Skrachovaná banská spoločnosť Siderit sa bude zbavovať svojich emisných kvót. Rozhodli o tom veritelia spoločnosti na zasadnutí veriteľského výboru, ktorí nariadili správkyni konkurznej podstaty do 25. novembra predať 50 tis. emisných certifikátov. Vyplýva to zo záznamu z rokovania veriteľského výboru uverejnenom v obchodnom vestníku.
Správkyňa konkurznej podstaty sa pritom už pokúšala časť emisných kvót predať. V poslednom prípade však napokon neuspela, napriek tomu, že mala so záujemcom uzatvorenú kúpnu zmluvu o predaji 25 tis. emisných povoleniek. Kupujúcim mala byť firma Hept International Limited so sídlom na ostrove St. Vincent. Táto spoločnosť totiž najprv požiadala o predĺženie termínu úhrady kúpnej ceny, ktorý však rovnako nedodržala a následne prerušila komunikáciu. Ceny emisných povoleniek sa pritom pohybovali nad 14 eur za kus.
Z majetku Sideritu sa však v rámci konkurzu predáva aj ostatný majetok. Správkyňa konkurznej podstaty totiž vyhlásila výzvu na predkladanie ponúk na kúpu zásob materiálu vo vlastníctve úpadcu. Celková súpisová hodnota tohto materiálu pritom predstavuje vyše 160 tis. eur. Minimálna ponuková cena na tento majetok predstavuje v prvom kole ponukového konania 100 % súpisovej hodnoty, v ďalších kolách by sa táto minimálna ponuková cena mala znižovať o 5 % zo súpisovej hodnoty.
Časť areálu skrachovaného Sideritu pritom už v októbri odkúpila investičná a konzultačná spoločnosť Sevis, a.s. Žilina. Išlo o úpravárenský závod pôvodného Sideritu, v ktorom plánuje investor spoločne s firmou Eco Global Moldava nad Bodvou obnoviť výrobu vysokopecných peliet. Tá bola v závode ukončená v roku 2008. Banská činnosť v Siderite však naďalej zostáva majetkom skrachovanej spoločnosti.
Majetok gemerskej banskej spoločnosti Siderit, ktorú chcela vláda rokovaniami s potenciálnymi investormi zachrániť pred bankrotom, sa začal tento rok rozpredávať. Podľa zverejnených informácií totiž správkyňa konkurznej podstaty akciovej spoločnosti Siderit Nižná Slaná ponúkla v prvej polovici roka na predaj budovy ale aj hnuteľný majetok vo vlastníctve firmy. Už niekoľko mesiacov predtým pritom v rámci konkurzu spoločnosť predala časť svojich emisných kvót.
Expremiér Robert Fico ešte vo februári tohto roka vyhlásil, že vláda je vo veľmi intenzívnych rokovaniach s niektorými súkromnými spoločnosťami, pokiaľ ide o Siderit, s cieľom oživiť ťažbu a zabezpečiť vo firme prácu pre zhruba 600 ľudí. Kabinet pritom Sideritu poskytol aj finančnú injekciu. Ešte v roku 2007 totiž ministri schválili firme štátnu dotáciu vyše 6 mil. eur, ktorá mala smerovať na nákup nových technológií. Siderit sa však napriek tomu v roku 2008 dostal do konkurzu a z dotácie vrátil štátu nedočerpaných 2,9 mil. eur. Zvyšok si malo ministerstvo hospodárstva nárokovať v rámci konkurzného konania.
Siderit Nižná Slaná je bansko-úpravárenská spoločnosť na Gemeri, ktorá zabezpečuje výrobné procesy od ťažby železnej rudy cez obohacovanie produktov až po výstupný finálny produkt - vysokopecné pelety. Spoločnosť je jediným výrobcom vysokopecných peliet v strednej Európe.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |