Na finančných trhoch sa naďalej čaká na správy, ktoré by náladu posunuli jedným alebo druhým smerom. Zmiešané správy, ktoré včerajšie obchodovanie ponúklo, to nedokázali, o čom svedčia aj malé zmeny na akciových indexoch, paneurópsky index ESTX 50 klesol o 0,35 % a širší americký index S&P 500 o 0,04 %.
Včera potešila silným dopytom španielska emisia desať a tridsaťročných dlhopisov, ktoré krajina predala za úrok o 72, resp. 83 percentuálnych bodov nižší ako v júni. Kým výnosy z Portugalských, Írskych a Gréckych dlhopisov rastú, Španielsku sa darí získavať späť dôveru finančných trhov. Zoznam septembrových pozitívnych správ z americkej ekonomiky rozšíril aj ďalší pokles nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti o ďalších 3 tis. na dvojmesačné minimum 450 tis.
Nedarí sa však americkej výrobnej sfére, philadelphský index výrobnej dôvery síce v septembri vzrástol z -7,7b. na -0,7b., ukázal však druhú medzimesačnú kontrakciu výrobnej sféry v regióne. Budúce vyhliadky nijako nezlepšil ani ďalší medzimesačný pokles nových objednávok.
Po slabších ukazovateľoch z nemeckej ekonomiky, prichádzajú prvé náznaky spomalenia robustného druhokvartálneho oživenia aj z Veľkej Británie, kde v auguste maloobchodné tržby nečakane klesli medzimesačne po prvý krát za posledných šesť mesiacov o 0,5 %. To síce dostalo akcie britských maloobchodníkov pod predajný tlak, v stratách sa ocitli akcie spoločnosti ako Tesco (-0,9 %) či Marks & Spencer (-0,8 %), ich straty však dokázal limitovať najvyšší zisk britského maloobchodníka s domácimi potrebami Kingfisher (+0,4 %), ktorý prišiel pri druhých najvyšších tržbách v histórii na úrovni 5,45 mld. GBP. Ohľadom ďalšieho vývoja medzi britskými maloobchodníkmi, najmä spoločností s vysokou expozíciou voči britskému dopytu, však ostáva veľa otáznikov. V najbližších mesiacoch totiž britská spotreba utrpí ešte viac v dôsledku implementácie úsporných opatrení novej britskej vlády, a britská ekonomika sa pri spomalení americkej ekonomiky pravdepodobne nebude môcť spoliehať v takej miere ani na exporty ako doteraz.
Na amerických trhoch ponúkla taktiež zmiešané dáta podniková sféra, kuriérska spoločnosť FEDex (-3,8 %) naznačila dopady spomalenia americkej ekonomiky na svoje výsledky hospodárenia, keď jej projekcia zisku na akciu v treťom kvartáli na úrovni 1,15 – 1,35 USD výrazne zaostala za trhovým konsenzom, ktorý je podľa agentúry Bloomberg na úrovni 1,39 USD. V reakcii na tento vývoj plánuje spoločnosť prepustiť 1 700 ľudí. Slabšie vyhliadky pre sektor stiahli nadol aj akcie konkurenčných UPS (-1,4 %) či Deutsche Post (-1,5 %). Nedarilo sa ani akciám stavebných spoločností, keď počet domov v exekúcii po troch mesiacoch poklesu opäť nabral rastúci trend, čo zvýši ponuku domov na trhu a zatlačí ich cenu ďalej nadol. Hlboko v červených číslach sa tak ocitli akcie Pulte Group (-3,9 %) či DR Horton (-3,5 %).
Naopak pozitívne správy prichádzajú z technologického sektora, včera ho ťahali nahor akcie Apple (+2,4 %), a dnes podporujú náladu na trhoch kvartálne výsledky ďalšieho IT giganta Oracle (-1,5 %). Ten po zatvorení amerických trhov vykázal zisk 42 centov na akciu (oč. 37), pričom potešila najmä prognóza medziročného rastu tržieb pre prebiehajúci kvartál na úrovni 43-47 %, ktorú trhy pri súčasných správach o spomaľovaní ekonomiky prijali mimoriadne pozitívne.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |