QE 3 bude najskôr v decembri ako aj grécke referendum
Hlavné americké akciové indexy zaznamenali počas včerajšieho dňa rast: Dow Jones +1,53%, Nasdaq +1,27% a S&P500 +1,61%. Fed podľa očakávaní neoznámil QE3, avšak FOMC je pripravené na nákup MBS (hypotekárnych cenných papierov). Trh podporili aj lepšie výsledky ADP zmeny zamestnanosti, ktoré sa dostali opäť nad 100 tis. pracovných miest.
1. Grécke referendum sa bude pravdepodobne konať 4. až 5. decembra a rozhodne o osude Grécka a pravdepodobne aj súčasnej eurozóne. Európski lídri upozornili Papandrea, že Grécko nedostane do referenda ani cent pomoci a prípadné grécke "Nie" bude znamenať bankrot krajiny a pravdepodobne aj odchod z menovej únie. O referende bude tento piatok hlasovať parlament a hlasovanie bude spojené s vyhlásením dôvere súčasnej gréckej vláde. Ak referendum neprejde parlamentom, budú predčasné voľby a pravdepodobne vyhrá opozícia, ktorá je zásadne proti akejkoľvek zahraničnej pomoci. Gréci nechcú ďalšiu pomoc, ale chcú Euro, to vyplýva z posledných prieskumov. Gréci sa pravdepodobne budú musieť vyjadriť, či budú pokračovať s eurom, alebo bez neho. Grécke hlasovanie musí byť už budúci mesiac, pretože krajina musí zaplatiť v decembri približne 15 mld. €.
2. FOMC svojím včerajším rozhodnutím neprekvapilo, QE 3 sa zatiaľ odkladá, avšak Fed plánuje stimulovať ekonomiku cez MBS, pravdepodobne už od budúceho zasadania v decembri. Nízka úroková miera až do polovice 2013, obavy o vývoj ekonomiky a postupný pokles inflácie, práve v tomto duchu bolo včerajšie FOMC. Za nezmenenú nízku úrokovú mieru hlasovalo 9 prezidentov Fedu a Evans bol za rozšírenie QE. To znamená koniec renegátov vo Fede. FOMC sklamalo do určitej miery obchodníkov, pretože tí očakávali nákup MBS už po tomto zasadnutí. Avšak neskôr na tlačovej besede Bernanke uviedol, že nákup MBS je pripravený a Fed chce pomôcť realitnému trh. Bernanke ďalej prezentoval aj projekcie FOMC pre rast HDP, ktoré podľa očakávaní znížilo na 2,5% - 2,9% vs. 3,3% - 3,7%. Bernanke intervenoval skôr verbálne. Trhy sa síce nedočkali nových stimulov, ale "FOMC bdie nad akciovými trhmi".
3. Čína ráta s dlhopismi EFSF vo svojom portfóliu, ale chce bližšie detaily ako bude nový pákový EFSF fungovať. Situácia s EFSF sa komplikuje a fond oddialil 3 mld. € aukciu 10-ročných dlhopisov po konferenčnom telefonáte s investormi. Čína a iní investori chcú očividne rokovať o prípadnom nákupe a chcú predovšetkým ďalšie informácie. Situácia pripomína predaj "mačky vo vreci", keď detaily o EFSF nepozná nikto, okrem politikov a úzkej skupiny úradníkov. Aký bude skutočný záujem o EFSF a či sa dočkáme nejakých zmien, nie je jasné. Pákový EFSF je čoraz viac aktuálny aj kvôli prípadnému bankrotu Grécka, po negatívnom výsledku referenda. ECB by gréckym defaultom stratila mnoho, potrebovala by potom pravdepodobne rekapitalizovať a rovnako ako aj celý európsky bankový systém.
Draghi dnes trhy neprekvapí
Mario Draghi dnes podstúpi prvú skúšku ohňom v podobe rozhodnutia ECB o úrokovej miere a následne bude odpovedať na otázky počas konferencie s novinármi. ECB pravdepodobne nezníži sadzby, doteraz nedala žiaden signál, že by tak chcela spraviť. Európska centrálna banka len málokedy príjemne prekvapila trhy a zdá sa, že to nespraví ani dnes. Draghi sa pravdepodobne zameria na dodatočnú likviditu pre banky a zopakuje, že v prípade gréckeho defaultu ECB nebude zachraňovať grécke banky. Postoj ECB k súčasnej dlhovej kríze sa pravdepodobne po výmene na jej čele príliš meniť nebude. Treba si však uvedomiť, že výrazné fiškálne škrty a prípadne zle nastavená monetárna politika sú jednosmernou cestou do recesie a prípadne aj depresie. Vyrovnané rozpočty štátov a masívne škrty vo verejnom sektore sa čoskoro odrazia na inflácii a ekonomike eurozóny. Spomalenie a zhoršenie sentimentu ukazujú posledné dáta indexu nákupných manažérov z eurozóny, ktorý je najnižšie za posledné 2 roky. ECB si dobre uvedomuje, že pokiaľ sa "južné krajiny" dostanú do deflácie, ich dlh bude neudržateľný a eurozóna s ECB bude len v učebniciach dejepisu.
Fundamentálny výhľad
Štvrtok bude bez pochyby patriť ECB a jej novému šéfovi, ale aj z USA očakávame viacero dôležitých makroekonomický výsledkov: nové žiadosti o podporu nezamestnanosti, index nákupných manažérov nevýrobného sektora a továrenské objednávky. Najväčší dopad na obchodovanie na akciovom trhu by mali mať nové žiadosti o podporu nezamestnanosti a továrenské objednávky. Index nákupných manažérov nevýrobného sektora by mal mať už menší dopad, keďže za benchmark sa považuje index nákupných výrobného sektora, ktorý bol zverejnení v pondelok. Včerajšie výsledky ADP zmeny zamestnanosti boli zatienené FOMC, avšak dali veľmi pozitívny signál pred piatkovými výsledkami NFP a nezamestnanosti. Pokiaľ by aj dnešné výsledky skončili pozitívne, akciový trh by mohlo pokračovať v raste. Dnes očakávame tieto korpotátne výsledky: Apache Corp, Chesapeake Energy, CVS Caremark, DirecTV, Duke Energy, Estee Lauder, Kellogg, PPL a Starbucks.
Technický pohľad
Akciový index S&P500 včera opäť testoval 20-dňový kĺzavý priemer na úrovni 1222 bodov, ktorý sa stal dočasným suportom. Naopak, rezistenciou sa stala úroveň 1244 bodov. Dnešné makroekonomické výsledky by v prípade pozitívneho výsledku ohli poslať index k pásmu 1247/1250 bodov, naopak slabšie výsledky a skôr neutrálna ECB by mohla poslať index testovať 20-dňový kĺzavý priemer na 1222 bodoch a v tom prípade je možný pokles k 1192 bodom, kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Dnešný výhľad je mierne medvedí.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |