Najvyšší pokles akciového trhu od augusta. To je výsledok zle prijatých výsledkov technologických spoločností Apple (-2,68%), IBM (-3,36%)a VMware (-6,68%), okorenený zvýšením úrokových sadzieb v Číne, ktoré vyvolalo zhodnotenie doláru a nakoniec, pod pokles akcií sa podpísali aj správy, že niekoľko správcov aktív chce od banky Bank of America (-4,38%), aby banka od nich odkúpila problémové hypotekárne cenné papiere. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -1,48%, SP500 -1,59%, Nasdaq Composite -1,76%.
Čína pritvrdzuje menovú politiku
Čínska centrálna banka PBOC vťera neočakávane zvýšila základné úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Ide o prvé zvýšenie úrokov od roku 2007. Toto zvýšenie je jasným signálom, že krajina sa obáva o prehriatie ekonomiky, ktoré by vyvolalo dodatočné inflačné tlaky a zároveň chce centrálna banka bojovať voči realitnej bubline. Posledný obrovský úverový rast totiž vytvára značné riziko, že investície boli zlé. Čína ale nemohla donekonečna odkladať tento krok. Podľa Michaela Pettisa, uznívaného odborníka na čínsky finančný trh, prišlo ale zvýšenie sadzieb príliš neskoro a je aj príliš malé. Celkovo je to ale dobrý krok, nakoľko zvyšuje bohatstvo domácností a naopak znižuje sklon firiem požičiavať si. Ide tak o jeden z krokov smerujúcich k rebalansácii Číny.
Táto správ správa ale na finančnom trhu nevyvolala pozitívne reakcie. Dolár začal výrazne posilňovať, nakoľko vyššie úrokové sadzby spomalia ekonomiky, znížia dopyt po komoditách atď. Reakciou tak bola likvidácia pozícii na väčšine trhov. Ropa stratila 4,3% a komoditný index CRB si odpísal 1,9%.
Bank of America cíti tlak nespokojných investorov
Počas včerajšieho dňa zverejnila kvartálne výsledky banka Bank of America. Zisk na akciu prekonal očakávania, no investorov viac zaujímal iný problém. Spoločnosť totiž patrila v rokoch 2005-07 medzi najväčších emitentov hypotekárnych cenných papierov typu CDO, Merrill Lynch, investičná banka, ktorú Bank of America kúpila, zas bola najväčším emitentom hypotekárnych cenných papierov sub-prime kvality a nakoniec Countrywide, tiež jedna z "dobrých" kúp, bol jeden z najväčších poskytovateľov hypoték vôbec. Teraz ale Bank of America čelí tomu, že investori do týchto cenných papierov, ktoré nakoniec boli toxické, budú požadovať od banky kompenzáciu za ich straty a to buď preto, že cenné papiere boli zle skonštruované alebo aj preto, že banka nemala k dispozícii všetky dokumenty k hypotékam. Už teraz sa takto prehodnocujú cenné papiere vo výške 11,1 mld. USD. Včera prišiel prvý veľký šok. Správcovia aktív PIMCO a BlackRock spolu s newyorským FEDom požadujú od banky, aby od nich spätne odkúpila cenné papiere v objeme 47 mld. a spolu s ostatnými správcami a investormi tvorí objem požiadavky na spätný odkup až 105 mld. USD. Dôvodom ich požiadavky je, že spoločnosť Countrywide nevykonávala servis týchto hypoték dostatočne. Firma totiž nemala k hypotékam dostatočné podklady. Podľa právneho zástupcu žalobcov by situácia mohla viesť až k tomu, že bez nápravy by do 60 dní mohol „strážca“ aktív, banka Bank of New York Mellon vyhlásiť, že Contrywide je v defaulte na svoje servisné práva. Spomínané spoločnosti ale nemusia byť jediné, ktoré by mohli považovať od banky spätné odkúpenie aktív. Pred nami by tak veľmi ľahko mohla stáť nová prílivová vlna problémov, ktorá by opäť mohla skomplikovať situáciu finančného sektora. Pripomíname, že problém so servisovaním hypoték je oddelený od vyšetrovania rýchlych prepadov hypoték a bleskových exekúcii. Nový problém je tak na svete. Vtipne popísal situáciu neznámy blogger Baruch: „Máme zlé správy. Finančný systém je znova insolventný. Všetky hypotekárne cenné papiere za posledných X rokov prestali byť zabezpečené aktívami, nakoľko... banky k nim stratili podklady.“
Yahoo! so slabými vyhliadkami zisku
Po zatvorení akciového trhu včera pokračovalo zverejňovanie kvartálnych výsledkov z technologického sektora. Výrobca sieťových zariadení Juniper Networks (JNPR) zverejnil zisk na akciu na úrovni 32 centov, čo je v súlade s očakávaniami, no príjmy boli slabšie. Akcie spoločnosti v after hours obchodovaní poklesli o 3,08%... Výsledky včera zverejnil aj výrobca pevných diskov Western Digital (WDC). Zisk na akciu za fiškálne 1Q skončil na úrovni 84 centov na akciu, čo je o 3 centy lepší výsledok než konsenzus. Firma rovnako prekonala aj očakávania príjmov. Pre nasledujúci kvartál ale bol zverejnený výrazne nižší výhľad zisku než očakáva trh, slabé boli aj projekcie príjmov. Akcie spoločnosti, nakoľko sú od začiatku roka v strate 31%, reagovali v after hours obchodovaní len poklesom o 0,56%... Technologický sektor včera zastúpila aj spoločnosť Yahoo! (YHOO), prevádzkovateľ internetového portálu rovnakého názvu. Zisk na akciu dosiahol 16 centov a o cent prekonal konsenzus trhu. Príjmy skončili v súlade, no pre 4Q boli vyhliadky príjmov slabšie. Akcie spoločnosti ale napriek tomu dokázali vzrásť o 0,97%... Nakoniec, výsledky zverejnil aj biotechnologická spoločnosť Gilead Sciences (GILD). Jej zisk na akciu skončil nad očakávaniami (90 centov vs. 87 centov), no príjmy boli len v súlade s konsenzom. Akcie spoločnosti posilnili v after hours obchodovaní o 2,07%.
„Dolárová“ rely sa začína rúcať
Ázijské akciové trhy dnes poklesli po štvrtý deň v rade za sebou, čo je najdlhšia séria poklesov za posledné dva mesiace. Dôvodom je prioritne zvýšenie úrokových sadzieb v Číne a z toho vyplývajúce posilnenie zelenej bankovky. Optimizmus na trhu vystavaný na lacnom dolári sa tak začína rúcať. Japonský Nikkei 225 dnes stratil 1,65%, austrálsky S&P/ASX 200 si odpísal 0,66% a čínsky Shanghai Composite si pripísal zisk 0,07%.
Trhy čakajú na Morgan Stanley, Wells Fargo a Boeing
Európske akciové trhy sú dnes pomerne málo aktívne, nakoľko trh čaká na ďalšiu sériu US korporátnych výsledkov. O 11:35 tak index FTSE 100 pridáva 0,09%, nemecký DAX je v zisku 0,11% a francúzsky CAC naopak stráca 0,03%. Dnes pred otvorením akciového trhu očakávame kvartálne výsledky od nasledujúcich spoločností: Abbott Labs (ABT, farmaceutický sektor, konsenzus EPS 1,04 USD); Altria (MO, tabakový priemysel, konsenzus EPS 52 centov); BlackRock (BLK, správca aktív, konsenzus EPS 2,46 USD); Boeing (BA, výrobca lietadiel, konsenzus EPS 1,05 USD); Genzyme (GENZ, biotechnológie, konsenzus EPS 53 centov); M&T Bank (MTB, banka, odhad EPS 1,37 USD); Morgan Stanley (MS, investičná banka, konsenzus EPS 15 centov); United Tech (UTX, zbrojársky sektor, konsenzus EPS 1,28 USD); US Bancorp (USB, banka, konsenzus EPS 43 centov) a Wells Fargo (WFC, konsenzus EPS 43 centov)... Najdôležitejšie dnes budú výsledky Morgan Stanley, Wells Fargo a Boeing.
Technická situácia
Spotový akciový index SP500 včera prelomil rastovú líniu ťahanú cez uzatváracie ceny z miním z 8. septembra, no indexu sa podarilo ukončiť obchodovanie nad touto líniou. Zatiaľ tak rastový trend nebol narušený, no ak by index ukončil obchodovanie pod touto líniou, otváral by sa priestor na pokles až k hladine 1150 bodov. Pripomíname, že indikátor MACD včera vyslal medvedí signál.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |