Centrálni bankári a regulátori sa na stretnutí vo švajčiarskom Bazilej síce dohodli na nových kapitálových pravidlách pre banky, ktorých cieľom je zabrániť zopakovaniu novej finančnej krízy, no pravidlá sú menej tvrdé než tie pôvodne navrhované. Finančný sektor reagoval na tieto správy značným posilnením a okrem toho ho v raste podporili aj správy, že podľa analytika Richarda Bova zo spoločnosti Rochdale Securities spĺňajú až na jednu výnimku všetky banky požiadavky vyplývajúce z Basel III už teraz. Finančný sektor skončil vďaka týmto správam v zisku 2,3% a index SP500 si pripísal zisk 1,11%. Zároveň, investorov pri nákupoch podporili aj lepšie makroekonomické správy z Číny, revízia odhadov ekonomického rastu krajín Európy zo strany Európskej komisie smerom nahor ako aj slová známeho investora Warrena Buffetta, že neočakáva druhý pokles US ekonomiky a je býkom.
Jen znovu na 15-ročných maximách
Býci sa zatiaľ nevzdávajú ani na ázijskom akciovom trhu a hlavný benchmark regiónu, index MSCI Asia Pacific, dnes zaznamenal prírastok 0,2%. Správy o prognózach silnejšieho ekonomického rastu v Európe, pokračovanie optimizmu na čínskom akciovom trhu po silnejších makrodátach a vyššie ceny ropy sa podpísali pod rast akcií. Index Nikkei 225 vzhľadom na silnejší jen ukončil obchodovanie v strate 0,24%, inak austrálsky S&P/ASX 200 ukončil obchodovanie v zisku 0,25%, taiwanský Taiex zaznamenal zisk 0,51% a čínsky Shanghai Composite pridal 0,01%.
Európa čaká na dôležité makrodáta
Vývoj počas ázijského obchodovania už pomaly naznačoval, že akcie už melú z posledného a na trhu bola citeľná absencia čerstvých fundamentov, ktoré by akcie potlačili na vyššie úrovne. Počas európskeho obchodovania je ale nedostatok dobrých správ jasne viditeľný a bez nich o 10:15 klesá britský footsie o 0,2%, nemecký DAX klesá o 0,32% a francúzsky CAC si pohoršuje o 0,23% oproti včerajšej uzatváracej cene. To, či akcie dnes dokážu ešte k záveru obchodovania obhájiť rastové štatistiky posledných dní, veľa napovedia dnešné fundamenty: ZEW a maloobchodné tržby.
Výhľad na dnes
Po včerajšom voľne od makrofundamentov dnes ponúknu kľúčové ekonomiky sveta- Nemecko a US jedny zo svojich najdôležitejších fundamentov. Najprv najsilnejšia ekonomika Eurozóny predstaví výsledok prieskumu 350 analytikov a investorov ZEW za september a následne v popoludňajších hodinách zverejní US ekonomika výsledok maloobchodných tržieb za august. ZEW, ktorý sledujúci názory na vývoj nemeckej ekonomiky a celej Eurozóny, počas posledných mesiacov prudko poklesol. V auguste index skorigoval na úroveň 14 z levelu 21,2 a teraz sa očakáva jeho ďalší pokles na 10 bodov. Vzhľadom na posledné lepšie makrodáta z US ekonomiky ale existuje možnosť, že výsledok skončí lepšie než očakávania, čo by určite potešilo všetkých býkov na akciovom trhu. Dobré správy totiž akciový trh vzhľadom na pohyb pri mesačných maximách potrebuje ako soľ. Ešte viac ako lepší ZEW by investorov mohli podnietiť k nákupom akcií lepšie maloobchodné tržby z US za august. Očakáva sa, že tržby vzrastú po druhý mesiac v rade za sebou a zaznamenajú prírastok 0,3%. Dôvodom očakávania rastu výdavkov, ktoré tvoria až 70% HDP ekonomiky, súi daňové prázdniny v niektorých štátoch, počas ktorých je možné nakúpiť oblečenie a školské potreby bez daní. Tento stimul by mohol pomôcť k zvýšeniu maloobchodných tržieb. Rovnako aj rast EURUSD by mohol pomôcť akciám. Nezabúdajme ale na to, že spotový index SP500 sa približuje ku kľúčovým rezistenciám, od ktorých by sme mohli vidieť silnejšiu korekciu nadol. Preto radšej volíme neutrálny výhľad. Korporátny kalendár dnes ponúka len výsledky predajcu elektroniky Best Buy.
Technická situácia
Futures na akciový index SP500 s decembrovou exspiráciou ESZ0 ostávajú naďalej nad silnou rastovou líniou ťahanou z augustových miním, čo podporuje naďalej rastový výhľad. Jej prípadné prelomenie v okolí hladiny 1114 bodov by podporovalo korekciu k hladine 1111 bodov pred hladinou 1105 a 1000 bodov. Rezistenciou pri tomto kontrakte je hladina 1122/25 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |