Rast ceny ropy kvôli pokračujúcim problémom ropovodu na Aljaške dnes pomohol US akciovým trhov v raste. Pri nákupoch sa obchodníci opreli aj o správy, že Japonsko chce nakupovať dlhopisy Eurovalu a pripája sa tak k Číne, ktorá tiež signalizovala ochotu pomôcť dlhmi zmáhanej Eurozóne. Samotná Európska únia chce dokonca rozšíriť Euroval. Rokovať by o tom mali ministri financií budúci pondelok. Naopak US vláda zatiaľ s dlhom problém nemá a bez starostí umiestnila na trh emisiu 3-ročných dlhopisov. Ani obavy o možné dosiahnutie limitu dlhu federálnej vlády neodrádzajú obchodníkov od nákupu dlhopisov. Utorňajší akciový kokteil: Dow Jones +0,29%, SP500 +0,37%, Nasdaq Composite +0,31%.
Výsledková sezóna začala zmiešane
V pondelok po zatvorení US akciového trhu začala v US výsledková sezóna za 4Q. Výsledky klasicky odpálila spoločnosť Alcoa. Jej zisk prekonal očakávania, no príjmy boli slabšie. Akcie spoločnosti reagovali poklesom o 1%. A aká sa vlastne očakáva výsledková sezóna? Konsenzus očakáva nárast ziskov spoločností v indexe SP500 o 32%. Dôvodom silných prírastkov je hlavne obnova z depresných úrovní minulého roka. Zlepšenie má jednoznačne viesť finančný sektor, kde sa očakáva nárast ziskov o 1383%. Bez finančného sektora sa očakáva nárast ziskov o 11% vedený sektormi základných materiálov, energií, telekomunikácii a technológií. Pozornosť sa bude opäť sústreďovať hlavne na príjmy, nakoľko lepšie zisky budú asi opäť dielom znožovania nákladov. Príjmy by na ročnej báze mali vzrásť o 6%. Celkovo výsledková sezóna dopadne pravdepodobne dobre, nakoľko silný rast emerging markets pomôže firmám generovať zisky vonku a finančný sektor pomôže v medziročnom porovnaní.
Japonsko a Čína zachraňujú Európu...alebo svoj odbyt?
Top správou dnešného dňa bolo, že Japonsko plánuje nakúpiť možno až 20% celkového dlhu emitovaného Európskym stabilizačným fondom EFSF, nakoľko chce pomôcť situácii v Európe. Podobne sa zaviazala už aj Čína, ktorá chce nakupovať dlhopisy problémových krajín Eurozóny. Prečo zrazu toľko starostlivosti? Dôvod je jednoduchý. Obe krajiny potrebujú odbyt pre svoj export. Ak dôjde k veľkým problémom v Eurozóne alebo nedajbože k jej rozpadu, euro výrazne oslabí, čo nebude dobré pre tieto dve krajiny. Záchrana je motivovaná hlavne politicky a ekonomicky, podobne ako samotný Euroval. Tam sa zachraňovali banky z jadrových krajín Eurozóny a hlavy politikov. Eurozóna je najväčším exportným trhom Číny a podobne aj Japonska. Krajina vychádzajúceho slnka dokonca potrebuje celistvú Európu viac ako Čína.
Aj Euroval má svoje limity
Druhou top správou dňa boli šumy, že európski ministri financií plánujú rozšíriť Euroval, nakoľko krajín potrebujúcich záchranu môže byť oveľa viac. Očakávaný slabý ekonomický rast a vysoké náklady na refinancovanie dlhu spôsobujú, že udržanie stability pomeru dlhu k HDP je stále ťažšie. Aj Euroval má ale svoje limity. Tými sú najvyššie ratingy Nemecka, Francúzska, Holandska, Fínska a Rakúska. Podľa spoločnosti BlueGold Capital Management môže byť Euroval zvýšený maximálne o približne 250 mld. EUR na úroveň 700 mld. EUR, nakoľko následne vznikne riziko zníženia jednej z jadrových krajín Eurozóny, konkrétne Francúzska. Ak bude rating krajiny, ktorá sa zabezpečuje za slabšie krajiny znížený, môže byť celý Euroval skompromitovaný. Manipulačný priestor na riešenie situácie nie je veľký a preto nečakajme od Eurovalu zázraky. Ten totiž nie je všeliekom.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |