US akciové trhy počas prvého dňa nového obchodného týždňa fluktuovali po väčšinu času medzi ziskmi a stratami. Pesimistickí medvedí obchodníci sa nerozhodne pretláčali s býčími optimistami, no ani jeden z táborov nedokázal získať definitívnu výhodu. Aj preto sme videli zatváranie US akciových indexov okolo „zápornej“ nuly: „ Dow Jones -0,17%, SP 500 -0,13%, Nasdaq Composite +0,13%.
In Bernanke We Trust
Na jednej strane búrz sme mali optimistov, ktorí tvrdia, že US ekonomika sa pomaly, kostrbato, ale predsa zlepšuje. Im kryli chrbát vypočítavci, ktorí hrajú na to, že aj keď to nebude s US hospodárstvom žiadna sláva, „profesor tlačenia likvidity“ Ben Bernanke už donúti a umučí akciové trhy k tomu, aby začali rásť nekonečným tlačením peňazí. A keď to bude málo, ich ďalšou a ďalšou dotlačou. Až sa nakoniec „dobrovoľne –nasilu“ naučia „levitovať“ a spievať „ FEDerálnu pieseň“- In Bernanke we trust (Veríme v Bernankeho). Takto by následne prostredníctvom umelo vytlačeného trhu mohla vzniknúť ilúzia bohatstva, ktorá by mohla prinútiť ekonomiku k samoudržateľnému rastu. Aspoň také sú Bernankeho sny.
Bernankeho „nedeľné matiné“ a v pozadí šuštiace rotory
Na druhej strane sme mali dnes skeptických burziánov, ktorý pripomínali, že Bernankeho „nedeľné matiné“, kde “v pozadí šušťali tlačiarenské rotory“ značí, len to, že US ekonomika na to stále nie je v takej kondícii, ako boli narúžované predstavy US lídrov. A tak sa musí znova siahnuť na to jediné, čo FED dokáže- k tlačeniu peňazí. To síce možno kúpi čas a privodí krátkodobú eufóriu, no problémy nevyrieši. Centrálne banky sa tak začínajú čoraz viac podobať na politikov- preferujú krátkodobé dočasné na prvý pohľad dobre vyzerajúce riešenia (ktoré sa však neskôr premenia na katastrofu) a „po nás aj potopa.“ Prívrženci pesimizmu boli rozšírený aj o „vlajkonosičov“ trúbiacich, že európske dlhový kotol môže ešte viac vybuchnúť a obariť aj USA, najmä ak zatiaľ nepadla dohoda o rozšírení eurovalu a čoraz menej štátov má chuť zachraňovať tých menej zodpovedných.
Ktorý z nich?
Ktorý z týchto proti sebe stojacich táborov nakoniec vyhrá? História nám ukazuje, že aj keď optimistom „nadržiavajú“ vlády a centrálne banky a robia všetko preto, aby profil dediny bol „potemkinovsky pekný“, ekonomickú realitu a spravodlivosť sa z dlhodobého hľadiska oklamať nedá. Alebo inak povedané, z vody ani víno ani Coca-Colu nevyrobíš, a teda z vytlačených peňazí z teplého vzduchu štrukturálne problémy ekonomík nevyriešiš. Preto sme aktuálne v kríze. A pri pohľade na aktuálne zamýšľané nesystémové kroky, vedúce k ďalšej deštrukcii ekonomík, v nej aj dlho ostaneme. Akciám sa tak bude sotva dariť. Lebo ani Bernanke nie je Kristus Spasiteľ !
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |