Oracle výrazne sklamal
Akciové trhy v US včera zatvorili zmiešane: Dow Jones +0,03%, SP500 +0,19%, Nasdaq Composite -0,99%. Dôvodom strát technologického Nasdaqu boli veľmi zlé výsledky spoločnosti Oracle (-11,66%). Spoločnosť zverejnila slabšie zisky, príjmy, ale aj vyhliadky. Reakciou na tieto dáta bol najhorší pokles akcií spoločnosti od roku 2002. V druhej polovici seansy ale akcie zachránil rast akcií spoločnosti Yahoo! (+5,82%) kvôli správam o možnom prevzatí ako aj rast akcií Bank of America (+1,16%), ktorá sa dohodla na pokute za aktivity svojej divízie Countrywide pri poskytovaní hypoték pred krízou sub-prime trhu.
ECB bankám požičala takmer pol bilióna eur
Najdôležitejšou udalosťou včerajšieho dňa bol prvý refinančný tender ECB s 3-ročnou splatnosťou. 523 bánk v ňom požadovalo likviditu v objeme 489 mld. EUR. Analytici komentovali tento tender skôr zmiešane. Na jednej strane im vadil nižší objem žiadateľov, kedy pri prvom tendri ECB na dodávanie ročnej likvidity z júna 2009 žiadala o zdroje viac ako tisíca bánk a poskytnutých im bolo 442 mld. eur. Druhej skupine analytikov sa nepáčil nízky dopyt bánk po likvidite. Pozrime sa na to ale z druhej strany. ECB požičala každej banke s dostatočným kolaterálom toľko likvidity, koľko banka chcela. To znamená, že nižší dopyt je výsledkom buď jednoducho toho, že banka likviditu nepotrebuje, alebo práve druhej možnosti, že banky nemajú dostatočný kolaterál.
Bezpečné aktíva miznú
Podľa analýzy Credit Suisse poklesol za posledné štyri roky objem aktív, ktoré sú požadované za bezpečné, z 22 biliónov USD na 12 biliónov USD. To znamená, že kolaterál, voči ktorému banky dostanú najviac likvidity, sa stáva stále viac a viac nedostupný.
Sarkozy trade nevyzerá úspešne
Banky tak dostali vianočný darček v objeme 489 mld. EUR. O týchto zdrojoch sa najčastejšie hovorilo ako o zdrojoch, ktoré by mali byť použité na nákup dlhopisov krajín PIIGS. ECB mala financovať banky, ktoré mali financovať štáty. O tomto obchode sa hovorilo ako o „Sarkozy trade“, pričom pomôcť mal aj pozitívny úrokový diferenciál. Požičať si za 1% a nakúpiť dlhopisy s výnosom 5%. Jednoduché a efektívne. CEO banky UniCredit ale včera hneď povedal, že banky nepoužijú tieto zdroje na nákup dlhopisov krajín. Banky nechcú zvyšovať, ale znižovať expozíciu voči rizikovým aktívam a ako správne poznamenal, novými rizikovými aktívami sú dlhopisy krajín.
Banky si zabezpečili financovanie
Čo teda môžu banky s týmito zdrojmi robiť? Podľa výpočtov Goldman Sachs postačujú na to, aby banky dokázali prefinancovať až 63% všetkých splatných dlhopisov. Tieto zdroje tak neboli určené na financovanie krajín, ale na financovanie bánk. To je totiž úplne v súlade s pravidlami, na základe ktorých funguje ECB.
Výhľad na dnes
Včerajší obrat na akciovom trhu priniesli správy o Bank of America a Yahoo!, ktoré pomohli pri odraze trhu od hladiny 1230 bodov. Dnes trh nemá žiadnu stigmu zo včerajších výsledkov, kedy deň predtým sklamal Oracle. Včera totiž zverejnila výsledky len technologická spoločnosť Micron. Dnes očakávame hlavne makrodáta a to v podobe týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré by mohli byť kvôli sviatkom stále nízke (efekt sezónnosti). Okrem toho očakávame aj finalizáciu decembrovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity a finalizáciu HDP za 3Q. Negatívne prekvapenia dnes skôr nehrozia a akcie by mohli preto mierne rásť. Zároveň situácia v európskom bankovom sektore by sa mala po tendri ECB stabilizovať, pomocnú ruku by mal podať aj taliansky senát vyhlásením dôvery Montiho vláde. Priestor na rast ale nie je až taký veľký a trh by mohol dosiahnuť level 1260 bodov. Vyššie ale vzhľadom na silné rezistencie nepôjdeme a dokonca je možný opätovný odraz nadol, ak pár EURUSD prelomí support 1,3050.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |