Veriteľský výbor na svojom stredajšom stretnutí neschválil predaj spoločnosti Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) jedinému záujemcovi, firme M-Energo, s.r.o. Pre agentúru SITA to potvrdil po rokovaniach vlastník spoločnosti M-Energo Miroslav Remeta. "Veritelia na rokovaní neprijali žiadne rozhodnutia, to znamená neschválili ani našu ponuku," povedal Remeta. M-Energo malo za NCHZ, ktoré sú v konkurze, ponúknuť 2 mil. eur.
Ktorí z veriteľov boli proti ponuke spoločnosti M-Energo, Remeta bližšie nekonkretizoval: "Tie hlasovania boli zložité. Jednoducho naša ponuka nebola prijatá. Som teraz zvedavý, dokedy to novácke závody vydržia," zdôraznil Remeta, pričom nevedel povedať, aký sa dá očakávať ďalší postup v prípade konkurzu nováckej chemičky. "Aj veritelia sa po svojom rozhodnutí začali pýtať, čo bude ďalej. Aj my ako jeden z veriteľov sa pýtame, čo ďalej. Budeme čakať, ako sa s tým právne vysporiada štát, správca konkurznej podstaty či súdy,“ konštatoval.
Jediným známym odporcom predaja NCHZ spoločnosti M-Energo bol Fond národného majetku SR (FNM). Ten sa obával, že v prípade predaja nováckych závodov stratí akúkoľvek možnosť uspokojiť svoju pohľadávku vo výške 22 mil. eur.
Novácke chemické závody by mohol získať aj štát. Ten na základe zákona o strategických podnikoch, ktorý prijala bývalá vláda, môže ponuku spoločnosti M-Energo dorovnať alebo prevýšiť, a tak prednostne získať právo na odkúpenie nováckej chemičky. Minister hospodárstva Juraj Miškov však odmieta využiť zákon o strategických podnikoch. “Ten zákon je zlý, ten zákon je čistý socializmus. Existencia sporného zákona by nemala viesť k tomu, aby sme ho využívali. Tento zákon je z môjho pohľadu protiústavný a patrí do roku 1948,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Miškov.
"Pre mňa je dôležité, aby tých 1 800 ľudí neprišlo o prácu a aby sme mali aj dostatok finančných zdrojov na to, aby sme aj tie pohľadávky, ktoré tam sú a sú nekryté, vedeli ustáť tak, aby sme nemuseli prepúšťať," uviedla k situácii v NCHZ premiérka Iveta Radičová. "Hľadáme riešenia ako zreštrukturalizovať chemické závody a v prípade prepustenia 300 až 400 zamestnancov v dôsledku reštrukturalizácie, aby sme im okamžite vedeli poskytnúť prácu v novovznikajúcom priemyselnom parku v tejto oblasti," dodala.
Novácka chemička sa dostala do problémov potom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že ona, ako aj jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.
Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta. V súčasnosti vo firme pracuje zhruba 1 800 zamestnancov.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |