Zlý sen sa vracia
Ako zlý sen sa vracia na starý kontinent „fiškálny mor“ v podobe kolapsu niektorých európskych ekonomík, ktorým hrozí strata samofinancovania. Po gréckom probléme začiatkom roku a jeho vyriešením finančnou pôžičkou v objeme 110 mld. EURo na dobu troch rokov a vytvorením finančnej zábezpeky Eurovalu (880 mld. EURo od Eurozóny a MMF) je opäť narušená krehká stabilita Eurozóny.
Doba ľadová
Írska vláda sa snaží presadiť nový rozpočet, ktorý by mal írsku ekonomiku vrátiť v najbližších rokoch do „doby ľadovej“. Zvyšovanie daní, zníženie fiškálnych stimulov, splácanie štátneho dlhu s vysokými nákladmi (kvôli vysokým výnosom) sú najbližšou realitou írskeho života. Kolaps finančného sektora vytvoril pre írsku vládu účet ktorý vyhnal deficit verejných financií v tomto roku nad hranicu 30% HDP. Ak sa írskej vláde nepodarí na zasadnutí parlamentu 7.decembra schváliť návrh rozpočtu bude tak aktivovaný pravdepodobne Euroval. Prezident ECOFINu Juncker už takúto možnosť naznačil, v praxi by to znamenalo, že si jednotlivé ekonomiky Eurozóny budú musieť požičať aby mohli zafinancovať Írsko. Tento výhľad by uvrhol európsky nestabilný dlhopisový trh ešte do väčších problémov a investori by sa snažili z európskych ekonomík „vycuciať maximum“.
Graf vývoja výnosov na EURo dlhopisoch rizikových krajín (PIIGS)
Finančný upír
Dnešný negatívny tlak na európskom kontinente vyvolali večerné komentáre euro-komisára pre ekonomické a menové otázky O. Rehna, že írska „vláda musí konať okamžite inak bude neskoro“. Situácia je vážna, čo potvrdzuje i samotný pohľad na vývoj výnosov na írskych vládnych EURo dlhopisoch. 10-ročné dosahujú výnos takmer 8% p.a., dvojročné 5,25% p.a., dlhodobo sú tieto náklady pre írsku ekonomiku neúnosné. Vzniká tu riziko fiškálnej špirály, kedy výnosy na krátkodobých dlžných cenných papieroch budú dobiehať dlhodobé, čo je jasný signál finančných trhov Írsku, že očakáva jeho default (ak nedostane finančnú pomoc).
Dnešný vývoj
Nová fiškálna hrozba dnes vrátila energiu USD, kedy trhy veľmi rýchlo zabudli na dodávanie likvidity FEDOm (kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky)a aktuálne sa zaoberajú problémom číslo jedna a to je fiškálny mor v Eurozóne (okrem Írska sú pod tlakom i Grécko a Portugalsko). Práve dnešné silné zisky USD poslali do kolien komoditné trhy, ktoré sú denominované v USD. Komoditný výpredaj a silný USD sa tak podpísali i pod dnešnú korekciu akciových ziskov (DJIA -0,53%, SP -0,81%, Nasdaq -0,66%).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |