Súčasná vláda sa nechystá masívne podporovať v rámci využívania obnoviteľných zdrojov energií slnečnú energiu. Ako uviedol na energetickej konferencii štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren, súčasnej vláde sa javí ako výhodnejší obnoviteľný zdroj biomasa, ktorej využívanie podporovala aj bývalá vládna garnitúra. “Budeme uprednostňovať biomasu pred slnečnou energiou. Budeme podporovať predikovateľné obnoviteľné zdroje,“ povedal Chren. Podľa neho prioritou vlády je, aby ceny energií vyrobených z obnoviteľných zdrojov boli na úrovni trhových cien.
Dopady povinného výkupu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií a z kombinovanej výroby elektriny a tepla na koncové ceny by mala zmierniť novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Jej návrh do Národnej rady SR predložil poslanec za stranu SaS Ľudovít Jurčík. S predloženým návrhom sa už stotožnil aj vládny kabinet. Novela okrem iného upravuje podporu pre elektrinu zo slnka. Pre slnečnú energiu sa podľa navrhovanej novely nárok na podporu doplatkom obmedzuje len na zariadenie umiestnené na strešnej konštrukcii alebo na odvodovej stene do inštalovaného výkonu 100 kilowattov.
Výstavba slnečných, či veterných elektrární na Slovensku dostala stop už počas vládnutia bývalého kabinetu. Slovenská elektrizačná prenosová sústava ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v júni rozhodla, že do konca budúceho roka nevydá žiadne kladné stanovisko pre výstavbu slnečných a veterných elektrární. Kladné stanovisko prenosovej sústavy je potrebné pre získanie osvedčenia od Ministerstva hospodárstva SR. Podľa prenosovej sústavy pri nekontrolovateľnej výstavbe spomínaných zdrojov elektrickej energie môže nastať veľmi vážny stav.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje slnečné ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných, či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet". Viaceré združenia ako aj ochranárske organizácie odmietajú tvrdenia, že obnoviteľné zdroje zvyšujú cenu elektrickej energie alebo ohrozujú stabilitu a bezpečnosť prenosovej sústavy. Podľa nich za zvyšovaním cien elektriny môžu odvody na likvidáciu jadrovej energetiky.
Ministerstvo hospodárstva v súčasnosti intenzívne pracuje na implementácii tretieho liberalizačného energetického balíčka. Ten by mal byť do našej legislatívy implementovaný do apríla budúceho roka. Podľa Chrena vláda pripraví podmienky na trhu s energiami hlavne pre odberateľov tak, aby mohli plne využívať liberalizovaný trh energií na Slovensku.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |