Skrachovaná banská spoločnosť Siderit ešte koncom decembra predala vyše 100 tis. emisných povoleniek. Kupcom je spoločnosť Hept International Limited zo ostrova Svätý Vincent. Za 107 563 emisných povoleniek Sideritu zaplatila 1,398 mil. eur. Jednotková cena za predaj emisných kvót dosiahla 13 eur. Ako sa ďalej uvádza zo zápisnice zo zasadnutia veriteľského výboru Sideritu, výťažok z predaja emisných kvót by sa mal zatiaľ využívať na uhrádzanie elektriny, aby nedochádzalo k škodám na majetku. Po posúdení stavu záväzkov by sa z peňazí za emisie mohli vyplácať aj zamestnanci spoločnosti.
Minister hospodárstva Juraj Miškov v decembri v rozhovore pre agentúru SITA avizoval jednoznačný záujem rezortu o zachovanie banskej činnosti v Nižnej Slanej a zachovanie zamestnanosti. Riešenie situácie sa podľa neho očakáva už začiatkom roka 2011. Snahy ministerstva potvrdila napriek krokom konkurznej správkyne aj v súčasnosti hovorkyňa ministra Daniela Piršelová. "Ministerstvo hospodárstva SR intenzívne rokuje so zainteresovanými stranami a snaží sa nájsť efektívne riešenie v otázke budúcnosti spoločnosti Siderit. Našou prioritou je jednoznačne zachovanie banskej činnosti v spoločnosti Siderit a rovnako aj zachovanie zamestnanosti," potvrdila v januári hovorkyňa ministra Daniela Piršelová.
Časť areálu skrachovaného Sideritu už v októbri minulého roka odkúpila investičná a konzultačná spoločnosť Sevis, a.s. Žilina. Išlo o úpravárenský závod pôvodného Sideritu, v ktorom plánuje investor spoločne s firmou Eco Global Moldava nad Bodvou obnoviť výrobu vysokopecných peliet. Tá bola v závode ukončená v roku 2008. Banská činnosť v Siderite však naďalej zostáva majetkom skrachovanej spoločnosti.
Majetok gemerskej banskej spoločnosti Siderit, ktorú chcela vláda rokovaniami s potenciálnymi investormi zachrániť pred bankrotom, sa začal vlani ponúkať na predaj. Podľa zverejnených informácií totiž správkyňa konkurznej podstaty akciovej spoločnosti Siderit Nižná Slaná ponúkla v prvej polovici roka 2010 na predaj budovy, ale aj hnuteľný majetok vo vlastníctve firmy. Už niekoľko mesiacov predtým pritom v rámci konkurzu spoločnosť predala časť svojich emisných kvót.
Expremiér Robert Fico ešte vo februári 2010 vyhlásil, že vláda je vo veľmi intenzívnych rokovaniach s niektorými súkromnými spoločnosťami, pokiaľ ide o Siderit, s cieľom oživiť ťažbu a zabezpečiť vo firme prácu pre ľudí. Kabinet pritom Sideritu poskytol aj finančnú injekciu. Ešte v roku 2007 totiž ministri schválili firme štátnu dotáciu vyše 6 mil. eur, ktorá mala smerovať na nákup nových technológií. Siderit sa však napriek tomu v roku 2008 dostal do konkurzu a z dotácie vrátil štátu nedočerpaných 2,9 mil. eur. Zvyšok si malo ministerstvo hospodárstva nárokovať v rámci konkurzného konania.
Siderit Nižná Slaná je bansko-úpravárenská spoločnosť na Gemeri, ktorá zabezpečuje výrobné procesy od ťažby železnej rudy cez obohacovanie produktov až po výstupný finálny produkt - vysokopecné pelety. Spoločnosť je jediným výrobcom vysokopecných peliet v strednej Európe.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8424 | 6.74 % |