Štvrtkový kompromis v posune hornej hranice povoleného dlhu zabezpečil vláde USA ďalší čas na to, aby konala. Deň predtým oznámil Federálny rezervný fond (Fed), že bude pokračovať vo svojom programe nákupu dlhopisov a úroky bude zatiaľ držať na rovnako nízkej úrovni ako doteraz. O aktuálnych vyhliadkach pre americké akcie hovorí vo svojom komentári Adrian Brass, manažér Fondu Fidelity America:
„Investori sa v súčasnosti koncentrujú skôr na tie ukazovatele, ktoré poukazujú na pozitívne obchodné očakávania firiem. Po zneistení z dôvodu fiškálnej krízy v poslednom kvartáli minulého roka si hospodárstvo môže vďaka očakávanej jasnejšej situácii v daňovej politike a znova stúpajúcemu vnútroštátnemu dopytu vydýchnuť. Čo však veľa investorov pri tomto ignoruje, sú strednodobé dôsledky zvýšenia daní pre spotrebiteľov a krátenie výdavkov vlády, ktorým sa čoskoro nebude možné vyhnúť – dokonca ani ďalším predlžovaním lehoty.
Niektoré hlavné príčiny poklesu HDP vo štvrtom kvartáli roku 2012 – znížené výdavky na ozbrojovanie a úpravy skladových zásob – sú dočasného charakteru a teoreticky by sa mohli aj veľmi rýchlo dostať na pôvodné hodnoty. Rastúce zadĺženie štátu však z dlhodobého hľadiska bude hospodárskemu rastu brániť. Preto vnímam očakávania zisku amerických firiem na rok 2013 za prehnane optimistické. Napriek tomu predpokladám, že americké akcie budú v nasledujúcich mesiacoch profitovať z pretrvávajúcich likvidných investícií a politiky nízkych úrokov Fed. Reakciou na to, by mal byť tok peňazí z dlhopisov do akcií
Vyhýbajte sa priemyselným akciám, stavte na zdravie, technológie a médiá
Vzhľadom na to, že na obzore vidieť makroekonomické riziká, sa teraz koncentrujem na podniky, ktorých rast je v značnej miere nezávislý od vývoja amerického hospodárstva. Pritom burzové fázy poznačené neistotou núkajú veľké šance nájsť také akcie, ktorých kurzy sú umelo upravené a teda je možné ich získať výhodne. To sa aktuálne týka predovšetkým sektora zdravotníctva, kde sa obchoduje so značnou zrážkou, vzhľadom na priemerný pomer kurzu a zisku. Vychádzam z toho, že získajú asi akcie spoločnosti Sanofi, zapísanej na burze cenných papierov v New Yorku, a to hneď ako investori zistia, že táto firma aj po obávanej „patentovej kríze“ – teda po uplynutí platnosti ochrany patentu na farmaceutické produkty – má naďalej solídne zisky. Tie dosahuje napriek tomu, že veľkú časť svojho obratu generuje v rozvíjajúcich sa krajinách.
Aktivity na globálnom trhu vyvíjajú aj americké technologické firmy. Okrem toho ich rast nezávisí iba od dopytu, ale je sústavne poháňaný inováciami. Takto sa spoločnostiam bez problémov podarilo pomocou diverzifikácie do nových oblastí ako mobilné vyhľadávanie a Google TV vykryť straty spôsobené horšou hospodárskou situáciou.
Význam spotreby v oblasti médií všeobecne stúpa. Táto oblasť je navyše od makroekonomických faktorov oveľa nezávislejšia ako výrobný priemysel, ktorého podnikom sa vyhýbam. Kým sa bude americké obyvateľstvo dôsledkom stúpajúcej dane z príjmov v budúcnosti viac obmedzovať v spotrebe, užívanie platených digitálnych ponúk zábavy by ešte dokonca mohlo rásť – ak ľudia radšej ostanú doma, akoby sa šli zabaviť von.“
Autor: Adrian Brass | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |