US akciové trhy pokračujú vo svojom pozvoľnom raste, kedy ich podporuje hlavne dostatok likvidity, zlepšujúce sa fundamenty globálnej ekonomiky ako aj absencia negatívnych správ z periférii Európy. Okrem toho včera akciám priala aj séria fúzií a akvizícií, ktorá bola oznámená medzi menšími spoločnosťami. Je zaujímavé, že firmy začínajú kupovať iné firmy v čase, kedy ich akcie od marca 2009 vzrástli na dvojnásobok, no lepšie vyhliadky do budúcnosti sú pre firmy oveľa dôležitejšie než lacno nakúpiť. Tak ako bol v piatok najzaujímavejším pohybom nárast výnosov na dlhopisoch, včera to bol nárast indexu Nasdaq 100, ktorý sleduje najväčšie spoločnosti na tomto trhu, na najvyššiu úroveň od februára 2001. Za týmto rastom stoja prioritne technologické spoločnosti, ktoré zverejňujú silné výsledky a zároveň majú kvalitné bilancie.
Končí sa deleveraging US domácností?
Včera večer zverejnil FED údaje o zmene spotrebiteľského dlhu za december. Celkový objem spotrebiteľských úverov zaznamenal tretí rast v rade za sebou a prvý rast od septembra zaznamenali aj revolvingové úvery, teda úvery na kreditných kartách. Zdá sa tak, že domácnosti začínajú opäť vidieť budúcnosť lepšie a hneď sa aj zadlžujú. Tento výhľad je pre ekonomiku z krátkodobého hľadiska pozitívny, no z dlhodobého hľadiska ide o negatívne trendy. Domácnosti majú stále problém s nadmerným dlhom a tento stav sa jednoducho musí dostať naspäť na udržateľné úrovne. Kroky vlády a FEDu zastavili tento proces, čo je skôr základom ďalšej krízy než nového udržateľného ekonomického trendu.
Rast dlhu domácností: zaujímavý predstihový indikátor
Hrubý domáci produkt sa podľa štandardných rovníc počíta ako HDP=G+I+C+NX. Ekonóm Steve Keen ale pripomína, že aj zmena dlhu je faktor, ktorý ovplyvňuje ekonomický rast. Ak sa teda domácnosti začnú opäť zadlžovať, bude to mať pozitívny efekt na HDP. Samozrejme, že ide o podobne umelé stimulovanie ako napríklad robí FED pre akciové trhy, ale zmena dlhu je jedným z predstihových indikátorov, ktorý poukazuje na podkladové trendy v ekonomike a mohol by obchodníkom pomôcť v určovaní strednodobého trendu na akciách. Ak úvery začnú rásť, znamená to vyššie výdavky domácností a teda aj vyšší HDP.
Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti: ďalší zaujímavý predstihový indikátor
Vo svojom výhľade na rok 2011 som písal okrem zmeny spotrebiteľských úverov aj o ďalšom zaujímavom predstihovom indikátore a tým sú týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Ako poukazuje nasledujúci graf, korelácia indexu SP500 a inverznej hodnoty nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti je veľmi veľká.
Obchodovanie bez Číny už len dnes
Ázijské akcie počas noci fluktuovali, kedy zisky akcií finančných spoločností vymazávali straty technologických spoločností. Finančný sektor dnes profitoval hlavne z dobrých výsledkov banky National Australia Bank (+1,92%), ktoré dokázali prekonať aj zníženie vyhliadok zisku investičnej banky Macquarie (-0,32%). Technologickému sektoru naopak nepriala strata spoločnosti Powerchip Technologies a správy o spoločnosti Gygabyte, ktorá distribuovala počítače so zlými čipmi a teraz ich musí stiahnuť z trhu. Index MSCI Asia Pacific dnes vzrástol o 0,2%. Japonský Nikkei 225 vzrástol o 0,41%, hongkongský Hang Seng si polepšuje o 0,07% a austrálsky S&P/ASX 200 si pripísal zisk 0,45%.
Švajčiarsky akciový trh pri kľúčovej rezistencii
CFD kontrakt na švajčiarsky index Swiss Market Index 20 na dennom grafe má zatiaľ problém s prelomením silnej rezistencie na úrovni 6650 bodov, no celkový výhľad ostáva naklonený býkom. Akcie banky UBS dnes pridávajú 1,82% a to aj napriek tomu, že banka zverejnila slabšie výsledky. Prílev kapitálu zo strany klientov, nakoľko posledných niekoľko kvartálov bojovali švajčiarske banky s odlevom kapitálu, je ale oveľa dôležitejšou správou. Tento týždeň očakávame ešte aj výsledky Credit Suisse. Kľúčom z technického hľadiska je prelomenie rezistencie, ktoré otvorí priestor pre značný rastový potenciál až smerom k hladine 6990 bodov. Tam totiž siaha potenciál formácie rastového trojuholníka. Pri aktuálnych úrovniach sú ale dlhé pozície rizikovejšie a podľa môjho názoru je lepšie počkať buď na pullback smerom k hladine 6500 bodov alebo naopak nakupovať po prelomení rezistencie a jej spätnom reteste.
Výhľad na dnes
Počas dnešného dňa je makrokalendár z US prázdny a rovnako neočakávame ani žiadne dôležité korporátne výsledky. Obchodovanie by preto mohlo prebiehať skôr v úzkom pásme s rastovými tendenciami, no pred prílišným optimizmom bude odrádzať očakávanie zaktrajšieho prejavu Bernankeho pred kongresom.
Technická situácia
Pri futures na SP500 sa technický setup príliš nezmenil. Kontrakt ESZ1 sa vymanil z rastového pásma smerom nahor a supportom by sa mala stať horná línia na pásma na úrovni 1310 bodov. V prípade kontaktu s touto úrovňou by sme mohli vidieť od tohto levelu odraz vyššie smerom k hladine 1330 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |