Vyššie výnosy na US dlhopisoch, pokles cien akcií finančného sektora kvôli rozhodnutiu FDICu, aby mali veľké banky vyššie príspevky do fondu na ochranu vkladov a stále problémy Eurozóny sa včera podpísali pod značný pokles US akciových trhov. Všetky hlavné indexy ukončili obchodovanie v stratách a zároveň sa nedarilo ani jednému segmentu indexu SP500. Dow Jones si odpísal 0,53%, SP500 stratil 0,81% a Nasdaq Composite poklesol o 0,66%.
Komodity stále v kurze
Na začiatku obchodovania na akciovom trhu jednoznačne dominovali segmenty základných materiálov a energií, no nakoniec ani nie nedokázali ukončiť obchodovanie v zisku. Dôvodom rastu boli správy od agentúry pre energetiku EIA, že zvyšuje odhady spotreba benzínu ako aj správy od ministerstva pre poľnohospodárstvo USDA, ktorá odhadla nižšie výnosy poľnohospodárskych komodít. Pri poľnohospodárskych komoditách ostáva naďalej celkový výhľad býčí, nakoľko okrem zlého počasia a obnovujúceho sa dopytu im praje aj obrovský záujem špekulantov.
US ekonomika s nižším ratingom
Čínska ratingová agentúra Dagong Global Credit Rating včera už po druhý krát tento rok znížila rating US, tento krát na A+ z AA. Dôvodom je zhoršujúca sa kapacita krajiny splácať svoje dlhy ako aj drasticky sa znižujúce odhodlanie krajiny vyplatiť svoj dlh. Vážne defekty v ekonomickej situácii a v manažmente vývoja v US budú viesť k dlhotrvajúcej recesii, ktorá zníži solventnosť krajiny. Znovuzavedenie QE tiež poukazuje na to, že vláda nemá odhodlanie splatiť svoje dlhy. Kríza sa nedá riešiť ani slabou menou a táto politika by skôr mohla vyvolať celkovú krízu, kedy US bude ďalej oslabovať dolár a to aj napriek vôli veriteľov. Situácia sa podľa agentúry vyostrí počas nasledujúcich dvoch rokov. Zo správy jasne vyplýva, že dôvera Číny v schopnosť US splácať svoj dlh rapídne klesá a neštandardné zásahy v menovej politike ešte viac naštrbujú dôveru. Agentúra dodáva, že znehodnotenie meny pomôže znížiť hodnotu dlhu len v malej časti, no tlačenie dolárov ohrozí status zelenej bankovky ako rezervnej meny, čím bude ohrozený príjmový kanál krajiny. Ten je ale pre US ekonomiku nevyhnutný... US ekonomika je ale stále suverénna krajina a nemá problém splatiť svoje dlhy v plnej výške a ty vytlačenými dolármi. To, či tento vývoj ohrozí alebo neohrozí dôveru v dolár je druhá vec. Ak ale vláda a FED preženú tlačenie peňazí a začne obrovský odlev kapitálu z dolárov, je najväčšia finančná kríza na svete. Preto musia byť oba subjekty veľmi opatrné. Fiat peniaze sú totiž kreditom a okrem úveru znamená toto slovo aj dôvera. A tá sa môže veľmi rýchlo stratiť.
Čína opäť pritvrdzuje menovú politiku
Aktivita na ázijskom trhu bola v noci značná. Podnety na aktivitu poskytlo množstvo udalostí. Prvou bol vyšší výsledok prebytku obchodnej bilancie Číny za október. Zároveň čínska centrálna banka PBOC zvýšila povinné minimálne rezervy pre niektoré banky o 50 bp. Nakoľko posledné zvýšenie sa týkalo veľkých bánk je možné, že toto zvýšenie sa týkalo menších bánk. Po včerajších správach o obmedzení prílevu kapitálu do krajiny ide o ďalší signál, že centrálna banka vidí naozaj riziko v prehriatí. Pripomíname, že krokom ako proti prehriatiu bojovať je aj revalvácia juanu, tej sa ale centrálna banka skôr vyhýba. Transformácia čínskej ekonomiky z exportnej na ekonomiku na ekonomiku riadenú na domácim dopytom ale raz musí prebehnúť. A čím skôr, tým lepšie. Na tento vývoj reagoval čínsky Shanghai Composite poklesom o 0,63%, austrálsky S&P/ASX 200 stratil 0,86%, naopak japonský Nikkei 225 posilnil o 1,40%, kedy reagoval na slabší kurz jenu.
Európa dnes dobieha včerajší pokles na Wall Street
Hlavné európske indexy dnes mierne klesajú a to aj napriek sérii lepších korporátnych výsledkov od spoločností ako E.ON, J Sainsbury, Hannover Re, Henkel a Allianz. Dôvodom je včerajší pokles akcií na Wall Street, na ktorý európske trhy nestihli reagovať. Najviac dnes strácajú akcie segmentov základných materiálov a energií. O 10:40 klesá britský footsie o 0,34%, nemecký DAX si odpisuje 0,38% a francúzsky CAC klesá o 0,61%.
Výhľad na dnes
Vzhľadom na zajtrajší sviatok Dňa veteránov v US (burzy sú ale otvorené) sa všetky makroekonomické výsledky presunuli na dnešný deň. Zverejnené tak budú týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti ako aj výsledok obchodnej bilancie za september. Deficit obchodnej bilancie sa očakáva nižší než v auguste, no posledné mesiace sa tieto očakávania príliš nepotvrdzujú a chuť po lacných tovaroch z Číny rastie. Preto by aj dnešný výsledok mohol skončiť horšie. Korporátny kalendár dnes ponúka pred otvorením akciového trhu len výsledky maloobchodného predajcu Macy's, po zatvorení čakáme na výsledky od technologického gigantu Cisco Systems. Vývoj dnes určite ovplyvní aj dolár. Ten dnes skôr stráca, no inflačný report z BoE, ktorý bude zverejnený dnes na poludnie by tiež mohol výrazne zahýbať devízovým trhom. Zatiaľ máme výhľad neutrálny, no pokiaľ ostávame pod supportom 1220 bodov pri spotovom indexe SP500, majú krátkodobo navrch skôr medvedí obchodníci.
Technická situácia
Silný support 1220 bodov včera nedokázal udržať akciový trh pred poklesom, ktorý viedol finančný sektor. Tento vývoj začína naznačovať, že by sme mohli vidieť korekciu približne k hladine 1200 bodov, kde sa nachádza psychologický support. Hladina 1220 by mala byť teraz silnejšou rezistenciou.
Futures na SP500 včera nedokázali naplniť potenciál formácie vlajky, ktorá sa pri kontrakte ESZ0 vytvárala a miesto toho sme videli výraznejší pokles nadol. Pri páde bol prelomený aj silný support 1215 bodov, ktorý by mal byť teraz rezistenciou. Aj zotrvávame pod ním, je výhľad naklonený skôr v prospech ďalšieho poklesu.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |