Premiérku Ivetu Radičovú nepotešila informácia, že Grécko uvažuje o predĺžení splatnosti krízových úverov, ktoré mu poskytli Medzinárodný menový fond a partneri v eurozóne. Pocit zadosťučinenia by v tejto súvislosti podľa vlastných slov mala, keby celú pôžičku neplatili Gréci ťažkými reformami. "Je mi úprimne ľúto, že ani tak ťažké opatrenia, ktoré platia občania Grécka, nevedú k výsledkom, ktoré by umožnili Grécku sa naštartovať," vyhlásila Radičová v pondelok na brífingu po rokovaniach s ministrami svojej vlády o čerpaní eurofondov, stave zamestnanosti a informatizácii spoločnosti. "Táto pravda je bolestivá. Áno, mali sme pravdu," dodala na otázku týkajúcu sa aj odmietavého postoja SR k poskytnutiu pôžičky Grécku.
Grécky premiér George Papandreou pripustil, že krajina požiada o predĺženie splatnosti krízových úverov, ktoré Aténam poskytli Medzinárodný menový fond a partneri v eurozóne. "Otázka predĺženia splácania úverov (z programu MMF a EÚ) sa už dostala na stôl," povedal Papandreou pre nedeľňajšie vydanie denníka Proto Thema. Predlženia splatnosti úverov pripustil ako možnosť MMF, zmeny v podmienkach úverového programu naopak ostro odmieta Nemecko.
Podľa údajov, ktoré zverejnil Eurostat v pondelok, Grécko ukončilo minulý rok s deficitom 15,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa skorších údajov štatistického úradu EÚ mal vlaňajší rozpočtový schodok Grécka predstavovať 13,6 % HDP, pričom vláda v Aténach ho uvádzala na úrovni 13,8 % HDP. Grécky verejný dlh sa v tomto roku podľa odhadov zvýši na 144 % HDP z vlaňajších 126,8 % HDP.
Grécko sa zaviazalo k zníženiu deficitu a verejného dlhu v máji v rámci dohody o úverovom programe v sume 110 mld. eur, ktorý krajina získala od Medzinárodného menového fondu (MMF) a partnerov v eurozóne.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |