Otvorenie pracovného trhu v Rakúsku od 1. mája tohto roka pre obyvateľov nových členských štátov EÚ vrátane Slovenska môže byť veľkou šancou nájsť si prácu aj pre Slovákov. Ako vyplýva z prieskumu spoločnosti Trenkwalder Personaldienste GmbH, ktorý uskutočnila medzi 395 rakúskymi firmami vo februári tohto roka, dve tretiny rakúskych spoločností verí, že z pripravovanej liberalizácie pracovného trhu dokážu profitovať. "Až 62 % rakúskych spoločností pritom nevylučuje, že po uvoľnení pravidiel prijme zamestnancov pochádzajúcich z týchto krajín," uvádza sa v prieskume.
Dôležitú úlohu pri rozhodovaní sa rakúskych spoločností zohráva aj geografická poloha nových členských štátov EÚ. Najatraktívnejší pre zamestnávateľov sú pracovníci zo susedných krajín. Maďarsko preferuje 58 %, Slovensko takmer 50 % a Slovinsko 44 % opýtaných. Najvyšší dopyt po pracovníkoch zo zahraničia deklarovali rakúske spoločnosti zo sektoru priemyslu a obchodu. Dobré šance zamestnať sa môžu mať aj technici a pracovníci zo stavebného sektora.
Najvyšší dopyt je po vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov
Najväčší dopyt medzi rakúskymi firmami je po kvalifikovaných pracujúcich, ktorých je na tamojšom trhu momentálne nedostatok. Až 40 % opýtaných spoločností uviedlo ako dôvod pre zamestnanie ľudí z nových členských krajín EÚ práve dopyt po kvalifikácii, v prípade 30 % to zas bol záujem o ich jazykové schopnosti. Iba 14 % opýtaných uviedlo ako dôvod úsporu nákladov. Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Trenkwalder, a.s. Luboša Sirotu, tento trend potvrdzujú aj skúsenosti zo Slovenska. "Záujem zo zahraničia o vysokoškolsky vzdelanú pracovnú silu s dobrou jazykovou výbavou evidujeme. Ide o predbežný dopyt zo strany sesterských spoločností pôsobiacich v Rakúsku a Nemecku v objeme približne 450 pracovných miest," uviedol Sirota.
Podľa marketingového riaditeľa Trenkwalder International AG Hermanna Mairhofera však v súvislosti s liberalizáciou pracovného trhu nemožno očakávať masový prílev zahraničných pracovníkov do Rakúska. "Dôvodom sú legislatívne opatrenia, ktoré od zamestnávateľov vyžadujú rovnoprávnosť pri odmeňovaní domácich a zahraničných zamestnancov. Naopak, rakúske spoločnosti budú musieť počítať s vyššími nákladmi spojenými napríklad s ubytovaním zahraničných zamestnancov," dodal Mairhofer.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7153 | 20.81 % |