Slovenské hospodárstvo bude podľa Európskej komisie v tomto roku medzi najrýchlejšími v Európskej únii. Brusel v jesennej prognóze navýšil odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky z jarných 2,7 % až na 4,1 %. Rýchlejší rast v rámci únie komisia predpovedá iba Švédsku, a to 4,8 %. V rámci eurozóny by malo Slovensko rásť vôbec najrýchlejšie. V budúcom roku však vplyvom konsolidačných opatrení čaká podľa prognózy Slovensko spomalenie hospodárskeho rastu na 3 % a jeho následná akcelerácia na 3,9 % v roku 2012.
"Prognóza tohtoročného rastu vyplýva z nečakane silného oživenia ekonomickej aktivity predovšetkým v Nemecku, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska, v prvom polroku 2010," konštatuje v správe Európska komisia. Spomalenie rastu v roku 2011 je podľa Bruselu výsledkom očakávaného vplyvu konsolidačného balíčka, ale aj predpokladaného spomalenia rastu hlavných obchodných partnerov Slovenska.
Na slovenskom trhu práce komisia očakáva len postupné znižovanie miery nezamestnanosti, ktorá by vplyvom krízy v tomto roku mala stúpnuť až na 14,5 %. Pre budúci rok je prognóza len mierne pozitívnejšia a predpokladá pokles miery nezamestnanosti na 14,2 % a ďalej na 13,4 % v roku 2012. Medziročná inflácia by v tomto roku mala ešte zostať na nízkej úrovni 0,7 %. V budúcom roku sa však vplyvom konsolidačných opatrení, medzi ktorými je aj dočasné zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH), očakáva zrýchlenie inflácie na 3,2 %. Pre rok 2012 sa medziročný rast cien prognózuje na 2,8 %.
V oblasti verejných financií Brusel očakáva, že konsolidačné opatrenia ohlásené novou vládou postačia v budúcom roku na zníženie rozpočtového deficitu na 5,3 %, z tohtoročných prognózovaných 8,2 % hrubého domáceho produktu. Pri predpoklade neprijímania žiadnych opatrení pre ďalšie roky by pritom podľa komisie deficit verejných financií v roku 2012 dosiahol 5 %. Ministerstvo financií pritom plánuje pokračovať v konsolidácii a stlačiť schodok pod 3 % výkonu ekonomiky v roku 2013.
Brusel je však v prognózovaní opatrný. Týka sa to aj vyhliadok vývoja slovenského hospodárstva. Prognóza má totiž podľa komisie viaceré riziká. "Predovšetkým akékoľvek zmeny v tempe zotavovania u hlavných obchodných partnerov krajiny môžu vyústiť do potenciálne veľkých zmien v exportnej výkonnosti v oboch smeroch. Z pohľadu domáceho dopytu môže vývoj ovplyvniť silnejší ako očakávaný dopad konsolidačných opatrení v roku 2011," uvádza sa v správe komisie.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |