Dnes prešli trhmi štyria jazdci Apokalypsy, ktorí zanechali za sebou spustošenú planinu finančných trhov. Môžeme ich menovať nasledovne: 1. Fiškálny „mor“ Eurozóny, 2. Čínsky „hlad“ po úveroch, 3. Kórejska „vojna“ a 4. „umieranie“ US ekonomiky.
Fiškálny „mor“ Eurozóny
Naďalej pokračuje na trhoch obava o vývoj fiškálnej a finančnej stability ekonomík Eurozóny. Po tom ako írska vláda oficiálne požiadala o finančnú pomoc z eurovalu (predpoklady trhu smerujú k objemu 85 mld. EURo) sa oči finančných investorov obrátili na ďalšie rizikové ekonomiky Eurozóny. Portugalsko a Španielsko sa dostávajú pod silný negatívny tlak finančných trhov, ktorý by mohol časom vyústiť do ich požiadaviek na finančnú podporu z eurovalu. To, čo sme niekoľkokrát naznačovali ako možnú hrozbu rizika ďalšieho vývoj na dlhopisovom trhu v Eurozóne sa postupne napĺňa. Finančné trhy odstrihli írsku ekonomiku od možnosti financovania sa cez emisiu vládnych dlhopisov a donútili tak írsku vládu požiadať o pomoc euroval. Aktuálne podobný proces sledujeme pri vývoji výnosov na vládnych dlhopisoch Portugalska a Španielska. Finančné trhy začali používať „mafiánske“ spôsoby výpalného na jednotlivých lokálnych vládach Eurozóny, za účelom dosahovania vyšších výnosov.
Graf vývoja výnosov na 10-ročných EURo dlhopisoch krajín PIIGS
Ako príklad môžeme uviesť dnešnú aukciu pokladničných poukážok španielskej vlády. Španielska vláda dnes emitovala dlžné cenné papiere v podobe 3-mesačných pokladničných poukážok s priemerným výnosom 1.743% p.a. (pre porovnanie posledná 26.októbra mal výnos 0.951 % p.a.), zároveň umiestnili na trh 6-mesačné pokladničné poukážky s priemerným výnosom 2.111 % p.a. (posledná minulý mesiac 1.285 % p.a). Náklady na dlhovú službu stúpli španielskej vláde v priebehu niekoľkých týždňov takmer dvojnásobne, čo naznačuje, že finančné trhy „idú tvrdo po krku“ desiatej najväčšej globálnej ekonomike – Španielsku. Ich cieľom je otestovať celistvosť a silu Eurozóny a pritom si nabaliť vlastné vrecká. Sú si vedomí, že čím viac krajín požiada o pomoc z eurovalu tým s vyšším výnosom bude musieť euroval emitovať EURo dlhopisy s garanciou zostávajúcich členov Eurozóny. A nejde o hocijakých garantov, ale rovno z klubu „AAA“ (Nemecko, Holandsko, Francúzsko), ktorí sú dostatočnou zárukou návratnosti zdrojov. Grécko, Írsko ba ani Portugalsko nedokážu výrazne narušiť stabilitu eurovalu a Eurozóny, ale útok na Španielsko je už priamym útokom na existenciu EURa, pretože ďalším cieľom môže byť iba Taliansko.
Spredy na výnosoch španielskych 10-ročných EURo dlhopisoch k nemeckým dosiahli nové historické maximá 2,34%, zároveň im výrazne stúpajú náklady na poistenie vládneho dlhu CDS (Credit Default Swaps). Lov sa začal a lovenou zverou sa stáva Španielsko, pričom „volavkou“ na love sa stalo Portugalsko.
Graf vývoja CDS pri poistení na 5-rokov (100 bodov =1% nákladu na poistenie na jeden rok)
Zároveň ratingová agentúra Moodys naznačila ochotu výraznejšieho znižovania ratingu fiškálnym hriešnikom Eurozóny. Portugalsko tak môže smerovať k novým úrovniam ratingu A-/A3/A- z aktuálnych úrovni A-/A1/AA-, Španielsko A+/A1/A+ z aktuálnych AA/Aa1/AA+ , Írsko na BBB/Baa2/BBB z aktuálnych AA-/Aa2/A+ a Grécko BB/Ba2/BB z aktuálnych BB+/Ba1/BBB- .
Tabuľka investičných stupňov podľa ratingových agentúr
Čínsky „hlad“ po úveroch
Čínske najväčšie banky dnes ohlásili , že naplnili úverovú kvótu pre tento rok. Výsledkom je , že v najbližšom období sa zastaví tok úverov do čínskej ekonomiky a môže dôjsť k ochladeniu ekonomického rastu i za účelom tlmenia inflačných rizík. Zároveň sa neočakáva, že čínsky bankový regulátor, ktorý sleduje vývoj úverovej expanzie na dennej báze dovolí navŕšiť objem pre tento rok na úrovni 1,1 bil. USD (7,5 bil. CNY). Tento výhľad môže výrazne determinovať komoditný a akciový trh do budúcnosti na nasledujúce mesiace, pretože čínska ekonomika bola zdrojov globálnej obnovy ekonomiky a zdrojom apetítu po komoditách.
Kórejska „vojna“
Riziko na finančných trhoch dostalo zelenú i po informáciách, že na Kórejskom polostrove to opätovne vrie. Eskalácia rizika na oboch stranách polostrova podporila záujme o reverzný tok carry trades a dopyt po bezpečných menách (USD, CHF, JPY).
„Umieranie“ US ekonomiky
Americká ekonomika napriek mierne lepším dátam revízie ekonomického rastu za 3Q „stráca paru“ a to poriadne. Dnešná zápisnica FOMC z novembrového zasadnutia FEDu potvrdila výrazný rozkol vo výhľade na kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Pri hlasovaní o druhom kole tlačenia USD do obehu sa ozvali hlasy o riziku nárastu inflácie a negatívnom dopade na USD. Prípadne o vysokých nákladoch vzhľadom k prínosu tohto procesu v US ekonomike. Zároveň však FED výrazne revidoval výhľad ekonomiky pre nasledujúce obdobia, čo podporuje výhľad prípadného ďalšieho kola nákupu finančných aktív z trhu i po júni 2011.
Tabuľka novembrových revízii FEDu pre US ekonomiku
Poslednou negatívnou správou bol stav US bankového sektora od FDICu (podobný ako Fond ochrany vkladov na Slovensku). Počet rizikových bánk v US ekonomike za 3Q dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 17-rokov pričom im výrazne klesol zisk za 3Q (oproti 2Q o 21,6 mld. USD). Negatívny výhľad US ekonomiky a US bankového sektora neveští nič dobre ani pre finančné trhy a potvrdzuje pokračujúcu destabilizáciu menovej politiky FEDu i do budúcnosti.
Dnešné trhy
Prechod jazdcov Apokalypsy nemohol skončiť pre dnešné akciové trhy pozitívne a výsledkom sú výrazné straty (DJIA -1,27%, SP -1,43%, Nasdaq -1,46%).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |