Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) prvýkrát pripoja na sieť 30. decembra 2012. V súčasnosti tu montujú technológie. Štvrtý blok bude hotový o osem mesiacov neskôr. Výstavba tretieho bloku bude celkovo trvať 50 mesiacov a výstavba štvrtého bloku 58 mesiacov. Počas výstavby vznikne minimálne 3 500 pracovných príležitostí a po skončení 350 stálych pracovných miest. Najviac ľudí by pri výstavbe malo pracovať v roku 2012 a to až 4 000. Riadiaci tím projektu má zhruba 500 pracovníkov. Celkovo by mali zamestnanci odpracovať viac ako 15 miliónov pracovných hodín.
„Projekt prinesie upevnenie pozície Slovenských elektrární a Enelu ako významného výrobcu v oblasti jadrovej energetiky v rámci Európy,“ povedal manažér kontroly a zabezpečenia kvality projektu dostavby 3. a 4. bloku Ladislav Kompan v rámci utorňajšej panelovej diskusie Jadrová energetika na Slovensku na 4. Slovenskej kooperačnej burze v Nitre. Cieľom panelovej diskusie bolo priblížiť aktuálny stav jadrovej energetiky na Slovensku v kontexte oživenia záujmu o investície do nových projektov.
Za zrejme najväčší rozdiel medzi výstavbou prvých dvoch a druhých dvoch blokov Mochoviec označil Kompan spôsob uzatvárania zmlúv. Namiesto vybratia generálneho dodávateľa stavby je súčasný projekt multikontraktačný. Slovenské elektrárne, a.s. (SE) uzatvorili viac ako 100 zmlúv s rôznymi dodávateľmi. Viac ako polovica hodnoty uzatvorených kontraktov je so slovenskými firmami. Kontrakty podpísali SE s českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Výstavba dvoch blokov elektrárne pohltí celkovo 2,775 mld. eur. „Ťažko by bolo na Slovensku s 1 600 MW blokom, práve komparatívna výhoda nášho projektu je v tom, že sú to relatívne malé 440 MW bloky s malými turbínami,“ uviedol ďalej Kompan. Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali SE oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
Výzva orientovať sa viac na jadrovú energetiku bola záverom 21. Svetového energetického kongresu v Montreale. Informoval o tom prorektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave František Janíček. Na kongrese podľa jeho slov hovorilo o renesancii jadrovej energetiky. Za posledných desať rokov stúpla o sedem percent. Na svete trpí 3,6 milióna ľudí energetickou chudobou. O európskej energetickej renesancii hovoril v panelovej diskusii aj Thomas Epron z francúzskej spoločnosti AREVA, ktorá vyrába jadrové reaktory. V Európe sú podľa neho štyria historicky významní dodávatelia jadrových reaktorov - Francúzsko, Nemecko, Česká republika a Slovensko. AREVA hľadá nových dodávateľov, ktorý sa môžu prihlásiť na stránke http://suppliers.areva.com. „Ak budú Jaslovské Bohunice pokračovať, tak čas kvalifikovať sa v AREVA je teraz, pretože nastavenie do dodávateľského reťazca trvá dlho,“ podotkol Epron.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8424 | 6.74 % |