Zrušením vysunutého pracoviska v Nitre sa podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) nielen šetria finančné prostriedky, ale popri tom sa aj zlepšuje prístup občanov k službám druhostupňového orgánu UPSVAR.
"Zamestnanci pracoviska Ústredia v Bratislave si budú pozývať občanov v presne určené dni a hodiny na kontaktné stretnutia do vysunutých kancelárií na regionálne úrady v Topoľčanoch, Nitre a Nových Zámkoch, kde spolu prešetria priemerne osem prípadov za dva týždne," uviedlo ústredie práce.
Pre občanov okresu Prievidza a Levice zabezpečia tieto služby pracoviská ústredia v Banskej Bystrici a Žiline. "Takmer všetci občania, ktorí museli doteraz cestovať zo vzdialených okresov až do Nitry, to budú mať teda bližšie," zdôraznilo UPSVAR. Ako pokračuje, vo vyčíslenej úspore okolo 200 tis. eur tvorí viac ako 80 % cena práce 16 zamestnancov.
"Zvyšok úspory tvoria náklady na energie, kancelársky a spotrebný materiál a ďalšie priame náklady pracoviska v Nitre. Nájomné pracovisko neplatilo a nie je teda ani súčasťou úspory," dodáva ústredie práce. "Prekvapuje ma, že páni poslanci vnímajú tento racionalizačný krok ako politický akt, čo by mohlo naznačovať, že videli politický rozmer už pri zriadení tohto pracoviska," uviedol generálny riaditeľ UPSVAR Ivan Juráš. K situácii okolo zrušenia neekonomického pracoviska v Nitre podľa neho pristúpili opoziční poslanci bez znalosti problematiky a skutočných súvislostí.
Viac informácií v:
Poslanci sú proti zrušeniu ústredia práce v Nitre
"Špeciálne v prípade pána Ondruša, ako podpredsedu parlamentného výboru pre sociálne veci, je to prekvapujúce a znepokojujúce zároveň.
V takejto téme osobné invektívy nie sú na mieste, o prínose našich opatrení sa presvedčia občania a jedine to má výpovednú hodnotu," dodal šéf ústredia práce.
Zrušenie pracoviska Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre bolo diletantské, tvrdia poslanci Národnej rady SR Branislav Ondruš a Tibor Glenda, obaja za Smer-SD. Poslanci v utorok navštívili nitrianske pracovisko s cieľom získať informácie o jeho činnosti, dôvodoch a následkoch jeho zrušenia. "Na základe informácií, ktoré sme tu dostali, môžem jednoznačne konštatovať, že zo strany generálneho riaditeľa ústredia práce pána Juráša je toto neuveriteľne diletantské, nezodpovedné a absolútne absurdné rozhodnutie," povedal Ondruš.
Poukazuje na to, že nitrianske pracovisko urobilo za minulý rok vyše 13 500 úradných úkonov, čo je viac ako urobili pracoviská v Banskej Bystrici, Košiciach či Žiline. Nebolo teda menej vyťažené a potrebné ako ostatné pobočky. Ako podpredseda parlamentného výboru pre sociálne veci sa chce Ondruš obrátiť s interpeláciou na ministra práce a túto otázku chce otvoriť aj na zasadnutí výboru. Zaujímať ho budú argumenty pre zrušenie pracoviska a akú analýzu si vedenie ústredia práce dalo urobiť.
Nitrianska pobočka Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny zanikla k 28. októbru, existovalo dva roky. Štát má na tom ročne ušetriť 214 tisíc eur. Ondruš s Glendom sú presvedčení, že finančná úspora bude zanedbateľná. Ústredie práce sídlilo v budove, ktorá patrí rezortu práce. Neušetrí sa teda ani na prenájme, argumentujú poslanci. "Skôr to vnímame ako politický akt zlikvidovania tohto pracoviska," podotkol Glenda. Výpoveď dostalo 17 zamestnancov. Jeden prešiel do Bratislavy, ostatní zostali bez práce. Ondruš poukazuje na to, že generálnym riaditeľom ústredia práce je človek, ktorý doteraz v tomto rezorte nepôsobil. "Je absolútne nekompetentný, absolútne nerozumie problematike, pristupuje k riešeniu problémov ako úplný diletant a poškodzuje občanov aj fungovanie ústredia práce," myslí si Ondruš.
Riaditeľ pracoviska ústredia práce v Nitre Stanislav Šimko zdôrazňuje, že ich klientmi sú spravidla starí, chorí a zdravotne postihnutí ľudia, pre ktorých je cestovanie problémom. Napríklad obyvatelia Levického okresu budú teraz musieť cestovať do Banskej Bystrice, obyvatelia Topoľčianskeho okresu do Bratislavy.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7939 | 11.85 % |