Európska únia zmierni kritériá pre posudzovanie výšky rozpočtových deficitov a verejných dlhov v prípade členských štátov, ktoré uskutočnili dôchodkové reformy. Vyplýva to z návrhu sprísnených rozpočtových pravidiel EÚ, ktoré zverejnila v stredu Európska komisia (EK). Komisia priamo nesplnila požiadavku skupiny krajín, aby sa náklady zavedenia súkromných dôchodkových pilierov nezapočítavali do výšky verejných dlhov a deficitov. Štátom, ktoré uskutočnili penzijné reformy a z tohto dôvodu nedodržia požadované limity, však v prípade prijatia nových pravidiel komisia poskytne päťročné prechodné obdobie, v ktorom nebudú automaticky čeliť hrozbe sankcií.
Pakt stability a rastu EÚ stanovuje pre deficity verejných financií členských štátov limit vo výške 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a ich celkový verejný dlh nesmie prekročiť úroveň 60 % HDP.
Na prehodnotenie metodiky pri zohľadňovaní nákladov súvisiacich so zavádzaním dôchodkových reforiem vyzvalo EK deväť členských štátov vrátane Slovenska. V liste zo začiatku minulého mesiaca tvrdili že dôchodkové reformy spôsobujú krátkodobé výpadky príjmov, v dlhodobom horizonte však prinášajú úspory. K požiadavke sa okrem Slovenska pripojili aj Česká republika, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko a Švédsko.
SITA, Reuters
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |