Za prvých deväť mesiacov tohto roku vyrobilo 11 firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR 595 358 ton papiera a lepenky. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o 14,3 %. Ako ďalej agentúru SITA informoval generálny sekretár zväzu Juraj Dlhopolček, za poklesom celkovej výroby stojí uzatvorenie výroby polochemického flutingu v marci 2010 v závode Smurfit Kappa Štúrovo, a.s. V sortimente grafických papierov zaznamenali firmy spolu 2,8-percentný medziročný rast, keď vyrobili 414 271 ton týchto papierov a o 2,7 % sa zvýšila aj výroba hygienického papiera, na úroveň 107 029 ton.
"Nebyť odstavenia výroby flutingu, rastové tendencie odvetvia by sa boli prejavili aj v raste vyrobených tonáží. Dôsledky výpadku Štúrova však postihli sortiment baliacich papierov, kde sme zaznamenali medziročný pokles až o 60,5 %, na úroveň 74 058 ton. Je to zároveň jediný sortiment, kde sme v mínuse. Pri grafických a hygienických papieroch sme naopak zaznamenali slušné rastové čísla vyrobenej tonáže, signalizujúce opätovný vzostup odvetvia. Konečne začali rásť aj odbytové ceny, a tak sme paradoxne, pri poklese výroby v tonách, zaznamenali rast celkových tržieb. Súčasné odbytové ceny sa však iba vracajú na predkrízové úrovne," dodal k výsledkom Dlhopolček.
Celulózovo-papierenské odvetvie patrí k najvýkonnejším odvetviam slovenskej ekonomiky. Spolu 11 firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR pokrýva 100 % výroby vláknin a papiera na Slovensku a väčšinu výroby tovaru v celom odvetví. Celulózu vyrába najväčšia firma v tomto odvetví v SR Mondi SCP, a.s., Ružomberok a Bukóza Holding, a.s., Hencovce. Najväčšími spracovateľmi zberového papiera sú Metsa Tissue Slovakia s.r.o. a SHP Harmanec a donedávna aj Smurfit Kappa, a.s., Štúrovo.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |