Akcionári pivovaru Steiger sú znepokojení avizovanými zmenami v zdanení piva, ako aj návrhom na zníženie hranice pre malé pivovary z 200 tis. na 100 tis. hektolitrov. Zvýšenie spotrebnej dane z piva, ako aj zmena hranice pre malé pivovary môže podľa riaditeľa pivovaru Jaroslava Vysloužila znamenať aj jeho likvidáciu. "Dnes (v pondelok - pozn. agentúry SITA) ma dokonca jeden z akcionárov požiadal o zvolanie mimoriadneho zhromaždenia, s bodom rokovania o ukončení výroby. Z pohľadu investorov je to logické. Pivovar, ktorý má ambície rásť - čo sme v posledných rokoch dokazovali, sa nemôže rozvíjať pri výrobe pod 100 tisíc hektolitrov," uviedol pre agentúru SITA Vysloužil s tým, že v takom prípade je ekonomickejšie pivovar zavrieť a pivo prípadne dovážať.
Pivovar Steiger však podľa stanoviska Ministerstva financií SR ani doteraz nenapĺňal definíciu malého nezávislého pivovaru. Hovorca rezortu Martin Jaroš v tejto súvislosti pre agentúru SITA uviedol, že ministerstvo má pochybnosti o nezávislosti pivovaru. Jaroš pritom zdôrazňuje, že na miernejšom zvýšení spotrebnej dane z piva a na úprave hranice pre malé pivovary sa dohodla koaličná rada.
Steiger taktiež upozorňuje, že pripravovanými administratívnymi krokmi sú ohrozené aj investície do spoločnosti, ktoré za posledné štyri roky presiahli 7,5 mil. eur. "Navrhujeme preto ponechať hranicu 200 tisíc hektolitrov pre malé pivovary, ako je to bežné v Európe," hovorí Vysloužil. Na miernejšom zvýšení spotrebnej dane z piva, a to o 22 % pre malé pivovary a o 27 % pre veľké pivovary, sa dohodli zástupcovia koaličných strán na minulotýždňovom rokovaní. Pôvodný návrh rezortu financií bol zvýšiť sadzbu dane pre oba druhy pivovarov o 49 %. Pivovar Steiger, s výrobou piva v objeme 160 tis. hektolitrov, však upozorňuje, že zmeny v zdanení sa ho dotknú výraznejšie. "Prvýkrát stúpne daň pri preradení medzi veľké pivovary a druhý raz pre nárast dane o 27 %," upozorňuje pivovar s tým, že celkovo bude zvýšenie spotrebnej dane v jeho prípade predstavovať 72 %.
Zníženie hranice pre malé pivovary na 100 tis. hektolitrov piva prinúti pivovar podľa zverejnených informácii znížiť výrobu o zhruba 60 tisíc hektolitrov a prepustiť 50 zamestnancov, v skupine veľkých pivovarov by totiž nebol konkurencieschopný. "Zároveň tak paradoxne štát dostane menej na daniach, pretože pivovar bude platiť spotrebnú daň len zo 100 tisíc hektolitrov a navyše štát príde aj o príslušnú časť dane z pridanej hodnoty, daní z miezd prepustených zamestnancov a odvody za nich," upozorňuje Jaroslav Vysloužil.
Vyhniansky pivovar Steiger je najstarším slovenským pivovarom s takmer nepretržitým varením piva od roku 1473. V súčasnosti je trhovou trojkou v produkcii piva na Slovensku. Pivo Steiger varí klasickou metódou podľa jednotlivých stupňovitostí a s dvojfázovým kvasením najprv v spilkách, potom v ležiackych pivniciach.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |