Trh v zajatí politických vyhlásení
Americké akciové trhy skončili obchodovanie v pozitívnom teritóriu: Dow Jones +1,76%, Nasdaq +2,20% a S&P500 +1,88%. Akciová rally začala po znížení sadzieb ECB a zrušením gréckeho referenda.
1. Včerajšie obchodovanie na akciových trhoch prinieslo vysokú volatilitu. Trh sa zaoberal nie len ECB a jej neočakávaným zníženým úrokov miery o 25 bázických bodov, ale aj gréckym divadlom. Papandreou sa ukázal ako skúsený politik, ktorý môže vyjsť ako víťaz.
Prvé nepotvrdené správy o možnej rezignácii prijal trh nadšene, pretože by sa odložilo referendum, ktoré mohlo vystaviť Grécko existenčnému riziku. Následne sa do frašky priplietol aj opozičný líder, ktorý chcel novú vládu a okamžite požadoval, aby bol nový balíček od Trojky schválený parlamentom. Práve opozícia bola dlhé mesiace proti pomoci a ako náhle zacítila "možný koniec predsedu vlády," okamžite preukázala pragmatizmus a náhle "euro - osvietenie". Správy o demisii Papandrea mali potvrdiť aj neoverené správy o jeho večernom stretnutí s prezidentom (kde mal asi podať demisiu). Následne grécky premiér poobede oznámi, že ostáva na svojej stoličke a teší ho široká podpora nového balíčka od Trojky a keďže je spoločenský konsenzus (opozícia predsa tiež súhlasí), referendum nebude. Akciové trhy sa upokojili, pretože politické predstavenie malo Happy End. Grécka opozícia bude musieť hlasovať za pomoc a keďže otočila o 180 stupňov preukázala tým, že nie je alternatívou (niečo podobné bolo aj v Írsku). Na grafe si môžete pozrieť čo sa dialo a ako na to reagoval európsky akciový benchmark. Trhy sú naozaj v zajatí dezinformácii a politický hier od Atén po Lisabon.
2. Zníženie úrokovej miery od ECB pod novým guvernérom Draghim bolo prekvapením. Trh očakával zníženie s pracdepobobnosťou 40% a predsa nový Trichetov nástupca priniesol zmenu. ECB spravilo to, čo sa od nej skôr či neskôr očakávalo. Vývoj na dlhopisovom trhu a fiškálne škrty totiž už majú negatívny dopad na ekonomiku. Bolo teda iba otázkou času, kedy ECB zníži sadzbu. Nový guvernér ECB avšak uviedol dva dôležité fakty. Za prvé, európska ekonomika sa môže prepadnúť do miernej recesie. Za druhé, nákup dlhopisov Španielska a Talianska je limitovaný. To, že Európa smeruje do recesie je známy fakt, avšak počuť ho ECB mení situáciu, pretože znamená, že bude veľmi pravdepodobná. Druhý bod je rovnako podstatný. EFSF bude musieť čoskoro zastúpiť ECB v nákupe dlhopisov a európska centrálna banka si tak chce umyť ruky nad súčasnými mimoriadnymi zásahmi do dlhopisových trhov. ECB bola holubičia a podporila rast akciových trhov (ale na Slovensku hypotéky asi lacnejšie nebudú).
3. G20 sa pravdepodobne dohodlo na novej kreditnej linke pre MMF, ktorá by mala byť 5-násobok vkladov stávajúcich členov. MMF a jeho vplyv v najbližších mesiacoch a prípadne rokoch významne zvýši aj vďaka BRICS. To prináša určité výhody ako možnosť financovania niektorých ekonomiky zaostalejší krajín a možnosť Európy si opäť požičať (za menej výhodné podmienky). Na druhú stranu MMF preukázalo, že je mocnou ekonomickou a politickou zbraňou. S pôžičkami MMF neprišli len ekonomické úspechy, krajiny Latinskej Ameriky by o tom mohli povedať svoje. Trh bude toto navýšenie vnímať pozitívne, pretože MMF bol vždy veľmi priateľsky naklonený finančnému sektoru.
Americká nezamestnanosť bude témou číslo 1
Najdôležitejším číslom dnešného dňa je americká nezamestnanosť a mesačná zmena pracovných miest mimo poľnohospodárstva (NFP). Trhový konsenzus na NFP je 95 tis. pracovných miest, čo je mierny pokles oproti septembrovému výsledku 103 tis. pracovných miest. Nezamestnanosť sa považuje za jedno z najviac dôležitých makroekonomických dát. Dôvod je jednoduchý: odzrkadľuje, či je ekonomika schopná vytvárať dostatok práce pre ľudí a tým pádom aj ďalší rast. V USA a aj v rozvinutom svete začína viacero nových trendov. Odliv výroby do Ázie kvôli drahej pracovnej sile v USA, čo je negatívne pre zamestnanosť, avšak výrobky z Ázie sú oproti "domácim" výrazne lacnejšie a prispievajú k vyšším ziskom spoločností. To vedie aj k presúvaniu príjmov k horným 10%.
Ďalším trendom je nahrádzanie ľudí strojmi, tento fakt sa výrazne podceňuje. Automatizácia priniesla možnosť oveľa vyššej kvality za nižšiu cenu (nie len v priemysle), ale aj pokles pracovných možností pre ľudí s nižším vzdelaním. Americký vzdelávací systém (základné a stredné školy) nie sú schopné vychovať kvalitných ľudí (aj keď nerád generalizujem). Viacero spoločností sa sťažuje, že Američan nedokáže na rozdiel od Nemca, alebo Slováka prečítať technický výkres. Preto automatizácia s nekvalitným vzdelaním sú jedným s veľkých problémov v USA.
Nakoniec je to stavebníctvo a realitný sektor. Práve v tomto sektore došlo k najväčšiemu prepúšťaniu, čo súviselo s prasknutím realitnej bubliny v USA. Súčasný anemický stavebný sektor nie je schopný opäť prijať milióny nezamestnaných a jediný sektor, ktorý sa vrátil do čiernych čísiel, je ťažobný. Amerika na dlhodobé zvýšenie zamestnanosti potrebuje buď technologickú revolúciu, alebo "ďalšiu bublinu v niektorom zo sektorov". Vyhlásenie obchodnej vojny Číne, pravdepodobne nemusí priniesť len vytúžene pracovné miesta.
Technický pohľad
Americký akciový index S&P500 včera testoval úroveň 1264 bodov po znížení sadzieb od ECB a Happy Endu s gréckym referendom. Dnešný výsledok NFP by mal dať silný impulz pre trast indexu smerom k 1273 bodom, kde je 200-dňový kĺzavý priemer a v prípade prelomenia je možný rast až k 1290/1295 bodom. Naopak, suportom v prípade sklamania výsledkov NFP a komplikáciou z krajín PIGS je úroveň 1240 bodov. Výhľad je mierne býčí.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |