Rast v Ázii
Nový týždeň začali burzy v Ázii rastom. Po tom, čo minulý týždeň vydal Goldman Sachs odporúčanie, aby investori začali vyberať zisky z čínskych akcií, začal masívny výpredaj a čínske akciové indexy zaznamenali v priebehu týždňa najväčší pokles za posledný rok. Pokles bol však podľa viacerých analytikov príliš prudký a nízke ceny dnes začali lákať kupujúcich. Čínsky Shanghai composite uzavrel obchodovanie vyššie o 0,97%. Japonské indexy tiež mierne rastú vďaka silným dátam HDP a priemyselnej produkcie – NIKKEI +1,06%, TOPIX +0,54%.
Európa padá
Všetky Európske akciové indexy dnes na začiatku obchodovania klesajú. Eurostoxx -0,79%, FTSE 100 -0,59%, CAC 40 -0,68%, DAX -0,67%. Nedarí sa hlavne priemyselným, ťažobným a finančným spoločnostiam. Ťažobné spoločnosti klesajú kvôli poklesu cien medi v Londýne. Okrem toho, spoločnosť BHP Billiton sa rozhodla nepokračovať v nepriateľskom prevzatí spoločnosti Potash a peniaze radšej použije na spätné odkupovanie vlastných akcií. Napriek tomu jej akcie klesajú.
Írsko rokuje o pomoci
Pozornosť sa dnes opäť sústreďuje na krajiny PIGS, hlavne na Írsko a Grécko. Írsko momentálne rokuje s predstaviteľmi EU o možnej pomoci. Krajina síce vyhlásila, že má dostatok financií až do začiatku leta 2011, otázne ale je, či sa dovtedy nevynoria ďalšie problémy v ich bankovom systéme – o ktorých hovoril aj guvernér írskej centrálnej banky. Íri sú tlačení hlavne Nemcami do toho, aby sa s EU dohodli na prijatí určitej formy záchranného plánu. Rokovania prebiehajú aj dnes. Spready medzi výnosmi írskych a nemeckých 10-ročných dlhopisov zotrvávajú na veľmi vysokých úrovniach okolo 5,6%. Európske akcie zrejme nebudú rásť pokým sa problém s írskom aspoň prechodne nevyrieši a trhy sa nepodarí upokojiť.
Grécko opäť v problémoch
Ďalší kandidát na bankrot Grécko cez víkend vyhlásilo, že bude potrebovať reštrukturalizovať svoj dlh a predĺžiť jeho splatnosť. V praxi to zrejme bude znamenať odpustenie časti úrokov a zrejme aj časti istiny z dlhu, čo spôsobí straty hlavne nemeckým a francúzskym bankám, ktoré sú hlavnými investormi do gréckych dlhopisov. Rozhodujúce pre osud eurozóny bude ale hlavne to, či sa do problémov dostane aj Španielsko, ktoré je pre budúcnosť najväčšou hrozbou.
Zverejnenia a makroekonomika
Dnes po uzavretí búrz v Európe zverejňujú spoločnosti Vivendi a Ubisoft. V spojených štátoch dnes zverejňujú iba menšie firmy. V USA sa dnes zverejňujú údaje Empire manufacturing, predbežné maloobchodné tržby a aj podnikové zásoby. Dôležité sú hlavne prvé dva údaje. Analytici očakávajú mierne spomalenie, ale je možné, že dáta rovnako ako údaje o nezamestnanosti pozitívne prekvapia.
Technická situácia
Index S&P 500 sa na dennom grafe momentálne nachádza na spodnej úrovni rastového kanála, ktorá by mala tvoriť support na úrovni okolo 1200 bodov. Na druhej strane, indikátory MACD a RSI hovoria skôr pre pokles, keď MACD klesá do negatívnych čísel a RSI generoval predajný signál potom, čo klesol z prekúpených hodnôt pod hranicu 70. Je ale treba podotknúť, že oscilátory v trendujúcom trhu generujú množstvo falošných signálov a kľudne sa môže jednať o jeden z nich. Preto pokiaľ nepríde k uzavretiu výraznejšie pod úrovňou 1200, vyhliadky zostávajú býčie.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |