Nový týždeň na akciových trhoch sa začína v pozitívnom duchu, náladu na trhoch dokázali podporiť najmä cez víkend zverejnené čínske augustové ekonomické ukazovatele. Tie ukázali, že v auguste si spomalenie čínskeho ekonomického rastu vybralo prestávku, keď medziročný rast čínskej priemyselnej výroby nečakane zrýchlil z 13,4 % na 13,9 % a maloobchodných tržieb zo 17,9 % na 18,4 %.
Odkiaľ sa však nemalá časť rastu prišla, naznačilo prvé medzimesačné zrýchlenie rastu menového agregátu M2 po ôsmych mesiacoch zo 17,5 % na 19,2 %. Tento rast je s výnimkou minulého roku stále výrazne nad historickým priemerom a potvrdzuje, že Čína pri slabšom globálnom spotrebiteľskom dopyte rastie najmä vďaka rastu peňazí v obehu podporujúcemu domácu spotrebu. Prehrievanie sa čínskej ekonomiky tak naďalej pokračuje.
Ďalší zdroj rastu nielen v čínskej, ale aj v globálnej výrobnej sfére, ktorý prichádza aj bez výraznejšieho rastu spotrebiteľského dopytu, ukázal v piatok zverejnený júlový najrýchlejší rast veľkoobchodných zásob v Spojených štátoch za posledné dva roky o 1,3 %. Výrobné a obchodné podniky tak pokračujú v obnovovaní zásob na skladoch, ktoré sa počas slabej ekonomickej dôvery počas vrcholu recesie v roku 2009 vyprázdnili. Bez adekvátneho rastu v spotrebiteľskom dopyte je však tento rast neudržateľný a dopyt zo strany výrobných a obchodných spoločností časom ochabne.
Aj napriek tomu lepšie než očakávané čísla zlepšili z krátkodobého hľadiska nie veľmi priaznivé globálne ekonomické vyhliadky, čo pomohlo akciám nahor. V Ázii získal dnes ráno japonský index Nikkei 0,89 % a čínsky Shanghai Composite 0,94 %, a akcie rastú aj počas dnešného európskeho obchodovania.
Správy z Číny, ktorá je popredným importérom komodít, podporili v Európe pri vyhliadkach lepšieho dopytu akcie ťažobných spoločností. V Londýne popoludní rastú o viac ako dve percentá akcie ťažobných gigantov BHP Billiton a Rio Tinto.
Dnešné obchodovanie praje aj bankovým akciám, keď ich podporila víkendová dohoda Bazilejskej komisie o prísnejších kapitálových pravidlách pre bankový sektor, ktorá bude predložená v novembri na schválenie na summite G-20. Banky síce budú musieť zvýšiť svoje imanie a byť o niečo konzervatívnejšie v úverovaní, majú však čas na ich implementáciu niektorých pravidiel až do roku 2019, čo ich zisky v najbližšom období zasiahne menej ako sa čakalo. Najviac miernejšia podoba tohto návrhu pomohla akciám francúzskych bánk, ktoré prísnejšími pravidlami najviac stratia, v ich cene však bol započítaný pesimistický scenár, a tak sa dnes popoludní s vyše päťpercentnými ziskami sa obchodujú akcie Credit Agricole a Societe Generale.
Dnes už svetlo sveta žiadne významnejšie ekonomické ukazovatele neuzrú, ďalší priebeh dnešného obchodovania by tak mohol byť pokojnejší, hoci v závere amerického obchodovania môže pred zajtrajším zverejnením augustových maloobchodných tržieb, ku ktorým dôjde ešte pred utorkovým otvorením amerických trhov, dôjsť k väčšej volatilite.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |