Screening akcií: Firmy sektora telekomunikácií v S&P 500

Broker: TRIM BrokerZo všetkých finančných inštrumentov lákajú investorov najviac akcie. Ich počet je ale naozaj obrovský a výber správnych akcií na nákup, poprípade na predaj je veľmi zložitý. Preto sme sa potenciálnym obchodníkom rozhodli túto činnosť uľahčiť a vybrať podľa konkrétnych parametrov zaujímavé akcie. Následne by sme sa chceli týmto akciám venovať v aktuálnom spravodajstve v Zóne obchodníka.

Ako piaty v poradí vám prinášame výsledok screeningu akcií zo sektora telekomunikácií v rámci indexu S&P 500 na základe ukazovateľov finančnej a hodnotovej analýzy. Výber firiem robíme v softvéri Bloomberg Professional. Náš výber akcií má tradične 2 fázy: screening a ranking. V rámci screeningu sa snažíme z našej množiny vylúčiť akcie, ktoré sú fundamentálne zlé. Akcie, ktoré nám po vylúčení zlých akcií zostanú, zoradíme podľa vybraných kritérií (použijeme scoringový model) a dostaneme tak poradie akcií, ktoré sú fundamentálne dobré.

Fáza A: Screening

Prostredníctvom screeningu sa snažíme vylúčiť zlé spoločnosti. Použili sme pritom nasledovné kritériá:

1.) ROE>0
Rentabilita vlastného kapitálu vyššia než 0 nám zaručí, že vyberieme len spoločnosti, ktoré za posledných 12 mesiacov dosiahli zisk, a nie stratu.

2.) CFO>0
Kladný cashflow z operatívnej činnosti hovorí o tom, že hlavný biznis firmy dokáže generovať hotovosť, a teda firma nie je odkázaná na neustály prísun hotovosti z vonku formou úverov.

3.) Total equity – goodwill >0
Mnohým firmám sa stáva, že nakúpia ostatné firmy drahšie než je hodnota ich majetku v účtovníctve, a teda zaplatia určitú prémiu. Táto prémia sa v účtovníctve firmy zaúčtuje ako goodwill. Problémom je, že goodwill je nehmotné aktívum, a často je zdrojom strát pre firmu v budúcnosti, keď firma musí hodnotu draho nakúpených firiem znižovať cez odpisy, ktoré znižujú zisk. Preto je vysoká hodnota goodwillu rizikom a v žiadnom prípade by nemala presiahnuť veľkosť vlastného imania, pretože v takom prípade by v prípade likvidácie firmy akcionári nič nedostali. Preto vyberáme iba firmy, ktorých vlastné imanie je vyššie než goodwill.

Fáza B: Ranking

Screen nám zúžil počet firiem, ktoré spĺňajú naše požiadavky. Teraz zostáva zistiť, ktorá z nich je najlepšia a naopak. Na určenie poradia firiem použijeme skóringový model. Ten funguje tak, že sformulujeme určité parametre ku ktorým priradíme váhy. Na základe týchto parametrov model priradí firmám body podľa poradia v jednotlivých ukazovateľoch a konečné poradie je určené ako súčet týchto bodov podľa váh jednotlivých kritérií. Tie sú nasledovné:

ROA, váha 15%
Namiesto ROE sa v telekomunikačnom sektore zvykne používať návratnosť aktív (ROA), ktorá hovorí o tom, ako efektívne manažment spoločnosti využíva aktíva na generovanie zisku. Čím je vyššia, tým lepšie.

Debt/equity, váha 10%
Vyjadruje mieru celkového zadlženia spoločnosti voči celkovým aktívam. Výrazne zadĺžené firmy majú menší manévrovací priestor a limitovanú schopnosť ďalšieho požičiavania si prostriedkov a všeobecne predstavujú vyššie riziko než firmy nezadĺžené. Preto čím menší je tento ukazovateľ, tým menej je firma riziková, a teda tým lepšie.

Operačný cashflow/EBITDA, váha 15%
Operačný cashflow je vyjadrením toho, či spoločnosť dokáže svoj zisk skutočne aj vybrať v peňažnej podobe. Ak sú zisky vysoké a operačný CF nízky, značí to, že firma buď nedokáže vymáhať svoje pohľadávky alebo generuje veľkú časť ziskov účtovnými trikmi. Operačný CF porovnávame s ukazovateľom EBITDA, čo je zisk bez úrokov, daní a odpisov. Tento ukazovateľ vyjadruje teda zisk z operatívnej činnosti. Čím vyšší je pomer operačného CF k EBITDA, tým vyššia časť zisku sa premieta aj do prílevu hotovosti, a teda tým lepšie pre investora.

PExPB, váha 10%
Platí, že čím nižší tento ukazovateľ je, tým menej je firma drahá, a teda tým lepšie pre nás investorov.

Quick Ratio, váha 10%
Je meradlom likvidity, ktoré porovnáva krátkodobé aktíva s krátkodobými pasívami. Z krátkodobých aktív sú pritom vylúčené zásoby, ktoré je často problematické rýchlo predať. Preto čím vyššie quick ratio, tým likvidnejšia je spoločnosť, čo je lepšie pre investora.

Dividend yield, váha 10%
Dividendový výnos vyjadruje pomer medzi ročnou dividendou, ktorú spoločnosť vyplatila za posledných 12 mesiacov a aktuálnou trhovou cenou akcie. Čím vyšší výnos, tým lepšie pre investorov.

FCFF/revenue, váha 15%
Free cash flow to the Firm je celkový cashflow, ktorý je upravený o náklady na udržiavanie existujúceho chodu a kapacity podniku, ako sú napr. odpisy. Vyjadruje teda každoročný prílev hotovosti, ktorú firma môže využiť podľa svojho uváženia. Čím vyšší FCFF tým lepšie. FCFF delíme celkovým príjmom, aby bol údaj porovnateľný medzi rôzne veľkými spoločnosťami.

12 mesačný odhad ROE, váha 15%
Posledným kritériom je odhad analytikov pre ROE na nasledujúcich 12 mesiacov. Čím je tento ukazovateľ vyšší, tým lepšie pre investora.

Výsledky screenu

Náš screen vybral 5 spoločností, ktoré rankingový model zoradil nasledovne: AT&T (T) , Verizon communications (VZ) , American Tower (AMT) , Metro PCS Communications (PCS) a Leucadia National corp. (LUK) .

Výsledky screenu v tabuľke:

Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Koronavírus postihuje hospodárenie firiem: akcie Apple sa pr
Apple varuje pred možným poklesom zisku za prvý kvartál. Akcie spoločnosti prudko poklesli. Dôvodom je koronavírus. Akcie spoločnosti Apple včera na nemeckej burze klesli o šesť percent. O desať
Čo čakať od akciového trhu v roku 2019?
Momentálne zažívame zatiaľ druhú najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Zatiaľ najdlhšie obdobie ekonomického rastu pritom nebolo tiež tak dávno. V 90-tych rokoch, po páde železnej opony a ukončení
Fidelity International uvádza fond zameraný na udržateľné vo
Spoločnosť Fidelity International (Fidelity) oznamuje uvedenie nového fondu Sustainable Water and Waste Fund, ktorý sa zameriava na udržateľné investície v oblasti vodného hospodárstva a spracova
Dokáže Turecko spôsobiť škody európskym bankám?
Turecká kríza sa rozširuje a líra naďalej oslabuje. Niektorí analytici sa obávajú, že prekročenie hranice 7,000 kurzu líry voči doláru, k čomu už prakticky došlo, vyčerpá zostávajúci kapitál najväčšíc
Vstup Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na
Veľa ľudí v Európe a USA nikdy nepočula o spoločnosti Xiaomi. Táto firma bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3.máj

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8401 6.72 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

volatilita-10-klucovych-posolstiev-pre-investorovZ času na čas sa akciové trhy nevyhnú príležitostným návalom zvýšenej volatility. Takéto zvraty, pokiaľ ide o dôveru trhu, môžu byť dôsledkom...
ake-su-vyhody-etf Popularita ETF v posledných rokoch významne vzrástla. Je to len módna záležitosť alebo jednoduchosť, transparentnosť, nízke poplatky sú...
preco-su-korporatne-dlhopisy-tak-oblubeneInvestori v tomto období s pretrvávajúcou nízkou návratnosťou investícií potrebujú starostlivo prehľadať finančné trhy, aby našli na...