- v Ázii začali krvavé kúpele, hovorí Thuram
- čínsky "čierny pondelok" vytvára paniku na svetových trhoch
- akciový index Shanghai Composite stratil 8,49% čím zväčšil minulotýždňové straty
- akcie Apple sú teraz lacné, hovorí Garnry
- ropa klesla pod 40 dolárov za barel čo je najmenej od roku 2009 a ďalšou métou je úroveň 32,40 dolára za barel, hovorí Hansen
- rast zlata sa spomalil po krátkom posilňovaní minulý týždeň
- americký dolár je obeťou pondelkového masakru, hovorí Hardy
- Čierny pondelok
Krvavé kúpele, takto označil masaker na čínskom trhu Lakshmi Thuram z obchodnej pobočky Saxo Bank v Singapure. Shanghai Composite index klesol o 8,49 percenta, čím ešte zväčšil straty z minulého týždňa.
L. Thuram hovorí, že dnešné ranné krviprelievanie je iné ako minulý týždeň. Obavy z globálneho spomalenia Číny naozaj zasiahli i svetové trhy, čo odzrkadľujú aj americké futures. Tie klesajú už piaty deň za sebou. Minulý týždeň sa americké trhy držali ešte stranou, i keď Ázia zažívala šok.
Rovnako klesol v pondelok ráno Index FTSE (o 2,4 percenta) a spolu s ním aj zvyšok Európy.
"Všetky hlavné ázijské trhy poklesli", hovorí Thuram. "Čínske akcie sú na najnižšej úrovni od roku 2007. Akciový index Shanghai Composite klesol v pondelok až o deväť percent. Japonské akcie zažili najväčší päťdňový pád od následkov zemetrasenia v roku 2011. Všetkých 33 priemyselných skupín je nižšie najmenej o 3,6 percenta,“ dodáva.
Čínska pohroma prichádza spolu s padajúcou cenou ropy. Americká ropa WTI sa po prvý krát od roku 2008 obchoduje pod úrovňou 40 dolárov za barel.
Hlavný komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen, pomenoval trojicu hlavných dôvodov poklesu ropy. Obavy podľa neho pochádzajú z dopytu Číny, ďalej sú to americkí producenti bridlicovej ropy, ktorí aj naďalej pokračujú v ťažbe (počet amerických vŕtacích súprav sa zvyšuje už piaty týždeň v rade) a tretím je Irán, ktorý je v úsilí znovuzískať stratené trhové pozície pripravený zvýšiť ťažbu. Všetko toto znamená, že úroveň 32,40 dolára za barel z roku 2009 je viac ako reálna.
Severomorská ropná zmes Brent medzičasom prvý krát od marca 2009 klesla pod úroveň 45 dolárov za barel. Meď tiež klesla o 2,5 percenta. Vzostup zlata sa spomalil po tom, čo v piatok žltý kov zaznamenal najväčšie posilnenie v tomto roku.
Krvácajú i komoditné meny. "Videli sme obrovský posun juhoafrického randu v pondelok ráno. Aj malajzijský ringgit klesol na nové 17 ročné minimá," hovorí L. Thurai.
Dodávam, že investori potrebujú viac jasných informácií o načasovaní zvyšovania úrokových sadzieb Fedom. "Trhy sa obávajú, že globálna ekonomika nebude dostatočne silná na to, aby odolala zvyšovaniu úrokových sadzieb v USA,“ hovorí L. Thurai.
Je dolár jedinou obeťou pondelkového masakru?
Okrem slabých komoditných mien je ďalšou veľkou obeťou čínskeho masakru americký dolár.
Vedúci oddelenia menovej stratégie Saxo Bank, John Hardy hovorí, že negatívny sentiment sa po tom, ako v piatok poklesli hlavné americké indexy, ďalej zvyšuje. To predznamenáva ďalšie tlaky v prospech eura a jenu a v neprospech amerického dolára. Menové páry EURUSA a USDJPY sa budú nachádzať na kritických úrovniach.
Odhryznuté jablko
Hlavný akciový stratég Saxo Bank, Peter Garnry, je vďaka Číne tiež v bojovej nálade. "Na akciových trhoch sme zažili sme niekoľko ťažkých týždňov. Došlo k brutálnemu výpredaju a posledné dva týždne boli pre americké akcie najťažšími, od začiatku finančnej krízy. Vyzerá to teraz ako začarovaný kruh, ktorý sa kŕmi sám sebou,“ hovorí.
P.Garnry naďalej neodporúča obchodovať s energiami a surovinami. "Čína je totiž stredobodom pozornosti a nervozita investorov sa bude prelievať aj do sektora energií. Takže buď znížte svoju expozíciu v tomto sektore, alebo si nastavte krátke pozície."
Mohlo by sa zdať, že firma Apple je vďaka jej masívnemu kapitálu a silnému biznisu bezpečným prístavom. No jej akcie zažili v piatok brutálny pokles - až o šesť percent a teraz sú na úrovni 95 až 100 dolárov veľmi lacné.
Akcie spoločnosti Apple sú jedným z najobľúbenejších tipov Saxo Bank. "Firma má veľmi vysokú mieru návratnosti investovaného kapitálu a vyzerá to, ako keby trh firmu oceňoval na základe očakávania poklesu. Cena je podľa použitej metodiky merania nižšia až o takmer 40 percent až 60 percent ako všeobecný trh," hovorí Garnry.
Akcie Apple by nemali klesať najbližší rok alebo dva, takže aj pri nulovom raste je táto ponuka stále atraktívna. Ak teda chcete získať nejaké v týchto čiernych dňoch v, nad Apple určite porozmýšľajte.
Dlhopisy jadrových krajín otvorili vďaka všeobecnej averzii k riziku svoje obchodovanie pri vyššej cene. Výnosy nemeckých dlhopisov však naopak pokračovali v trende poklesu, ktorý vidíme už od gréckej krízy. Šéf oddelenia aktív s pevnými výnosmi v Saxo Bank, Simon Fasdal, hovorí: „Pri nemeckých dlhopisoch sme na ceste k dosiahnutiu nových rekordných miním. Blížime sa k úrovniam v blízkosti nuly.“
Po minulotýždňovej relatívnej stabilite v dlhopisoch juhoeurópskych krajín sa začínajú objavovať výpredaje dlžných úpisov Talianska, Španielska a Portugalska. „Sledujeme tento vývoj. Môže tu vzniknúť veľmi dôležitý trend,“ hovorí S. Fasdal. „Keď bude súčasný vývoj pokračovať, bude to zlé pre ECB a jej kvantitatívne uvoľňovanie. Vidíme tu totiž odlišný postoj k riziku pri nákupe jadrových dlhopisov a dlhopisov periférnych krajín,“ komentuje.
Dlhopisy rozvíjajúcich sa ekonomík okrem toho zostávajú stále pod značným tlakom, ktorý spôsobujú ich slabnúce meny.
Očakávanie „holubičieho“ postoja, teda predpokladu pretrvávajúcich nízkych sadzieb Fedu, sa zvyšujú a naopak predpoklad, že sadzby začnú klesať už v septembri bledne, hovorí S. Fasdal. Dodáva, že pri ECB môžeme byť v priebehu nasledujúcich týždňov svedkami jej komentárov ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.
Reálnym nebezpečenstvom pre trh je v súčasnosti slabosť mien rozvojových trhov, ktorá sa minulý týždeň ešte viac umocnila. Katalyzátorom totiž bola obava z prelievania sa rizika medzi krajinami. „Keď tento výpredaj lokálnych aktív a aktív ocenených v dolároch na rozvojových trhoch vyvolá nedostatok likvidity a zamrznutie trhov, môže to byť zdrojom ďalších svetových turbulencií,“ konštatuje S. Fasdal.
Podľa neho k tomu môže dôjsť napríklad vtedy, keď budú hedžové fondy alebo iní veľkí investori chcieť znížiť svoju expozíciu voči európskym alebo americkým akciám, čo môže to zraziť záujem o ne.
Analytik dodáva, že trh už dnes špekuluje o budúcich krokoch čínskej centrálnej banky, čo v podstatne začína obchodovanie len na základe nádejí.
„Uvažuje sa o tom, že centrálna banka by mohla už skoro znížiť úrokovú mieru o 50 bodov a že by mohla byť tak, s cieľom povzbudiť domáce akciové trhy, mohla začať s kvantitatívnym uvoľňovaním na čínsky spôsob. Každý krok banky by mal značný dopad na trhy a preto je s napätím očakávaný,“ uzatvára S. Fasdal.
Autor: Oliver Morrison | editor | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |