Americké akciové indexy si včera pripísali mierne zisky, pričom z nich profitovali takmer výhradne akcie finančného sektora, ktoré rástli potom, čo AIG oznámilo, že začínajú splácať štátnu pomoc a tiež vďaka názorom, že Američania si opäť začínajú viac požičiavať. Naopak, najväčší pokles zaznamenali spoločnosti zo segmentu základných materiálov kvôli silnejúcemu doláru a poklesu cien niektorých komodít . Celkovo americké indexy uzavreli takto: Dow Jones +0,12%, NASDAQ +0,41%, S&P 500 +0,37%.
AIG splatí štátnu pomoc
Americká poisťovňa AIG včera oznámila, že sa s FED-om dohodla na podmienkach splatenia pomoci vo forme úveru, ktorú AIG obdržala ešte v roku 2008 tesne po páde Lehman Brothers a bola tak zachránená pred bankrotom. Na splatenie pôžičky využije AIG príjmy z predaja dvoch menších poisťovní, ktoré pôsobia mimo spojených štátov. Dlh AIG voči FED-u momentálne predstavuje 21 miliárd dolárov. Popri tom má spoločnosť ešte stále dlh vo výške 49 miliárd voči americkému ministerstvu financií, ktoré ho plánuje vymeniť za akcie AIG a tie potom predať súkromným investorom podobne ako v prípade Citigroup. Tento vývoj je prejavom sily amerického finančného sektora a naznačuje, že po dvoch rokoch od pádu Lehman Brothers sa veci konečne vracajú do normálu.
Zasadnutie Bank of England
V Londýne sa dnes koná zasadnutie výboru pre menovú politiku Bank of England. Je pritom všeobecne známe, že členovia výboru na čele s guvernérom banky Mervinom Kingom majú na vývoj britskej ekonomiky rozdielne názory. Najpravdepodobnejším výsledkom zasadnutia je teda ponechanie úrokových sadzieb na úrovni 0,5% a analytici očakávajú aj pokračovanie plánu na nákup dlhopisov – teda kvantitatívne uvoľňovanie – v nezmenenej výške 200 miliárd libier. Výsledky zasadania budú zverejnené o 13:00.
Ázia rastie vďaka japonskému HDP
Ázijské akcie dnes uzavreli v ziskoch potom, čo údaje o raste HDP v Japonsku prekonali očakávania analytikov a austrálske dáta z trhu práce dopadli taktiež veľmi slušne. Keďže v Kórei je v posledných dňoch relatívny pokoj, akciovým indexom nič nestálo v ceste pripísať si ďalší rastový deň. Z posledných sedem dní bolo pritom rastových až šesť. Náladu kazil iba Shanghai composite, ktorý klesal kvôli obavám z toho, že čínska centrálna banka by mohla už tento víkend zvýšiť úrokové sadzby. Indexy v Ázii teda skončili takto: Nikkei 225 +0,52%, Hang Seng +0,34%, Shanghai composite -1,32%.
Európa: Bank of England, Nemecký CPI, Britská obchodná bilancia
Európske indexy po otvorení búrz nasledujú ázijské akcie do plusu. O 10:30 FTSE 100 +0,23%, DAX -0,01%, CAC 40 0,37%, Eurostoxx 50 +0,37%. Dnes boli v Európe zverejnené dáta o obchodnej bilancii Veľkej Británie za október, pričom došlo k ešte výraznejšiemu zlepšeniu než sa očakávalo. Ráno boli zverejnené aj výsledky nemeckého CPI, ktoré skončili presne podľa očakávaní. Dominovať bude ale už spomínané ohlásenie výsledkov zasadania BoE o 13:00.
USA: Veľkoobchodné zásoby, žiadosti o podporu
Dnešný deň bude v Amerike na makroekonomické zverejnenia pomerne chudobný. O 16:00 budú zverejnené výsledky veľkoobchodných zásob za október, pričom sa očakáva ich ďalší mierny nárast. Tiež uvidíme výsledky pravidelných týždenných nových a pokračujúcich žiadostí o podporu.
Technická situácia
Decembrový futures kontrakt na index S&P 500 včera konečne uzavrel nad silnou dlhodobou rezistenciou na 1225 bodoch, ktorú sa pokúšal prekonať od konca minulého týždňa. Zobchodovaný objem kontraktov však výrazne nestúpol, čo svedčí o tom, že trh sa s prekonaním rezistencie ešte úplne nestotožnil a mnohí obchodníci zrejme čakajú na prekonanie silnej krátkodobej rezistencie na 1235, od ktorej sa index predvčerom odrazil. Indikátory MACD a RSI napriek tomu stále signalizujú rast, takže strednodobý výhľad je stále býčí. Krátkodobým supportom je včera prekonaná úroveň 1225 bodov a potom 1171 bodov.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |