Hoci v súčasnosti hrajú na akciových trhoch, podobne ako v ďalších segementoch finančných trhov, prím očakávania ďalších peňazí od FEDu, rušno je aj v korporátnej sfére. O volatilitu sa nestará len výsledková sezóna, ale aj najnovší škandál vo finančnom sektore.
Ten spočíva v nesplnení všetkých právnych úkonov potrebných k exekúcii hypoték, ku ktorým sa banky v snahe dostať riziko čo najrýchlejšie zo svojich súvah pri masových exekúciách od prepuknutia hypotekárnej krízy uchyľovali, a zároveň v chýbajúcich podkladoch pre hypotéky, ktoré sa pri mnohonásobných transferoch balíčkov hypoték medzi finančnými inštitúciami niekde stratili. Tieto dôvody môžu byť dostatočné na to, aby investori, ktorí od bánk nakúpili hypotekárne aktíva, mohli požiadať o ich spätné odkúpenie, a to dokonca za nominálnu hodnotu, ktorá je ďaleko vyššia ako ich trhová hodnota. Rozsah problémov s dokumentáciou je zatiaľ veľkou neznámou, objavujú sa však už aj prvé odhady na konečný účet, ten by podľa analytikov JPMorgan mohol dosiahnuť až 120 mld. dolárov.
V konečnom dôsledku to znamená, že banky si pravdepodobne budú musieť zaobstarať ďalší kapitála jeho potrebu ešte viac zvýši nutnosť prispôsobiť sa novým bazilejským pravidlám, čo v konečnom dôsledku dospeje do ďalšieho zriedenia akcií, t.j. rozrátania dividend medzi vyšší počet akcionárov. Tento posledný škandál je dôkazom toho, že v bankovom sektore stále tikajú viaceré časované bomby a tak ich akcie stále považujeme za rizikové.
Pri tomto škandále však v úvode nového týždňa nechávajú finančným akciám priestor nakrátko si vydýchnuť kvartálne výsledky. Citigroup včera potvrdila krivku vývoja v americkom bankovom sektore, ktorú predznačila prvá reportujúca banka JPMorgan Chase, v ktorom sa na ziskoch pozitívne začína premietať zlepšenie platbyschopnosti v dôsledku stabilizácie na americkom trhu práce, tržby v sektore však ustupujú, keď vysoko zadlžená privátna sféra javí nižší záujem o úvery a volatilný vývoj na finančných trhoch uberá z tržieb investičnej divízii. Vďaka tomu, že si Citigroup odložila do rezerv pre zlyhané úvery najmenej od prvého kvartálu 2008, 5,7 mld. eur, dokázala kedysi vysoko stratová banka zarobiť 7 centov na akciu (oč. 5,5 centov), jej tržby však klesli na najnižšiu úroveň v tomto roku 20,7 mld. eur (oč. 21 mld.). Spolu s akciami Citigroup (5,6 %) rástli včera aj ďalšie akcie amerických bánk, na čele včerajších ziskov tak boli aj Wells Fargo (+5,5 %) a Bank of America (+3,0 %).
Trend poklesu tržieb a rastu zisku vďaka nižšej tvorbe rezerv dnes potvrdila aj Bank of America. Pri nových rezervách na úrovni 5,4 mld. dolárov, čo je o 2,7 mld. menej ako v predošlom kvartáli, zarobila banka po očistení od jednorázových položiek 27 centov na akciu (oč. 14 centov) a jej tržby klesli na 26,9 mld. (oč. 27,1 mld.). Pri slabších výsledkoch ostatných bánk v investičných divíziách prekvapila investične zameraná banka Goldman Sachs, ktorá slabšie tržby z obchodovania z dlhovými nástrojmi dokázala vykryť prudkým rastom tržieb z transakcií s akciami. Banka tak v treťom kvartáli zarobia 2,98 dolára na akciu (oč. 2,25) a dosiahla tržby na úrovni 8,9 mld. USD (oč. 8,0 mld.). Akciám oboch spoločností sa pri dnešnej negatívnej nálade darí lepšie ako trhovému benchmarku S&P 500, akcie Goldman Sachs sa dokonca obchodujú v zisku.
Viac z tejto akciovej analýzy vrátatne grafov a tabuliek nájdete na našich stránkach TU...
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |