Grécke referendum skončí defenestráciou Grécka z EMU
Prvý novembrový deň priniesol na americké akciové trhy "hororové výpredaje": Dow Jones -2,48%, Nasdaq -2,89% a S&P500 -2,79%. O prepad na akciových indexoch sa postaralo grécke referendum a US makroekonomické výsledky.
1. Index nákupných manažérov výrobného sektora zaznamenal pokles k 50,8 bodov oproti predchádzajúcemu výsledku 51,6 bodov. Trhový konsenzus bol na úrovni 52,0 bodov. Sentiment vo výrobnom sektore sa nezlepšuje a podnikatelia sa obávajú ekonomického spomalenia v štvrtom kvartáli a prvom polroku budúceho roka. Najväčší prepad zaznamenal podindex zaplatených cien, ktorý poklesol o 15 bodov. Nižšie náklady odrážajú spomalenia dopytu a ich pokles dáva výrobcom menší priestor pre nové investície do podnikov a nových pracovných síl. Posledný výsledok HDP z USA už naznačil pokles domácich investícii do ekonomiky a keby boli americkí spotrebitelia rovnako anemickí ako korporátny sektor a vládne výdavky, rast US HDP by bol okolo nuly. Výrobný sektor odráža len 15% americkej ekonomiky, ale je považovaný za benchmark, pretože bol vytvorený už v roku 1948. ISM (služieb) nevýrobného sektora sa sleduje od roku 1997 a má podstatne menší dopad na akciové trhy.
2. Grécke referendum znamená výrazné otočenie doterajšej Papandreouvej politiky. Referendum nebude znamenať len hlasovanie o novom balíčku pomoci pre Grécko, ale aj o tom, či krajina zostane v európskej menovej únii. Postoj Grékov k medzinárodnej pomoci a tvrdým opatreniam je samozrejme veľmi negatívny a grécky premiér si musí uvedomovať, že neúspech referenda bude znamenať obrovské komplikácie pre celú európsku menovú úniu. Doterajšie kroky európskych predstaviteľov mierili k tomu, aby Grécko a krajiny PIGS neskončili v nekontrolovanom defaulte. EFSF a ESM sú rovnako v tomto pláne k "zachráneniu" eurozóny, a práve preto grécke "NIE" v decembri resp. na začiatku budúceho roka bude znamenať šedú labuť, ktorá môže odštartovať prehodnotenie menovej únie od štátov ako je Nemecko a Francúzsko. Existuje možnosť, že sa na referende nezúčastní dostatočný počet ľudí, alebo že budú súhlasiť s pomocou. Tieto možnosti sú veľmi nepravdepodobné. Grécko sa nakoniec samo rozhodne, či ukončí súčasnú drámu recesiou a eurom, alebo depresiou a drachmou. O tom, že je situácia vážna, hovorí aj odporučenie ministra vnútra na výmenu celého generálneho štábu, čo naznačuje, že súčasná nespokojnosť v krajine môže skončiť prevratom alebo občianskou vojnou. Grécka defenestrácia sa môže začať.
3. Trichet včera oficiálne odovzdal žezlo ECB jej novému guvernérovi Draghimu. Ten by mal pokračovať v doterajšej často kritizovanej politike cenovej stability a nízkej inflácie. Je teda dobrou otázkou, či bude Draghi pokračovať v Trichetových stopách, alebo či sa bude snažiť stabilizovať ekonomický rast aj za cenu inflácie. Nemecko prijalo Draghiho veľmi chladno a pripomenulo mu, že musí dodržiavať cenovú stabilitu a skončiť nákup dlhopisov Talianska a Španielska. Zajtra začína Draghiho prvá skúška ohňom.
FOMC neprinesie QE 3
Dnes večer by sme sa mali dozvedieť rozhodnutie FOMC o úrokovej miere v USA a či Fed pristúpi k novému QE. Posledné výsledky z ekonomiky naznačujú síce zhoršenie sentimentu, ale US ekonomika v 3Q zaznamenala rast HDP na úrovni 2,5% a inflácia mierne spomalila. Fed pravdepodobne neoznámi QE, napriek vysokej volatilite na trhu, ktorá je spôsobená "predovšetkým" európskou dlhovou krízou. Ekonomike USA nehrozí akútne ani deflácia a pravdepodobne ani recesia. Americká centrálna banka po minulom zasadaní spustila operáciu Twist a nákup hypotekárnych cenných papierov a preto očakávať ďalšie stimuly sa zdá byť skôr nepravdepodobné. FOMC by malo potvrdiť svoju doterajšiu politiku extrémne uvoľnenej monetárnej politiky a nespokojnosť s vývojom pracovného trhu v USA, avšak oznámenie QE 3 dnes osobne považujem za nepravdepodobné.
Fundamentálny výhľad
Makroekonomický kalendár okrem FOMC prinesie aj ADP zmenu zamestnanosti. Najväčším súčasným problémom ekonomiky USA je nezamestnanosť, ktorá ma viacero dôvodov. Okrem dlhodobého odlivu výrobného sektora do východnej Európy a Ázie je to aj nekvalitnejšia pracovná sila oproti Európe a vysoké náklady v podobe platov. Súkromný sektor dobre pochopil, že outsorcing mu ušetrí na nákladoch miliardy dolárov, ktoré by musel zaplatiť na platoch zamestnancov USA a rovnako aj orientácia na nové "panenské" trhy môže priniesť značný nárast tržieb oproti skôr stagnujúcej Amerike. Najväčším zamestnávateľom v US sú malé a stredné podniky, ktoré tvoria až 85% pracovného trhu, avšak príliš dobre sa im nedarí. ADP zmena zamestnanosti má vysokú koreláciu s NFP súkromného sektora a môže zmeniť očakávania pred piatkovými NFP. Trhový konsenzus očakáva vytvorenie 100 tis. pracovných miest, čo by bolo dobrou správou pre akciové trhy. Dnes očakávame hospodárske výsledky týchto amerických spoločností: AIG, Comcast, CenturyLink, Cognizant Technology Solutions, Devon Energy, El Paso, EOG Resources, Kraft Foods, MasterCard, News Corp, Prudential Financial, QUALCOMM, Teva Pharmaceuticals a Time Warner.
Technický pohľad
Index S&P500 včera otestoval 20-dňový kĺzavý priemer na úrovni 1217 bodov. FOMC a výsledky ADP by mali byť silnými impulzmi pre akciové trhy a v prípade negatívnej reakcie na dáta je možný pokles k 1190 bodom kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Naopak, lepšie dáta by mohli pomôcť k stabilizácii k 1230 bodom. Očakávam pokračovanie výpredaju na akciových trhoch, keďže grécke referendum môže znamenať zásadnú ranu pre eurozónu. Výhľad je medvedí.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |