Nového talianskeho premiéra čaká veľa práce
Americké akciové trhy zatvorili piatkové obchodovanie v zisku: Dow Jones +2,19%, Nasdaq +2,04% a S&P500 +1,95%. Dôvodom býčej rally na trhu bolo schválenie rozpočtu na rok 2012 talianskym senátom a vymenovanie nového gréckeho premiéra. Pozitívnemu sentimentu pomohol aj prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa michiganskej univerzity.
1. Taliansky senát schválil rozpočet pre rok 2012, kde sa talianska vláda zaviazala k masívnym škrtom a k zvýšení veku odchodu do dôchodku. Nové rozpočtové opatrenia by mali navrátiť dôveru investorov v taliansky dlh a nastaviť cestu k vyrovnanému rozpočtu. Výnos na talianskych dlhopisoch zaznamenal prepad. Počas víkendu odišiel veterán talianskej politiky a nahradiť ho má Monti, ktorý je považovaný za technokrata. Patrí k skupine, ktorá je za federalizáciu Európy. Aj to je dôvodom, prečo má nepriateľa v podobe strany ligy severu, ktorá bola koaličným partnerom Berlusconiho. Monti má priniesť potrebné reformy a upokojiť tak nie len trh, ale aj Talianov. Bude mať Monti a jeho technokratická vláda možnosť skutočných reforiem do predčasných volieb? Pravdepodobne nie, parlament bude len ťažko počas predvolebnej kampane schvaľovať ďalšie nutné škrty v objeme 15 mld. €. Problémom sú aj talianske odbory, ktoré majú významné postavenie a v prípade tvrdých reformných opatrení - prepúštanie, môže dôjsť k štrajkom. Montiho efekt môže rýchlo vypršať, potom čo sa Taliansko prebudí do opätovného útoku špekulantov a úniku "zdecimovaných európskych bánk" z talianskych dlhopisov. Montiho vláda stojí nie len pred problémom výnosov na talianskych dlhopisov, ale aj pred možný prepadom krajiny do recesie. Na obrázku je vývoj nemeckej a talianskej priemyselnej produkcie za posledné 3 dekády. Zaujímavý je vývoj od prijatia eura.
2. Výsledok prieskumu spotrebiteľskej dôvery podľa michiganskej univerzity bol veľmi pozitívne prijatý akciovými trhmi. Trhový konsenzus spotrebiteľskej dôvery bol na úrovni 61 bodov, avšak index zaznamenal rast k úrovni 64,2 bodov. Zlepšenie amerických spotrebiteľov je dobrou správou pre akciové trhy, keďže 75% US ekonomiky tvorí spotreba. Posledné výsledky HDP za 3Q poukázali, že rast bol predovšetkým vďaka rastu spotreby domácností. Je tento rast spotreby udržateľný? Problémom je, že až 20% osobného príjmu Američanov tvoria vládne programy. USA chce v najbližšej dobe znižovať výdavky, čo sa dotkne aj nízko príjmových domácností a to môže znamenať, že spotreba bude v najbližšom období klesať. V USA sú v súčasnosti len dva politické programy: Republikáni kričia znížte výdavky a demokrati kričia zvýšte dane, ale reálny program na zníženie dlhu a podporu ekonomiky neexistuje.
Fundamentálny výhľad
Dnes z USA neočakávame žiadne dôležité makroekonomické dáta a z korpotátneho sektora budú mať výsledky tieto spoločnosti: JC Penney a Lowes Companies. Tie by nemali mať výrazný dopad na sentiment na akciovom trhu. Investori sa preto sústredia na výsledky z Európy a objem dlhopisov nakúpených ECB. Európska centrálna banka počas minulého týždňa agresívne intervenovala na talianskom a španielskom dlhopisovom trhu. Ak by ECB zverejnila nové rekordy na programe SMP, trh by to nemusel vnímať pozitívne.
V súčasnosti má USA vlastné problémy so superkomisou pre znižovanie dlhu, ktorá sa nevie dohodnúť. Čas má do budúcej stredy a ak sa nedohodne, ratingové agentúry varovali pred zníženým ratingu najväčšej svetovej ekonomiky.
Technický pohľad
Index S&P500 dnes môže v prípade pozitívneho fundamentu testovať 1272 bodov, kde je 50-dňový kĺzavý priemer a v prípade prelomenia je možný rast k 1280 bodom. Naopak, negatívny sentiment v prípade výrazného rastu bilancie ECB by mohol poslať index k testovaniu 20-dňového kĺzavého priemeru na 1242 bodoch. Dnešný výhľad je mierne negatívny.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |