Systém spotrebných družstiev Coop Jednota Slovensko zostáva aj po ohlásenom odchode najväčšieho spotrebného družstva, Coop Jednota Bratislava, ku konkurenčnej aliancii CBA jednotný. Vyhlásil to na utorňajšej tlačovej konferencii predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár s tým, že žiadne ďalšie spotrebné družstvo nemá ambíciu systém opustiť. "Všetci zástupcovia VYhlasujú, že chcú spoločne rozvíjať značku Coop Jednota, to je to najpodstatnejšie," povedal Csollár.
Ukončenie spoločných obchodných aktivít bratislavskej Jednoty v rámci systému ohlásili obe strany len minulý mesiac. Bratislavská Jednota by tak mala systém spotrebných družstiev opustiť ku koncu tohto roka, následne by podľa jej šéfa Adriána Ďurčeka mala obchodné aktivity vykonávať prostredníctvom siete CBA. "Prijali sme s prekvapením a poľutovaním odchod bratislavskej Jednoty z toho dôvodu, že čo sa vytvorilo v rámci skupiny, sme vytvorili všetci spoločne. Ale taký je život, my to musíme ďalej riešiť bez emócií," konštatoval Csollár.
Napriek tomu, že Coop Jednota Bratislava bola, čo sa týka maloobchodného obratu, najväčším spotrebným družstvom v rámci celoslovenského systému, fungovanie ostatných regionálnych Jednôt jej odchod podľa Csollára neovplyvní, a to ani pri nákupných podmienkach. "Predpokladám, že pri takomto veľkom nákupe nebudú dodávatelia pre najbližšie obdobie meniť pre nás nákupné podmienky," myslí so Csollár. Súčasný podiel bratislavskej Jednoty na celkovom maloobchodnom obrate systému pritom predstavuje 9 % a na celkovom nákupe 6,7 %.
Odchod bratislavskej Jednoty sa však určite podpíše na obchodnej sieti spotrebných družstiev. Supermarkety Terno mimo Bratislavy prejdú pod nový formát, keďže Coop Jednota Bratislava je držiteľom ochrannej známky Terno. Coop Jednota Slovensko si preto už nechala na Úrade priemyselného vlastníctva SR patentovať značku Coop Jednota Tempo, z ktorej chce urobiť vlajkovú loď skupiny. Prejsť pod ňu má všetkých 12 mimobratislavských supermarketov Terno a ešte v novembri má pribudnúť aj jedno nové Tempo v Liptovskom Mikuláši.
Šéf systému spotrebných družstiev pritom napriek všetkému tvrdí, že Coop Jednota má záujem naďalej pôsobiť aj v hlavnom meste. Aj keď zrejme nie cez nové samostatné bratislavské spotrebné družstvo, ale prostredníctvom obchodných aktivít niektorého zo susedných spotrebných družstiev. "My chceme aby značka Coop Jednota ostala v hlavnom meste. Okolité spotrebné družstvá vykonávajú obchodnú činnosť a určite nájdeme spôsob a vyhľadávame priestory v Bratislave, kde by sme veľmi radi značku Coop Jednota odprezentovali. Neuvažujeme o tom, že by sme tu pôsobili ako samostatná jednotka. Je to samozrejme vo vývoji, ale okolité Jednoty prejavili záujem," uviedol Csollár.
Súčasný počet 32 lokálnych Jednôt, z ktorých obchodnú činnosť vykonáva 28, sa tak od nového roka zníži o tú bratislavskú. Ubudne však ešte jedno lokálne spotrebné družstvo. "Očakávame ešte jednu zmenu v tom zmysle, že dochádza k zlúčeniu Coop Jednoty Krupina a Coop Jednoty Veľký Krtíš," konštatoval Csollár. Spotrebné družstvá na Slovensku pritom v súčasnosti na Slovensku prevádzkujú 2 400 obchodov, zamestnávajú 14 tis. ľudí, majú 200 tis. členov a 780 tis. zákazníkov využíva vernostnú kartu. Maloobchodný obrat systému za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahol vyše 900 mil. eur pri medziročnom náraste o 1,8 %.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7124 | 21.13 % |