Úľava po piatkových slovách šéfa amerického FEDu Bena Bernankeho, podľa ktorých je FED pripravený v prípade ďalšieho pokračovania spomaľovania americkej ekonomiky pristúpiť k ďalším stimulačným opatreniam dlho nevydržala. Obchodníkov na problémy americkej ekonomiky opätovne zamerali júlové osobné príjmy a výdavky. Tie síce nedopadli nijako katastrofálne, keď v nominálnej miere vzrástli príjmy namiesto prognózovaných 0,3 % o 0,2 % a výdavky v súlade s očakávaniami o 0,4 %, po úprave o infláciu na úrovni 0,3 % však reálne príjmy po prvý krát v roku 2010 klesali, kúpna sila Američanov tak v júli klesla, čo len potvrdzuje slabé vyhliadky americkej spotreby.
Pred viacerými kľúčovými ukazovateľmi z americkej ekonomiky, ktoré uzrú svetlo sveta v tomto týždni na čele s vládnou správou z trhu práce, sa tak po nepresvedčivých osobných príjmoch a výdavkoch vrátila na trhy nervozita. K nej prispela aj hlbšia než očakávaná kontrakcia vo výrobnom sektore v regióne Dallasu, v ktorom augustový index výrobnej dôvery vzrástol len na -13,5b %. Pod tlak sa tak opätovne dostali akcie, paneurópsky index ESTX 50 klesol včera o 0,52 % a širší americký index S&P 500 o 1,47 %.
Akciovým trhom nepomohlo ani pokračovanie vlny nových akvizícií, ktoré naznačujú optimizmus korporátnej sféry ohľadom ďalšieho vývoja a zároveň aj fakt, že kupujúci považujú ceny akcií preberaných spoločností za nízke. Včerajšie obchodovanie prinieslo správy o prebratí divízie hardwaru a softwaru do bezdrôtových zariadení Infineon Wireless Solutions nemeckej spoločnosti Infineon (-4,3 %) zo strany amerického technologického giganta Intel (-2,2 %). Ten touto transakciou sleduje vstup na rýchlo rastúci trh s multimediálnymi telefónmi, naopak Infineon sa odpredajom divízie bezdrôtových zariadení hodlá koncentrovať na divízie, ktoré sú jednotkami na svojich trhoch - Automotive, Industrial & Multimarket a Chip Card & Security. Cena transakcie je 1,4 mld. dolárov, pričom na základe včerajšej reakcie trhov obchodníci považujú cenu za výhodnejšiu pre Intel ako pre Infineon. Ďalšou včera zverejnenou akvizíciou je kúpa spoločnosti Cogent (+24,4 %) zaoberajúcej sa výrobou biometrických identifikačných systémov zo strany výrobného konglomerátu 3M (-1,9 %), ktorý hodlá tieto systémy využívať v širokej škále svojich produktov.
Nervozita na akciových trhoch pokračuje aj dnes. Japonský Nikkei sa v ranných hodinách prepadol o 3,6 % na nové šestnásťmesačné minimum, keď včerajšia snaha centrálnej banky naliatím ďalších 10 bil. jenov do bankového sektora zastaviť rast jenu zlyhala. Obchodníci totiž po dvoch obdobných neúspešných intervenciách čakali ráznejšie kroky, napríklad v podobe nákupu aktív z bankového sektora alebo predaja jenov za doláre, a tak sa jen opätovne približuje k pätnásťročným maximám. To znižuje konkurencieschopnosť japonských exportérov na zahraničných trhoch a vyhliadky pre japonskú ekonomiku, ktorá v druhom kvartáli dokázala rásť len vďaka exportom, sa tak naďalej zhoršujú.
Na poludnie sa dnes červená aj v Európe, o nervozitu sa stará najmä dnešná spŕška nových ekonomických ukazovateľov zo Spojených štátov, ktoré môžu ukázať ďalšie zhoršenie stavu americkej ekonomiky. V popoludňajších hodinách uzrú svetlo sveta Case/Shiller indexu cien domov, chicagský index výrobnej dôvery, Conference Board index spotrebiteľskej dôvery a viac o budúcnosti monetárnej politiky FEDu môže napovedať protokol z augustového zasadnutia.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |