Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich budú jednotliví analytici spoločnosti TRIM Broker prezentovať svoje názory na potenciálny vývoj v roku 2011. Súhrnný výhľad bude k dispozícii 13. januára.
Rok 2010 bol pre svetové akcie zmiešaný, v globále však pozitívny. Výkonnosť hlavných svetových akciových indexov za posledných 12 mesiacov ukazuje priložený graf:
Niektoré indexy zaznamenali vysoké rasty, najmä americký technologický index Nasdaq. Vidíme však, že akcie sa nehýbali v celku, keď existoval výrazný rozdiel medzi jednotlivými krajinami. Bude aj rok 2011 pre akcie pozitívny? Je možné, že áno, no rizík spojených s akciovými trhmi je mnoho. Poďme sa preto pozrieť na globálny obraz.
Príliš veľa býkov...
Prvým rizikom je veľmi nebezpečný fenomén, ktorému sa hovorí skupinové myslenie. Prieskum v jednom najznámejších amerických finančných magazínov, Barron, ukázal, že žiaden z ich stratégov nevidí pokles trhov v roku 2011 ako pravdepodobný. Ba čo viac, stále viac investičných firiem, analytikov a ekonómov zvýšilo odhady rastu globálnej ekonomiky v nasledujúcom roku. Zo 49 opýtaných ekonómov sa 35 vyjadrilo, že americká ekonomika prekoná očakávané predpovede rastu. Nemusíme chodiť do ďalekej minulosti, aby sme zistili, aké následky má prehnaný optimizmus.
Veľmi zaujímavý pohľad na sentiment trhu poskytuje štatistika rozloženia býkov a medveďov na trhu. Tá momentálne hovorí jasnou rečou. Počet býkov sa zvyšuje a dosahuje v tomto momente takmer 60%. Medvede tvoria 20,6 %. Býčí sentiment teda dosiahol najvyššiu úroveň v tomto roku, resp. najvyššiu úroveň od roku 2007, kedy to s býkmi nedopadlo práve najlepšie.
Dividendový výnos
Počas roka 2010 veľké množstvo analytikov vyjadrovalo názor, že by ste mali vlastniť akcie, pretože ich dividendový výnos bude vyšší ako výnos na 10-ročných amerických dlhopisoch. Avšak súčasný dividendový výnos S&P 500 je 2% a výnos na amerických dlhopisoch 3,3% a posledné dni stále rastie. Výnos 2% sa nejaví príliš atraktívny, čo hovorí, že akcie nie sú lacné, naopak...
Z historického pohľadu je výnos na S&P veľmi nízky, až príliš. To zaváňa vrcholom na akciovom trhu a zdôrazňuje fakt, že trh je naladený príliš optimisticky, v tom zmysle, že investori sú ochotní vzdať sa dividendového výnosu, pretože predpokladajú, že ten bude dostatočne nahradený kapitálovým ziskom. Na správne ocenenom trhu by mal byť dividendový výnos vyšší ako „bezrizikový“ výnos (štandardne vyjadrený výnosom na 10-ročných amerických dlhopisoch), pretože vyšší výnos by mal byť kompenzáciou za to, že investor podstupuje vyššie riziko. Posledným obdobím, v ktorom boli výnosy S&P na približne dnešnej úrovni, bolo leto roku 2000, a všetci vieme, čo sa onedlho stalo. Bublina technologického indexu NASDAQ praskla a investori utrpeli obrovské straty. Keď sa výnos na S&P vráti k svojmu dlhodobému výnosovému priemeru na úrovni okolo 4,35%, resp. trocha vyššie, až vtedy bude vhodný čas na nákup akcií ako dlhodobej investície.
Akciový trh vyjadrený cenou zlata klesá približne už celú dekádu a klesať pravdepodobne aj bude. V roku 2000 ste museli zaplatiť 40 uncami zlata, aby ste mohli nakúpiť index Dow Jones. Teraz potrebujete iba niečo viac ako 8 uncí. Toto je typické pre medvedí trh a takéto obdobie sa často skončí vtedy, keď sa bude dať Dow Jones kúpiť za menej ako 2 unce zlata.
P/E
Akcie sú na súčasných úrovniach nadhodnotené, nie extrémne, no sú relatívne drahé. Ich vyššia cena je odvodená od faktu, že započítavajú solídne firemné výsledky a silný ekonomický rast. V decembri sa vyšplhal ukazovateľ Shiller P/E (pomer ceny akcie k jej ziskom) na úroveň 22,7. V časoch „normálneho“ ekonomického obdobia, sa tento ukazovateľ pohybuje medzi 14 a 16-násobkom zisku. Po prasknutí úverových bublín v minulosti sa P/E dostalo v priemere na hodnotu 12. Podľa Shillerovho P/E ukazovateľa sú akcie nadhodnotené až o 30%. Avšak tento ukazovateľ má skutočne vypovedaciu hodnotu až z dlhodobého hľadiska, preto momentálne iba ukazuje, že akcie nie sú najlacnejšie. To však neznamená, že môžu pokračovať v ďalšom raste.
Ekonomický rast
Viac ako 6,3 milióna Američanov aktívne hľadá prácu viac ako 6 mesiacov, bezúspešne. Celková pracovná sila v USA klesá a nezamestnanosť mladých sa pohybuje nad úrovňou 25%. Ani Fed v posledných komentároch neponúkol víziu rýchlej obnovy trhu práce. Na čom by teda mal stáť ekonomický rast v najbližšom roku?
Väčšinou je to rast inovácii a produktivity práce, ktorý vedie k udržateľným ziskom súkromnej sféry. Kedysi to boli osobné počítače, internet, smatphony. Aké sú však dnešné inovácie, pýta sa David Rosenberg z Gluskin Sheff? iPod? iPad? Facebook? Tieto rozhodne nepridajú k nárastu kapitálu a produktivity práce.
Priložený graf ukazuje, že tvorba amerického súkromného kapitálu sa prvýkrát od druhej svetovej vojny dostala do záporných hodnôt. Jej hodnoty nie sú v súlade s neinflačným ekonomickým rastom a P/E akcii na súčasných vysokých úrovniach. No trh stále rastie, a to najmä kvôli pokračujúcemu zadlžovaniu sa americkej vlády. Toto však nemôže trvať do nekonečna. Pri súčasnej obrovskej neistote by akcie mali byť oveľa nižšie, aby sme mohli povedať, že sú dobrou príležitosťou na dlhodobý nákup.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |