Sviatočné obchodovanie na akciovom trhu sa nezaprie a hlavné indexy v podstate za posledných pár dní nezaznamenal žiaden výraznejší pohyb. Dôvodom sú práve blížiace sa sviatky, kedy traderi už nemajú chuť výraznejšie meniť svoje portfóliá. Kvôli silnému odrazu ropy smerom nahor sa včera darilo najviac segmentu energií, naopak mierne straty zaznamenal segment spotrebiteľských statkov základnej spotreby. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,12%, SP500 +0,25%, Nasdaq Composite +0,25%.
US federálne štáty čaká osud General Motors
Už dlhšie sa diskutuje o tom, že zadlžené štáty US budú ďalším problémom aktuálnej finančnej krízy. Veľkú časť z týchto problémov predstavujú budúce záväzky vyplývajúce z dôchodkového zabezpečenia hlavne štátnych zamestnancov. US vláda je totiž len jedna veľká verzia automobilky General Motors. Vo svojich dobrých časoch firma nasľubovala svojim zamestnancom, že im vyplatí vysoké dôchodky, no tieto sľuby nakoniec firma nedokázala splniť. Rovnako aj US vláda stále sľubuje svojim občanom v budúcnosti obrovské sociálne a zdravotné dávky. Je len otázkou času, kedy bude tento dlh riešiť FED a rozhodne sa rozšíriť tlačenie peňazí (Nezabúdajme totiž, že FED tlačí peniaze a môže financovať vládu, zatiaľ čo US štáty môžu aj zbankrotovať.) Každý tak dostane toľko, koľko mu bolo sľúbené ale v dolároch, ktorých kúpna sila bude oveľa, oveľa menšia. Už Keynes v roku 1922 napísal, že proces nápravy meny a dlhu bude v podstate diskusiou o tom, ktorý subjekt bude náklady nápravy znášať. Nakoľko sú vlády dlžníkmi, bude sa tento proces riešiť hlavne infláciou. FED už raz zvolil infláciu a transfer bohatstva od veriteľov smerom k dlžníkom. Po druhej svetovej vojne FED udržoval sadzby na US dlhopisoch na úrovni 2,%, zatiaľ čo inflácia dosahovala 6%. Pomer federálneho dlhu k HDP tak klesol kvôli záporným reálnym úrokovým sadzbám zo 121% v roku 1945 na 66% dekádu neskôr.
Severná Kórea si dáva pohov
Vyššie ceny komodít a mierne zhasnutie obáv o situáciu na Kórejskom polostrove dnes potlačili ázijské akcie nahor a benchmark MSCI Asia Pacific dnes vzrástol o 0,9%. Stabilizácii nálady pomohli okrem rastu US akciových trhov aj vyjadrenia z Číny, že krajina podporuje kroky na zastavenie rozširovania dlhovej krízy v Európe. Index Shanghai Composite tak vymazal všetky včerajšie straty, kedy dnes zaznamenal prírastok 1,79%, japonský Nikkei 225 vzrástol o 1,51% a austrálsky S&P/ASX 200 si polepšil o 0,75%.
Cyklické akcie vedú rast v Európe
Európske akciové trhy dnes dobiehajú včerajší rast na Wall Street a o 10:15 pridáva index FTSE 100 0,74%, nemecký DAX je v zisku 0,66% a francúzsky CAC si polepšuje o 0,63%. Najviac sa dnes darí segmentom základných materiálov a priemyslu. V strate nie je ani jeden sektor. V zisku sú dnes aj portugalské akcie (index PSI +0,7%) a to aj napriek tomu, že ratingová agentúra Moodys varovala, že by mohla znížiť krajine rating.
Výhľad na dnes
Makroekonomický ako aj korporátny kalendár je dnes z US ekonomiky prázdny a preto bude naďalej top témou dlhová kríza v Európe. Varovanie ratingovej agentúry Moodys ohľadom Portugalska by dnes mohlo zohrať hlavne negatívnu úlohu, no nízka likvidita na trhu a absencia traderov by nemali podporovať výraznejšie pohyby na trhu. Dnes by sa mohlo dariť hlavne technológiám, kedy včera po zatvorení akciového trhu zverejnila lepšie kvartálne výsledky spoločnosť Adobe Systems. Jej akcie vzrástli v after hours o 5,3%.
Technická situácia
Futures na SP500, ESH1 zatiaľ ostávajú nad silným supportom 1242 bodov, čo stále podporuje rastový výhľad. Prípadné prelomenie supportu nadol by malo mať limitovaný dopad. Naopak cieľom je level 1250 bodov. Celkovo ale asi aj dnes uvidíme skôr užšie obchodné pásmo bez zmeny hlavného trendu. Výhľad je preto neutrálny.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |