US akcie vstúpili do roku 2011 viac ako len pozitívne. Rast, ktorý sme videli hneď v prvý obchodný deň roka je masívny, robustný a tváriaci sa tak neodolateľne a "sexi". Decembrová 6,5% -tná „santa“ rely trhov tak pokračuje. Zdá sa tak, že burziáni pred sebou nevidia nič iné, len pozitivizmus všade naokolo. Všetko ostatné, vrátanie tých najreálnejších rizík a hrozieb, je bezstarostne zmietané zo stola. A absolútne sa nepripúšťa a neberie k srdcu. Celková bilancia pondelka znie tak euforicky: Dow Jones + 0,80%, SP 500+ 1,13%, Nasdaq Composite + 1,46%.
Masívne rely prichádzajú často začiatkom mesiaca
5 z 25 najväčších denných rely v roku 2010 sa objavili v prvom obchodnom dni mesiaca. Rok 2011 tieto štatistiky tak nechcel zrejme narušiť. Možno aj preto sme videli taký rázny „nášup“ a „odtrhnutie býkov z reťaze.“ Ak však aj dáme rôzne štatistiky bokom, boli to hlavne konštruktívnejšie US dáta ISM výrobného sektora (7- mesačné maximum) a stavebné výdaje, ktoré skončili nad konsenzom trhu. A práve toto ťahalo akciové trhy do nových maxím. Posledná séria US dát naznačuje, že ekonomika sa viac ako len stabilizovala, ale znova získava to stratené momentum obnovy. Aspoň takéto nálady panujú na Wall Street.
Optimizmus srší zo všetkých strán
Optimizmus tak zatiaľ srší zo všetkých strán. Aj dnešný prieskum ISM bol sprevádzaný optimistickými slovami hlavy tohto inštitútu- Oreho: „ISM ukazuje „signifikantnú silu,“ neobávam sa toho, že cyklus obnovy zásob je na konci, stále je priestor pre ich rast. Slabší dolár otvára exportné kanály, podnikové investície a daňová štruktúra je pozitívna. Celkovo tak vidíme pozitívne ekonomické výhľadu, ktoré by sa mali jasne zhmotniť najmä v druhom polroku 2011. Postupné spomaľovanie výrobného sektora by totiž mohlo byť nahradené vzmáhajúcim sa nevýrobným.“
Banky rovnako optimisticky
Konštruktivizmus prilievali do ohňa aj večne optimistické „veľké mená“ Wall Street. Napríklad JP Morgan očami Jima Glasmanna: „Ekonomický obraz USA je priaznivejší ako pred pár mesiacmi a HDP by mohlo rásť až na úrovni 4%, čo bude tlačiť aj na pokles nezamestnanosti. Ceny nehnuteľností sú späť na "normálnych úrovniach" relatívne v pomere k príjmom a nájmy a dlhová služba sú znova v "normálnom pásme.“ A aby toho nebolo málo, hneď v prvý obchodný deň roka zvyšuje Citigroup len nedávno upečenú prognózu na cieľový level SP 500 na koniec roka 2011 z 1300 USD na 1400 USD. Teda očakáva rast o 11% z uzatváracej ceny minulého roka (a to patrí medzi konzervatívne optimistické odhady). Odôvodňuje to lepším ekonomickým výhľadom a hlavne silnou decembrovou rely- najväčšou od decembra 1991. Dnes navyše optimizmus do žíl priliala aj dohoda medzi najväčšou US bankou podľa bilančnej sumy Bank of America/Merrill Lynch, čo sa týka ukončenia sporu z vládnymi agentúrami Freddie Mac a Fannie Mae. Banka súhlasila so zaplatením pokuty takmer 3 mld. USD ako kompenzáciu za straty oboch domom, ktoré im banka spôsobila predajom úverov založených na nepravdivých informáciách.
A čo zajtra?
Akciové trhy tak aktuálne pripomínajú kráľovstvo, v ktorom je zakázané plakať. A loď je silne naklonená na jednu- býčiu stranu. Nuž a ako to už často býva pravidlom, je potrebné sa práve vtedy postaviť na tú druhú, aby sa neprevrátila. Korekcia by tak mohla byť na spadnutie, aj vzhľadom k tomu, že všetko pozitívne je už v značnej miere započítané v cenách. A potom:
1. Posledné US štatistiky ukazujú, že miera úverov či pôžičiek na nákup US akcií (teda leverage nákupy) dosahuje úrovne ako v októbri 2007- teda na konci 5- ročného býčieho trendu, po ktorom nasledoval masívny pád. Toto je tak jeden z ďalších indikátorov, ktoré by mohli naznačovať, že veľký obrat sa nezadržateľne blíži.
2. Počas celého decembra sme videli divergenciu medzi cenou indexov (rástla) a MACD indikátorom, ktorý nedokázal postupovať do nových a nových maxím. To znamená, že na trhu sa "zamiesava" na výraznú korekciu.
Takže na záver sa natíska naozaj filozofická otázka: „Budú však US akcie rovnako sexi zajtra ako dnes?“ Hlavne v kontexte toho, že pri takomto tempe rastu by aj tie najbýčejšie vyhliadky pre ich ciele na konci roka 2011 by boli dosiahnuté s obrovským predstihom kdesi pred koncom januára.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |