Býkom na US akciových trhoch sa v pondelok po najväčšom týždennom prepade za ostatné 3 mesiace vrátil apetít, aj keď pomerne anemický (avšak už len to, že medvedí tábor nevykazoval totálnu dominanciu sa berie ako býčie víťazstvo). Až v závere obchodovania napokon nebol neudržateľný. Pokusy o nákupy spôsobili najmä skutočnosti, že na Wall Street dnes jednoznačne prevažovali pozitívne a optimistické správy nad tými o 180 stupňov inými. Celkovo sme tak mali Dow Jones v pluse 0,08%, SP 500 zaznamenal pokles o 0,12% a Nasdaq Composite si pohoršil o 0,17%.
Trojzáprah pozitivizmu
Hlavným ťahúňom dnešných pokusov o odraz nahor bol trojzáprah konštruktivizmu. Prvým boli lepšie ako očakávané dáta US maloobchodných tržieb za október. To je signálom toho, že US spotrebiteľ ako hlavný ťahúň rastu ekonomiky sa začína aspoň opatrne prebúdzať. Druhým pilierom rastu bola séria dát z pola US akvizícií a fúzií (Bucyrus prebratý Caterpillarom, Isilon od EMC) a očakávaný rast IPO aktivity (na čele s General Motors tento týždeň). Práve fúzie a akvizície a IPO aktivita naznačuje, že investori si myslia, že práve teraz je tá správna doba na investovanie. A existuje zároveň fundamentálna viera v to, že mnoho spoločností je podhodnotených. Tak prečo sa nehrnúť do nákupov? Tretím faktorom podporujúcim odvahu býčieho tábora bola aj absencia nových negatívnych správ z Európy a jej PIGS krajín. Obchodníci sa prestávajú zaujímať o írsky problém. Pretože vedia, že nech sa deje čokoľvek a akákoľvek protichodné informácie sa objavujú, ostrov Svätého Patrika bude zachránený.
Akýkoľvek pokus bojovať proti Fedu bude márny
Tieto skutočnosti tak dokázali zatieniť aj pomerne slabý výsledok prieskumu výroby NY FEDu -Empire manufacturingu za november (aj keď nie úplne ). Aj vzhľadom k tomu, že komplexnejší pohľad na US fundamenty z posledných týždňov ukazuje pomerne solídny obraz US ekonomiky aj pri pomalej obnove. Preto sa burziáni snažilo obnovovať svoje dlhé špekulácie a stávkujú na ešte „dlhšie nohy“ rely z posledných mesiacov. Navyše, do popredia sa opäť raz dostali názory, že proti FEDu sa nebojuje, pretože „stromov na výrub“ v USA je ešte dosť . A ak sa tlačiarenskému bossovi Bernankemu nepodarí so 600 mld. USD vytlačiť ceny finančných aktív nahor, aby vytvoril ilúziu bohatstva a podporil takto ekonomiku, nebude váhať použiť svoje „tlačiarenské vlohy a talent“ znova a znova. S vytrvalosťou bulldoga.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |