Finančné trhy konsolidačným plánom novej slovenskej vlády dôverujú. Konštatuje sa to v stratégii riadenia štátneho dlhu na roky 2011 až 2014, o ktorej by mala rokovať vláda. "Je potešiteľným faktom, že slovenská riziková prirážka nerástla spolu s krajinami PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko - pozn. redakcie) od jesene 2010, ale naopak, mierne klesla. To naznačuje, že finančné trhy prijali plán konsolidácie s dôverou," píše sa v materiáli z dielne ministerstva financií, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.
V porovnaní s okolitými krajinami Visegrádskej štvorky sú podľa rezortu financií na nižšej úrovni len dlhopisy Českej republiky, zatiaľ čo dlhopisy Poľska a Maďarska sú výnosovo výrazne vyššie. "Napriek tomu, že s odznievajúcou krízou sa môžu rizikové prirážky znižovať, existuje väčšie riziko protipohybu sadzieb nemeckých dlhopisov. Časť tohto nárastu sa už začala prejavovať v tomto roku," uvádza sa v stratégii.
Počas krízy pritom absolútne výnosy 10-ročných slovenských dlhopisov nerástli. Rast averzie k riziku však dokumentuje rast spreadov voči nemeckým bundom, ktoré sú považované za porovnávaciu bezrizikovú investíciu. Rizikové prirážky slovenských dlhopisov totiž v roku 2008 vzrástli až k úrovni 2 % z predkrízových hodnôt okolo úrovne 0,5 % a v súčasnosti sa pohybujú okolo úrovne 1,25 %.
Vláda Slovenskej republiky odsúhlasila konsolidačný plán, v ktorom počíta s postupným znižovaním deficitu verejných financií z vlaňajších predpokladaných 7,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 4,9 % v roku 2011 cez 3,8 % v roku 2012 až k 2,9 % HDP v roku 2013. Hrubý dlh verejnej správy by mal kulminovať v roku 2012 tesne pod hranicou 47 % hrubého domáceho produktu, následne by mal začať postupne klesať.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7157 | 20.77 % |