Obchodovanie na US akciových trhoch bolo zahájené výraznými stratami pod tlakom strachu z európskej dlhovej krízy. Tá čerpala svoju silu z klebiet, podľa ktorých Portugalsko by mohlo čoskoro „dobrovoľne-nasilu,“ na želanie Nemecka a Francúzska (a najmä ich finančných sektorov) požiadať o záchranu cez euroval. Napätie v Európe tak rástlo, aj pre skutočnosť, že v nasledujúcich dňoch budú mať emisie dlhopisov práve najkritickejšie ešte nezachránené vlády : Portugalsko, Španielsko a Taliansko. Existuje tu obava o to, že investori úplne stratia nádej v to, že tieto po konkurenčnej stránke upadajúce ekonomiky, dokážu svoje dlhy včas a v plnej výške splatiť. A za takéto riziko si budú pýtať masívne rizikové prirážky, čo dostane tieto krajiny do ešte nevýhodnejšieho postavenia. Mať živoriacu ekonomiku a zároveň draho si požičiavať je dlhodobo neudržateľná pozícia.
Čo nás po starom kontinente
Aj keď sme však videli pomerne vysoký skepticizmus burziánov po otvorení trhov, predsa len neskôr, na obchodné parkety zavial vietor optimizmu. Ten čerpal z myšlienkovej konštrukcie, že európske problémy sa US ekonomiky predsa len priamo netýkajú a potom posledné US makrodáta boli skutočne konštruktívne. A navyše očakáva sa skvelá korporátna výsledková sezóna za 4Q, ktorá má výkop v pondelok po zatvorení trhu prostredníctvo hlinikárskeho gigantu Alcoa. Na trhu tak prevládol prístup „buy the rumours“ (nákup klebiet) a videli sme takmer úspešné mazanie úvodných strát. Aj preto indexy skončili len okolo „zápornej“ nuly: Dow Jones -0,32% , SP 500 -0,14% , Nasdaq Composite +0,17%.
Konštruktívny obraz
Aby US optimizmu nebolo málo, počas víkendu sa nechala centrálna bankárka FEDu Janet Yellenová (najväčšia neokeynesiánka vo FEDe spolu z prezidentom Benom Bernankem) počuť, že tlačenie peňazí v rámci QE 2,0 dokáže do roku 2012 vytvoriť 3 milióny pracovných miest. Našiel tak FED zázračný liek na všetky ekonomické problémy, teda tak jednoduché tlačenie peňazí, alebo je to len šarlatánstvo, ako to označuje časť ekonomických analytikov prikláňajúcich sa k rakúskej ekonomickej škole? Trh sa zatiaľ prikláňa k prvej možnosti. Zatiaľ....
Ešte viac pozitív
Po tom ako v prvých obchodných dňoch tohto roka sme videli zvyšovanie výhľadom cieľovej úrovne US akciových trhoch (dnes svoj býčejší výhľad pridala UBS) pre masívnu a znova sa zrýchľujúcu obnovu US ekonomiky, dnes v tomto duchu pokračovali aj rôzne makroanalytické vyjadrenia. Deutsche bank tvrdí, že finančné zdravie US spotrebiteľov sa zlepšuje a to pomôže pochopiteľne cez rast spotreby aj hospodárstvu ako takému. Royal Bank of Scotland sa pridáva a tvrdí, že dlhopisový trh ( jasný posun US výnosovej krivky nahor) už jasne a pevne kalkuluje z udržateľnou obnovou.
Pozor na skoré prebudenie sa zo sna
Či už veríme v „samoudržateľnú“ obnovu makroekonomickej situácie v USA, alebo nie, na začiatku roka sme svedkami až príliš „uletenej“ býčej klímy, ktorá akoby „predbehla svoj tieň.“ Ihneď po začiatku US výsledkovej sezóny, nech už skončí akokoľvek, by sme mohli byť svedkami „Sell the news“ a mohla by tak nastať už tretí januárovo-februárový výpredaj na US akciových trhoch pred prípadnou obnovou ďalšieho rastu. Buďme na to tak pripravení.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |