Nad americkou ekonomikou sa čím ďalej tým viac zmráka, počas včerajšieho obchodovania prišli ďalšie mimoriadne slabé ukazovatele a tak sa napätie na finančných trhoch vyostruje. Že dopyt po domoch v Spojených štátoch je po ukončení daňových úľav mimoriadne slabý, ukázali po júlovom medzimesačnom prepade predajov domov na sekundárnom trhu o 27 % aj predaje nových domov. Tie sa medzimesačne prepadli o 12,3 % na historické minimum 276 tis. v anualizovanej miere. Stavať sa pritom v júli začalo 546 tis. domov. Prebytok domov pri nízkom dopyte tak tlačí na ďalší pokles cien domov, na ten môžu doplatiť najmä americké banky ďalšími stratami v dôsledku obmedzenia úverovania aj celá americká ekonomika.
Zle na tom nie je len dopyt po domoch, ale aj po produktoch z výrobnej sféry. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby síce dokázali v júli rásť o 0,3 %, po očistení od najvolatilnejších zložiek v podobe dopravných prostriedkov a armádnych objednávok klesol jadrový ukazovateľ o 3,8 %, najviac od decembra 2008. Slabý je nielen spotrebiteľský dopyt, ale aj dopyt výrobnej sféry po kapitálových statkoch využívaných na rozširovanie kapacít, čo ukazuje až pätnásťpercentný pokles objednávok strojárskych zariadení. Nedôvera výrobnej sféry v ďalší vývoj sa tak pravdepodobne premietne aj na trh práce, kde nie je možné očakávať výraznú tvorbu pracovných miest zo strany výrobnej sféry.
Naopak ekonomický optimizmus pokračuje aj napriek výrazným problémom americkej ekonomiky a spomaľovaniu čínskej ekonomiky v Európe. Nemecký index podnikateľskej dôvery IFO vzrástol v auguste na najvyššiu úroveň za posledné tri roky 106,7b, mierne však klesol subindex vyhliadok do najbližších šiestich mesiacov. Najoptimistickejšie sú podniky vo výrobnej sfére, ktorá v posledných mesiacoch v nemalej miere ťaží z exportov, ktoré podporuje aj slabé euro. Na druhej strane však práve spomaľovanie americkej a čínskej ekonomiky nevrhá na vyhliadky pre exporty príliš pozitívne svetlo.
Akcie tak včera nabrali smer nadol, európsky ESTX 50 klesol o 1,04 %. Počas amerického obchodovania sa však akcie opätovne vybrali nahor, nemalú zásluhu na tom majú technické indikátory, širší americký index S&P 500 podržala už tretí krát v tomto roku hranica 1 040 a tak ukončil včerajšie obchodovanie v zisku 0,33 % a blue chip Dow Jones obchodníci vytiahli spod psychologickej hranice 10 000 a tak ukončil včerajšie obchodovanie so ziskom 0,20 %.
Príležitosť k nákupu ponúkli pri technickej korekcii aj správy z podnikovej sféry. Aj napriek katastrofálnym dátam z trhu s bývaním sa mimoriadne darilo staviteľom domov, keď úspešný kvartál vykázala so ziskom 16 centov (oč. -14) na akciu štvorka na trhu Toll Brothers (+5,8 %). Navyše investičná spoločnosť Ticonderoga odporučila nakupovať akcie spoločnosti DR Horton (+4,6 %). V zdravotníckom sektore si nákupné odporúčania vyslúžili akcie Intuitive Surgical (+2,7 %) a Medtronic (+2,1 %).
Technická korekcia pokračuje aj počas dnešného obchodovania, v Európe sa o 13:00 obchoduje index ESTX 50 so ziskom 0,53 %, pomohli aj výsledky francúzskych gigantov Credit Agricole (+2,9 %) a L'oreal (+6,6 %), či britsko-kazašskej ťažobnej spoločnosti Kazakhmys (+3,1 %). Všetko však môžu zmeniť nové americké žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30), od ktorých sa očakáva pokles z deväťmesačných maxím 500 tis. na 490 tis.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |