Materská dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa, by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť zo súčasných 55 % na 60 % hrubej mzdy matky. Súčasne by sa malo predĺžiť obdobie poberania tejto dávky, a to z 28 týždňov na 34 týždňov. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslankyne Natálie Blahovej (SaS) k vládnej novele zákona o sociálnom poistení, ktorý vo štvrtok schválil parlamentný výbor pre sociálne veci. Zvýšenie a predĺženie obdobia poberania materskej dávky sa má týkať aj tých matiek, ktoré začali túto dávku dostávať pred 1. januárom budúceho roka a budú ju poberať aj po tomto termíne.
Koaličná poslankyňa však nepredložila návrh v tej podobe, ako pôvodne avizovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pôvodná predstava rezortu bola, aby materská dávka rástla každoročne o 5 percentuálnych bodov až na 75 % hrubej mzdy v 2014 a obdobie jej poberania sa nasledujúce štyri roky postupne predlžovalo o 6 týždňov na konečných 52 týždňov.
Sociálny parlamentný výbor tiež schválil návrh poslankyne Blahovej, aby sa správny fond Sociálnej poisťovne v budúcom roku znížil z pôvodne navrhovaných 2,5 % na 2,4 % z výšky vybraného poistného. Podporu výboru dostal aj návrh poslanca Zoltána Horvátha (SDKÚ-DS), aby sa z možnosti dobrovoľného nemocenského poistenia vylúčili poberatelia starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov.
Predseda sociálneho výboru Július Brocka presadil návrh, aby sa ochranná lehota tehotných žien v nemocenskom poistení predĺžila zo súčasných 6 mesiacov na 8 mesiacov. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál upozornil, že vďaka tomuto návrhu bude mať každá tehotná žena, ktorá stratí zamestnanie, nárok na materskú dávku. Poslanci sociálneho výboru schválili aj pozmeňujúci návrh, aby sa z príspevkov zamestnávateľov do tretieho penzijného piliera neplatili odvody na sociálne poistenie.
Exministerka práce a sociálnych vecí, poslankyňa Viera Tomanová (Smer-SD) počas rokovania výboru poukázala na to, že predložené pozmeňujúce návrhy zásadne menia celý charakter predloženého vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení. „Pozmeňovacích návrhov je viac ako sto. To je totálny chaos,“ povedala. Upozornila, že navrhované zmeny neprešli vonkajším pripomienkovým konaním, ani neboli na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. Poslanec Branislav Ondruš (Smer-SD) postup koalície označil za legislatívny terorizmus. „Sme pod neuveriteľným tlakom, aby sme rozhodovali o veciach, ktoré musia byť predmetom širšej diskusie,“ zdôraznil.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7939 | 11.85 % |