G20 neprinieslo vytúžené navýšenie MMF
Americké akciové trhy zaznamenali počas minulého piatku zatvorenie v červenom teritóriu: Dow Jones -0,51%, Nasdaq -0,44% a S&P500 -0,63%. Výsledky z trhu práce boli skôr zmiešané a G20 nepriniesla žiadnych nových investorov do EFSF.
1. Americká ekonomika pridala v októbri 80 tis. pracovných miest oproti trhovému konsenzu 95 tis. pracovných miest, avšak nezamestnanosť poklesla na 9,0% z 9,1%. Na predchádzajúcich výsledkoch NFP bola pozitívna revízia o 102 tis. pracovných miest. Nezamestnanosť a pomalý rast pracovných miest je nočnou morou americkej ekonomiky. Súčasné čísla znamenajú oživenie, avšak ak by doterajším tempom mala nezamestnanosť vrátiť na "normálnu" úroveň 6,0%, trvalo by to do roku 2023. Ekonomika by musela mesačne pridať 250 000 miest, aby sa nezamestnanosť dostala na 6,0% do konca roku 2014. Súčasná tvorba pracovných miest je hlavne tvorená nízko príjmovými pracovnými miestami, aspoň to vyplýva z dát sociálneho úradu. Naviac, až 48% súčasných nezamestnaných patrí do kategórie dlhodobo nezamestnaných, čo znamená 14 miliónov dlhodobo nezamestnaných v USA.
2. G20 neskončilo podľa predstáv trhov. Lídri sa nedohodli na navýšení zdroj v MMF, avšak vo februári sa stretnú ministri financií G20, aby opäť rokovali o nových nástrojoch pre MMF. G20 vyjadrilo podporu európskym krajinám, avšak pomoc bude pravdepodobná jedine cez MMF. Či už BRIC, alebo aj USA, sú ochotné vstúpiť do EFSF len pod "krytím MMF", dôvod môže byť jednoduchý. MMF bude môcť vyjednať výhodnejšie podmienky a v prípade problémov by bolo senior veriteľ, čiže by dostalo peniaze ako prvé. Rozruch vyvolal taliansky premiér Silvio Berlusconi ktorý uviedol, že Taliansko odmietlo pôžičku od MMF. Vzápätí to šéfka MMF Lagárdová vyvrátila. Čo sa teda presne dialo na mítingu G20 sa nedozvieme, ale Taliansko sa môže pripraviť na monitor. Ten môže odkryť dobre známe nedostatky súčasného Talianska.
3. Na G20 bol zverejnený zoznam SIFI (systematicky dôležitých finančných inštitúcii), ktorý má byť spolu 29 mien. Patria medzi ne americké banky ako Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley. Práve tieto spoločnosti budú musieť mať byť lepšie zabezpečené pred prípadnými problémami v ekonomike (vyšší Tier 1 core kapitál) a rovnako sa zaradili do skupiny "Too big to fail".
Americké megakorporácie neplatia dane
Korpotátna daň v USA je 35%, avšak je len veľmi málo spoločností, ktoré túto daň platia. Podľa štúdie od Citizens for Tax Justice a Institute on Taxation and Economic Policy, priemerná výška daní u 280 spoločností z indexu S&P500 je 18,5% od roku 2008 do roku 2010. Až 70 spoločností nezaplatilo USA na daniach ani cent a 30 spoločností dokonca dostalo od USA "peniaze navyše". Spoločnosti sa snažia všemožne vyhnúť plateniu daní prevádzaním ziskov do daňových rajov, získaním daňových úľav a výnimiek (ktorý je v americkom zákone o daniach veľmi veľa) a nakoniec opciami pre zamestnancov manažmentu a CEO. Medzi najznámejšie spoločnosti ktoré sa dostali na túto čiernu listinu sú: Corning, Honeywell, Mattel, Wells Fargo, Boeing, Verizon, Dupont a absolútnym víťazom je GE, ktorá inkasovala od USA 4 mld. USD a nezaplatila na daniach ani cent. Americkí politici by si mali dať otázku, či nie je dobré zmeniť daňový systém v USA, pretože doslova desiatky až stovky miliárd USD im unikajú cez ich vlajkové lode. Daňové úniky boli témou G20, avšak vytvorenie medzinárodného systému, ktorý by dokázal zastaviť súčasný trend, bude trvať roky. Otázkou je, či si USA tieto "roky" a pravdepodobne bilióny dolárov môže dovoliť pri aktuálnom dlhu takmer 14,6 bln. USD.
Dnešný výhľad
Dnes z US makroekonomického kalendára očakávame len spotrebiteľské úvery, z korporátneho sektora zverejnenia výsledky tieto spoločnosti: Cameco Corporation, Quicksilver Resources, Youku.com, Priceline.com, WMS Industries a Progressive. Index S&P500 neprerazil úroveň 1260 bodov a nepodarilo sa mu testovať 200-dňový kĺzavý priemer na 1273 bodoch. Hlavné fundamenty dnešného dňa by mali byť z Európy, ktoré by mali určiť sentiment amerického obchodovania. Výhľad je medvedí a očakávam test a prípadné prelomenie 1240 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |