Padla ďalšia "politická" hlava
Americké akciové indexy zaznamenali počas včerajšieho dňa rast: Dow Jones +0,84%, Nasdaq +1,20% a S&P500 +1,17%. Obchodníci sa zamerali predovšetkým na vývoj v Európe, keďže v USA neboli žiadne dôležité makroekonomické výsledky. Trh prijal hlasovanie o talianskom rozpočte pozitívne a rovnako aj prípadné odstúpenie talianskeho premiéra.
1. Taliansky premiér dal svoju "kožu na trh" a hlasovanie o rozpočte ukázalo, že jeden z najviac kontroverzných západných predsedov vlády nemá podporu svojich koaličných partnerov. Rozpočet bol schválený, ale viacero predstaviteľov koalície vyzvalo Berlucsoniho na odstúpenie. Taliansko sa môže na jar pripraviť na predčasné voľby, ale krajina musí prijať výrazné škrty. Súčasná dlhová kríza pripravila viacero európskych premiérov o kreslá a ďalšie hlavy sú na striebornom podnose už pripravené.
2. Grécko hľadá nového premiéra a zdá sa, že nájsť kandidáta vyhovujúcemu pre opozíciu a koalíciu bude zložité. Nový premiér má doviesť krajinu k predčasným voľbám. Jeden z horkých kandidátov Papademos už bol odmietnutý, avšak dnes o 16:00 má byť oznámený nový grécky kabinet, kto bude premiérom zatiaľ nie je vôbec jasné.
Čínska inflácia spomalila
Výsledky čínskych maloobchodný tržieb a priemyselnej produkcie dopadli podľa očakávaní analytikov. Čínska inflácia zaznamenala medziročný rast za mesiac október na úrovni 5,5%, avšak je to pokles oproti septembrovému výsledku 6,1% o 0,6%. Index výrobných cien zaznamenal rast o 5,0%, pričom v septembri zaznamenal rast 6,5%. Spomalenie čínskej inflácie je dobrou správou nie len pre čínsky bankový a realitný sektor, ale aj pre sektor základných materiálov. Čína by mohla v budúcom roku začať opäť znižovať úrokovú mieru a tým by podporila ďalší ekonomický rast. Červený drak má "ustlané na viacerých bublinách" a preto musí byť veľmi opatrný. Budúcnosť Číny vidia analytici buď veľmi pozitívne - konca dekády prekoná USA, ale aj negatívne - čínske HDP bude prasknutý bubliny korigovať o 50%. Čínsky drak v oboch prípadoch bude významným hráčom v Ázii a na celom svete.
Začal sa boj o prežitie
Španielske a talianske dlhopisy dnes zaznamenali výrazný rast výnos a talianske 10-ročné dlhopisy prekonali 10%. Taliansko práve prekročilo rieku Styx. Zatiaľ žiadnej európskej krajine počas súčasnej krízy sa nepodarilo vrátiť späť k "zvládnuteľným úrovniam po prekročený 5% výnosu na dlhopisoch". Súčasné výnosy na talianskych dlhopisoch sú neudržateľné aj podľa britského premiéra Camerona. Obchodníci s dlhopismi Taliansku neveria a rovnako ani jeho novým reformám, teda ich plneniu. Kolaps Talianska znamená aj skôr či neskôr zánik eurozóny ako ju poznáme. Nemecký minister hospodárstva Roesler dnes uviedol, že Nemecko odmieta akúkoľvek spoločnú zodpovednosť za dlhy. Je to jasný signál, že Nemci nechcú participovať na záchrane "všetkých" južných krajín. Na rade je fiškálna únia, alebo rozpad eurozóny.
Situáciu samozrejme môže zachrániť ECB, ktorá má na výber. Striktne dodržiavať 2% inflačný cieľ a tým pádom nebude pomáhať južný krajinám čo znamená jej zánik, alebo začne nakupovať agresívne dlhopisy a tým pádom si pohnevá Nemecko. ECB sa dostala aj vďaka svojej krátkozrakosti a bezradnosti k rovnakej priepasti ako "južné krajiny". Eurozóna nebojuje proti kríze, ale o prežitie.
Dnešný výhľad
Dnes z USA neočakávame žiadne dôležité makroekonomické dáta. Vystúpenie má mať guvernér Fedu Bernanke, ktorý by mohol zmierniť rizikovú averziu na trhoch. Problémy Európy sa stali problémami aj USA, cez finančný systém, ktorý je viac prepojený ako sa mnohí z nás domnievajú. Bernanke môže naznačiť QE 3, ako urobil aj viackrát predtým bude to len mala náplasť na problém menom dlhová kríza. Index S&P500 bude pravdepodobne dnes testovať úroveň 1239/1240 bodov, kde je 20-dňový kĺzavý priemer. V prípade prelomenia je možný pokles k 1215 bodom.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |