Budúci systém priamych platieb nemôže vychádzať z historických referenčných období, ale mal by sa spájať s objektívnymi kritériami. Uviedol to komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Cioloş. Súčasný systém má rôzne pravidlá pre staré a nové štáty EÚ. "V tom nemôžeme po roku 2013 pokračovať,“ zdôraznil Cioloş. Ďalšie objektívne kritériá sú potrebné aj pre prideľovanie prostriedkov na rozvoj vidieka.
Európska komisia (EK) vo štvrtok uverejnila oznámenie Spoločná poľnohospodárska politika do roku 2020. Reforma sa zameriava na zvýšenie dynamiky, konkurencieschopnosti a účinnosti európskeho poľnohospodárskeho sektora. V dokumente sa načrtávajú tri možnosti ďalšej reformy. Po diskusii o týchto myšlienkach EK predloží formálne návrhy právnych predpisov v polovici roka 2011.
Prvou navrhovanou možnosťou je zaviesť väčšiu spravodlivosť do rozdeľovania priamych platieb medzi členské štáty, pričom by sa súčasný systém priamych platieb nemal meniť. Druhá alternatíva je zavedenie väčšej spravodlivosti do rozdeľovania priamych platieb medzi členské štáty a podstatne zmeniť ich podobu. Priame platby by sa podľa tohto návrhu skladali zo základnej sadzby slúžiacej ako podpora príjmov, povinnej dodatočnej pomoci na špecifický verejný tovar prostredníctvom agroenvironmentálnych akcií, ďalej z dodatočnej platby na kompenzáciu osobitných prírodných obmedzení a napokon zo zložky dobrovoľnej viazanej podpory špecifickým sektorom a regiónom. Táto možnosť by tiež zaviedla novú schému pre malých poľnohospodárov a stanovenie hornej hranice základnej sadzby.
Treťou možnosťou je postupne zastaviť priame platby v ich súčasnej forme. Namiesto toho by sa mali poskytovať obmedzené platby za environmentálny verejný tovar a dodatočné platby za špecifické prírodné obmedzenia. Oznámenie tiež zahŕňa návrhy opatrení pre trhové opatrenia a rozvoj vidieka.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |