Akciové trhy na Wall Street včera zaznamenali mierne zisky, kedy podporné slová trh dostal od člena ECB Starka, ktorý povedal, že kríza skončí do dvoch rokov a dostane sa do takej fázy, že nebudú potrebné už žiadne politické kroky. Aj keď sú tieto očakávania až nerealisticky optimistické, pomohli akciovému trhu v raste. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,71%, SP500 +0,63%, Nasdaq Composite +0,34%.
Bez intervencií sa nepohneme
Ak sa pozrieme na to, ako dlho sa vyvíjala aktuálna kríza, je až zarážajúce, ak centrálny bankár povie, že kríza sa skončí do dvoch rokov. Napríklad aj preto, že Grécko bude na infúzii ostatných krajín ešte niekoľko rokov, kým bude môcť samé na trhu predávať dlhopisy. Bez zásahov situáciu neustojí a krajina sa ocitne v bankrote. Adekvátne kroky politikov potrebuje celá eurozóna a podstata spolieha v nerovnováhe v eurozóne. Krajiny PIIGS generovali obrovský deficit bežného účtu platobnej bilancie (generoval ho hlavne verejný sektor), ktorý bol vyrovnávaný infúziou kapitálu hlavne z Nemecka resp. z ostatných krajín. Do roku 2008 sa to dialo dobrovoľne, no následne obavy o dlh týchto krajín spôsobili, že súkromný sektor nedôveruje krajinám PIIGS a tieto nerovnováhy mal vyrovnávať sektor vlád, napríklad už toľko spomínanými fiškálnymi transfermi. Nemecko ich ale stále odmieta a preto má prísť na pomoc euroval so svojimi pôžičkami.
Euroval môže mať problém
Záchranný fond EFSF má byť napákovaný a použitím z časti garantovaného súkromného kapitálu má byť hlavným nástrojom na riešenie krízy. Prvé predaje emisií eurovalu boli jedny z najúspešnejších emisií vôbec, kedy predaj 5 mld. EUR dlhopisov prilákal v januári dopyt až 44,5 mld. EUR. Teraz je ale situácia iná. S tým, ako sa pod tlak ratingových agentúr dostáva stále viac a viac krajín, sa aj euroval stáva rizikovejší. Včerajšia emisia dlhopisov v objeme 3 mld. EUR mala byť pôvodne v objeme 5 mld. EUR, no jej objem ako aj doba splatnosti museli byť už predtým znížené, aby získali dostatočný dopyt na emisiu. Oficiálne čísla dopytu ešte neboli zverejnené, no podľa neoficiálnych zdrojov boli dopyt len na úrovni ponuky.
Keď aj šesť garantov nestačí
Podobne je vidieť obavy o euroval vidieť aj pri výnosoch. Posledná emisia v júni pri 10-ročnej splatnosti prebehla pri výnose o 51 bp vyššom než výnos 10-ročných nemeckých dlhopisov v tom čase. Včerajšia emisia ale bola nacenená už s prémiou 177 bp. Je zaujímavé, že dlhopisy eurovalu, ktorý má rating garantovaný až šiestimi krajinami s ratingom AAA, si požičiava takmer dvakrát drahšie ako jeden z jeho garantov, konkrétne Nemecko. Ďalšie predaje asi budú podobne problematické a preto asi euroval nebude „flexibilný“ nástroj na riešenie dlhovej krízy.
Nádeje investorov
Investori na US akciovom trhu ale zatiaľ tieto obavy nemajú a pozerajú sa hlavne na dobré korporátne výsledky, na očakávania možno slabšieho, ale stále pozitívneho ekonomického rastu a na možnosť QE3 zo strany FEDu.
Aké signály nám teda dáva finančný trh?
Graf pomeru cien ETF naviazaných na segment tovarov dodatočnej spotreby a základnej spotreby nám ukazuje, že môžeme byť veľmi blízko prepuknutia udržateľného sentimentu risk on, ak pomer vzrastie nad trendovú líniu.
Dlhopisový trh zas vysiela signál, že opäť sú viac v kurze rizikovejšie korporátne dlhopisy než bezpečné „treasuries.“
K vymaneniu z konsolidácie sa blíži aj pomer medzi indexom malých spoločností Russell 2000 a indexom SPX, teda indexom „big caps.“
Rovnako na možnosť rast rastu ukazuje aj pomer medzi indexom výrobcov polovodičov a indexom SP500.
Tak isto aj komodity sú veľmi blízko vymanenia sa z posledného klesajúceho trendu.
Najlepšie je na tom asi zlato, ktoré sa vymanilo z formácie trojuholníka smerom nahor.
Index SP500, ak sa mu podarí prelomiť a udržať hladinu 1260 bodov, má slušný priestor na rast k posledným maximám.
Čiastkové signály tak vyzeraj pozitívne, no trh je dynamický a tak môže situácia o týždeň vyzerať úplne inak než teraz.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |