Trhy si trúfajú
Pokračujúca negatívna nálada na finančných trhoch opätovne pramení zo starého kontinentu. Dôvodom sú nekonkrétne výhľady k permanentnému záchrannému programu Eurozóny, ktorý by mal v polovici roka 2013 nahradiť existujúci euroval. Opätovne tak čelní predstavitelia Eurozóny riešia dôsledky a nie príčinu súčasnej krízy, nemá ísť predsa o záchranu vinníkov ale ich tvrdé potrestanie s možnosťou vylúčenia z Eurozóny. Nato však v súčasnosti chýba politická vôľa a možno i striedmy pohľad na súčasný stav Eurozóny. Aktuálne však už naznačené problémy Eurozóny, ktoré dnes vystrašili finančné trhy neprichádzajú ako by sme sa väčšina domnievala z krajín PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko, Španielsko), ale z ekonomického gigantu Francúzska.
Tabuľka ratingov krajín
Pilier sa otriasa
Dôvodom je informácia z Bloombergu, že Francúzsku hrozí za určitých okolností potenciálna strata „AAA“ (špekuluje sa o AA+), Po krajinách PIGS a Belgicku ide o nepriamy útok na jedného u pilierov z Eurozóny, ktorý by mohol narušiť krehkú rovnováhu a budúcnosť EURa. Francúzske 5-ročné CDS (Credit Default Swaps—náklady na poistenie dlhu) dosiahli úroveň 104 bázických bodov (teda tesne pod historickým vrcholom 107), belgické sa dokonca dostali k novým historickým vrcholom. Čo je ešte kľúčovejšie tak aj také istoty ako nemecké a holandské sa postupne dostávajú do pohybu smerom nahor. Celá Eurozóna sa tak dostáva pod silný drobnohľad finančných trhov a hľadajú sa „slabé ciele“. Prípadným útokom na suverénny rating Francúzska by sme však za určitých okolností mohli považovať za skúšku ohňom pre samotné EURo. Všetko by to potom mohlo smerovať k tomu, že jedinou menovou úniou by opäť ostalo USA. Hon na čarodejnice v Eurozóne sa teda začal a koniec môže priniesť neočakávane rozuzlenia...
Graf vývoja 5-ročných CDS vybraných krajín Eurozóny
Dnešný vývoj
Napriek týmto negatívnym informáciám a silnému USD americké akciové tituly (DJIA -0,12%, S&P 0,25%, Nasdaq 0,25%) dokázali v sebe nájsť dostatok sily pre mierne zisky. Dôvodom boli prírastky čierneho zlata (ropy)a hlavne opätovne nalievanie USD likvidity zo strany FEDu. FED po druhýkrát v histórii počas jedného dňa robil dve POMO operácie (spätné dodávanie USD na trh z exspirovaných finančných aktív na bilancii FEDu). Obe operácie tak navŕšili už astronomickú bilanciu FEDu o ďalších 14,6 mld. USD.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |