Čas sa kráti
Do zajtrajšieho veľkého tresku ostáva menej ako 24 –hodín, presne o 19:15 CET FED na svojom zajtrajšom zasadnutí FOMC (výbor pre operácie na voľnom trhu) zverejní zmeny v nastavení nástrojov menovej politiky. Posledných niekoľko týždňov trhy žijú v napätí a hlavne v očakávaní lacnej „zelenej“ USD likvidity od FEDu. Práve výhľad lacných USD tlačí ceny reálnych aktív (komodity , akcie) výrazne nahor. Druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany FEDu je podľa niektorých názorov „míľnikom“ v menovej politike FEDu.
Prepis histórie
Možno najdôležitejšie zasadnutie FEDu vo svojej takmer 100-ročnej histórii sa nezadržateľne blíži, čomu zodpovedá i zvýšená nervozita na trhu v podobe nárastu intradennej volatility ceny finančných aktív. Trhy požadujú „obrovské“ množstvo dodávanej USD likvidity, pretože je to aktuálne jediný faktor, ktorý ich ženie cez inflačné riziká k vyšším cenovým úrovniam. Avšak výhľad nadmerného množstva USD likvidity od FEDu zvyšuje riziko investícii do USD aktív, práve pod hrozbou inflačného znehodnotenia. FED teda musí byť opatrný, je jasné, že súčasné rozpoloženie a rozdelenie názorov vo FEDe preferuje schválenie druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup aktív z trhu.
Otázka znie „Koľko?“
Otázkou teda zajtra nebude, či FED schváli nákup aktív z trhu, ale koľko zdrojov na to schváli. Prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup USD vládnych dlhopisov od marca 2009 bolo v objeme 300 mld. USD, treba tu však jasne spomenúť, že od vypuknutia krízy (rok 2007) FED zvýšil svoju bilanciu o takmer 1,5 bil. USD. Trhové odhady po posledných vystúpeniach predstaviteľov FEDu výrazne schladili vízie o takmer 1,0-1,5 bil. USD objeme v najbližšom období a tak sú skôr „trhovou utópiou“. Ak by sa predsa naplnili naozaj by šlo o „míľnik“ v menovej politike FEDu, pretože tá by zajtrajškom skončila. FED by tak „vykopal hrob“ USD a spolu s nízkymi sadzbami by nedokázal nikoho presvedčiť, že to čo robí nie je monetizácia (znehodnotenie cez infláciu) amerického vládneho dlhu.
Nájde sa kúsok zdravého rozumu
Reálnejšie odhady smerujú do pásma 300-500 mld. USD pre obdobie najbližších šiestich mesiacov. FED by tak výrazne nešiel proti investorom a hlavne veriteľom US ekonomiky (Čína). Tento objem ešte necháva „kúsok zdravého rozumu“ pre budúce manévrovanie s menovou politikou.
Bude menová vojna?
Dokonca posledné komentáre prezidenta FEDu B.Bernankeho „trh výrazne preháňa očakávania od FEDu“ naznačujú, že FED bude chladiť trhový apetít a neprekročí objem z prvého kola teda úroveň 300 mld. USD. Naznačuje to i posledná dohoda na zasadnutí G-20, kde sa zvyšuje globálny priestor čínskej starne, čo je prvý krok na uvoľnenie napätia medzi USA a Čínou. Čína tak otvára potenciál na zhodnotenie čínskeho juanu, čo bol kľúčový faktor pre USA. FED by preto rozhodnutím nad 500 mld. USD výrazne narušil snahy o bilaterálne dohody o výhľade menového systému. Zajtrajšok tak prípadne prinesie „koniec USD a menovú vojnu“, alebo ľadovú sprchu pre trhy.
Trpké prebudenie
Trhy tak môžu zažiť na zajtrajšom rozhodnutí prípadné „tŕpke prekvapenie“, kedy objem od FEDu bude skôr ľadovou sprchou ako inšpiráciou. Tento výhľad by mohol výrazne obrátiť posledný vývoj na USD a komoditných trhoch. Pretože v Eurozóne opätovne ťuká „fiškálna bomba“ v podobe írskeho problému. Írska „neschopnosť“ schváliť rozpočet ohrozuje stabilitu ekonomiky a prípadná finančná pomoc od MMF sa tak stáva zo dňa na deň reálnejšou. Po Grécku by tak vzniklo ďalšie fiškálne ohnisko, pre porovnanie výnosy na írskych 10-ročných EURo vládnych dlhopisoch už dosahujú úroveň, kedy v prípade Grécka už bolo jasné, že bez finančnej pomoci hrozí krajine bankrot.
Graf vývoja výnosov na európskych dlhopisoch
Dnešný vývoj
Deň pred „D“ si finančné trhy vychutnávajú prívalovú vlnu z pozitívnych očakávaní od zajtrajšieho rozhodnutia FEDu. Akciové tituly (DJIA 0,58%, SP 0,78%, Nasdaq 1,14%) tak pod tlakom slabého USD (obavy z výraznejšieho kvantitatívneho uvoľňovania), pozitívnych očakávaní v amerických voľbách (republikáni majú mierne navrch) skončili na pozitívnych úrovniach.
Graf vývoja sektorov indexu SP 500
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |