Koľko domácnosti v budúcom roku zaplatia za elektrickú energiu, zatiaľ nie je známe. Všetky tri najväčšie spoločnosti dodávajúce elektrickú energiu podali regulačnému úradu svoje cenové návrhy na budúcoročné ceny elektriny. Distribučné spoločnosti však nechcú až do rozhodnutia regulačného úradu budúcoročné ceny komentovať. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) by mal o cenách elektriny v budúcom roku rozhodnúť do konca novembra.
"Viem povedať len toľko, že návrh z našej strany je v komodite (tvorí zhruba 46 % z celkovej ceny elektriny - poz. red.) v porovnaní s týmto rokom priaznivý. Ako veľmi, je teraz v rukách regulačného úradu," uviedol na margo budúcoročných cien pre agentúru SITA hovorca Západoslovenskej energetiky, a.s. Ján Orlovský. Podaný cenový návrh viac nechcel konkretizovať.
Západoslovenskí energetici už naznačili, že očakávajú zvýšenie cien za distribúciu elektrickej energie, ktorá tvorí zhruba 32-percentný podiel z celkovej konečnej ceny elektriny, ktorú platia odberatelia. Tá by sa mala podľa návrhu Západoslovenskej energetiky medziročne zvýšiť o 5 až 7 %. "Zvýšenie distribučného poplatku vďaka zvýšenému podielu drahej zelenej energie bude nevyhnutnosťou, ktorú distribučné spoločnosti prenesú ako vykonávatelia rozhodnutia o povinnom výkupe zelenej energie do distribučnej platby," vysvetlil Orlovský. V distribučných platbách platia odberatelia napríklad aj dotovanie slovenského baníctva.
Podľa Stredoslovenskej energetiky, a.s. na koncové ceny elektriny budú mať vplyv viaceré faktory, ako tarify za dodávku, ceny za distribúciu vrátane prenosu, tarify za systémové náklady a za systémové služby. "Vzhľadom na to, že sa veľkoobchodné ceny na trhu s elektrinou na rok 2011 výrazne nemenili, neočakáva sa ani žiadny výrazný pohyb vo výške samotných taríf za dodávku. Priemerné ceny za distribúciu podľa napäťových hladín ostávajú v priebehu regulačného obdobia nezmenené a jednotlivé distribučné tarify tak zaznamenajú len marginálne zmeny," spresnila pre agentúru SITA hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Anna Žatková.
Energetici zo stredného Slovenska taktiež evidujú od jesene minulého roka výrazný nárast žiadostí o pripojenie obnoviteľných zdrojov energií, hlavne v oblasti fotovoltických zdrojov. "To bude mať dopad na systémové náklady a následne aj na koncové ceny pre budúci rok. Keďže táto tarifa je regulovaná jednotne pre celé Slovensko a je určovaná až v závere roka, momentálne nie je možné určiť mieru jej dopadu na koncové ceny elektriny,“ konštatovala Žatková.
Východoslovenská energetika, a.s. svoj cenový návrh nechcela vôbec komentovať. “Východoslovenská energetika podala na regulačný úrad cenový návrh dodávky elektriny pre domácnosti a malé podniky. Pokiaľ je tento návrh predmetom konania ÚRSO nebudeme sa ku konkrétnym číslam vyjadrovať,“ uzavrela pre agentúru SITA hovorkyňa VSE Andrea Danihelová.
Koncové ceny elektrickej energie sa skladajú z viacerých zložiek. Najväčší, 46-percentný podiel z celkovej ceny elektriny tvorí cena samotnej komodity, 32-percentný podiel z ceny tvoria sieťové poplatky na prenos a distribúciu elektriny. Do koncovej ceny elektrickej energie ešte vstupujú poplatky za straty pri distribúcii, systémové služby a tarifa za prevádzkovanie systému.
Domácnosti by sa nemali obávať budúcoročných cien energií. Ako uviedol, pred zhruba troma týždňami predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Jozef Holjenčík, ceny elektrickej energie, zemného plynu, či tepla by sa v budúcom roku nemali výrazne meniť. "Môžem všetkých obyvateľov Slovenska ubezpečiť, že k výrazným cenovým výkyvom určite nedôjde. Nepredpokladáme výrazne zmeny koncových cien, či už v segmente elektriny, zemného plynu alebo tepla," povedal vtedy Holjenčík, podľa ktorého situácia v cenách energií by mala byť v budúcom roku stabilizovaná.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |